Mata wędkarska York

/ 5 komentarzy / 5 zdjęć


MATA WĘDKARSKA YORK
Zaczynając od początku samej genezy maty wędkarskiej później przepisanej jako karpiowa można by dobrą książkę napisać. Nie będziemy się rozpisywać o wszystkich matach, ponieważ mamy jedną matę z danego modelu firmy York o wymiarach 100cmx60cm. Nadmienię priorytetowe funkcje mat.

Ochrona ryb przed bezpośrednim kontaktem z twardym podłożem, glebą, piaskiem, kamieniami, trawą, i wszystkim tym co mogło by spowodować uszczerbek na zdrowiu ryb. Ukłucie od patyków, uschniętej trawy, ostrych kamieni, które to mogłyby spowodować obrażenia na ciele ryb w postaci otarć przekłuć, przecięć. Jak i również uniknięcie bezpośredniego kontaktu z piaskiem i trawą na której ryba przetrzymywana nawet przy szybkim odhaczeniu tudzież poruszy się mimowolnie wycierając z siebie ochronny dla niej śluz. Można tu już nadmienić rolę maty dla karpi galicyjskich jak i golców, które są bardziej podatne na niebezpieczeństwo z powodu braku ułuszczenia lub jego znikomą formą. Nadmienię jeszcze iż sum, miętus, węgorz, również są bez ułuszczenia, a mata nie jest stricte karpiowa, a wędkarska dla wszystkich gatunków ryb i te gatunki ryb również będą zadowolone jak wylądują nawet na takiej macie, ale macie.

Powyższa mata spełnia wymienione powyżej okoliczności zabezpieczające przed glebą.

Całość maty jest wykonana fachowo co nie znaczy, że jest funkcjonalna spełnia jedynie ochronę między rybą, a wyżej wymienionym niebezpieczeństwem itp. Można śmiało na niej odhaczać rybę jak efektownie ułożyć do fotografii. To tyle plusów. Będą minusy. Do maty przyszyte są dwa gumowane uchwyty w postaci pasków. W ogóle nie przydatne chyba, że mają role funkcji a) zabezpieczeniu przed rozwinięciem podczas transportu b) do powieszenia ich na spinaczach po praniu : - ).
Minus numer dwa brak uchwytów w postaci uszu umożliwiających podniesienia ryby i wypuszczenia jej bezpośrednio z maty do wody, lub do zważenia ryby. (Zaznaczono na foto)

Ogólnie mata jest przydatna i spełnia najważniejsze funkcje ochronę ryb. Sam teraz odkładam na coś bardziej "wielofunkcjonalne".
Adepci wędkarstwa, którzy z powodu stanu finansowego nie mają możliwości zapewnić sobie czegoś większego z dużą ilością dodatków jak komora, i szelki ułatwiające ważenie i transport do wody to śmiało tę matę mogą zakupić.

Lepsza taka ochrona niż żadna.

 


4.7
Oceń
(22 głosów)

 

Mata wędkarska York - opinie i komentarze

Lin1992Lin1992
0
Taka mata to bardzo przydatny gadżet. (2013-03-22 19:59)
marek-debickimarek-debicki
+1
Dobrze , że taka mata jest i wędkarz wie jak ją wykorzystać. Pozdrawiam , zachęcam do korzystania z mat i *****pozostawiam. (2013-03-22 21:39)
kamil11269kamil11269
0
***** (2013-03-22 21:52)
ekciakekciak
+1
przydatna rzecz (2013-03-22 22:01)
arekbaitarekbait
+1
na ryby bez maty ani rusz :) ***** (2013-03-23 07:12)

skomentuj ten artykuł