Mazurskie Centrum Wędkarstwa – pierwszy zespół łowisk w 2009 roku
Redakcja wedkuje.pl (redakcja)
2008-06-27
Jakiś czas temu informowaliśmy o planach dotyczących utworzenia Mazurskiego Centrum Wędkarstwa, czyli kompleksu łowisk specjalnych zlokalizowanych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Chodzi konkretnie o łowiska na terenie dziewięciu gmin położonych w powiatach: giżyckim, kętrzyńskim i węgorzewskim. Powracamy do tematu po raz kolejny, ponieważ pojawiają się nowe terminy realizacji projektu.
Przypomnijmy, że obszar przewidziany do lokalizacji MCW jest położony w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. W skład obszaru wchodzi dziewięć gmin zlokalizowanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, należących do trzech powiatów: giżyckiego (gmina Giżycko, Kruklanki, Miłki, Ryn, Wydminy),kętrzyńskiego (gmina Srokowo) i węgorzewskiego (gmina Budry, Pozezdrze i Węgorzewo). Łącznie, cały kompleks zajmuje około 2 tys. km2 – prawie 10 proc. obszaru całego województwa warmińsko-mazurskiego. Według wstępnych planów MCW ma szanse powstać już w 2010 roku. Rolę zarządcy pełnić ma Związek Stowarzyszeń na Rzecz Rozwoju Gmin Północnego Obszaru Wielkich Jezior Mazurskich składający się ze wspomnianych wyżej samorządów, nadleśnictw, PZW oraz Instytutu Rybactwa Śródlądowego.
Jak mówi koordynator projektu MCW Andrzej Kolasa, użytkowanie wspomnianych jezior ograniczać się będzie do trzech funkcji: uprawiania turystyki i sportów wodnych, gospodarczego odłowu ryb oraz, a raczej przede wszystkim, uprawiania wędkarstwa. Zdaniem naszego rozmówcy, dwa wspomniane spsooby eksploatacji wydają się być trudnym do pogodzenia z uprawianiem wędkarstwa, co wynika ze specyficznych potrzeb turysty-wędkarza.
„Jak powinno wyglądać „wyposażenie” łowiska, to znaczy jakie udogodnienia powinny znajdować się na łowisku specjalnym, aby wędkarze korzystający z niego mogli mówić o wygodzie, czy nawet komforcie wędkowania? Możemy tu mówić o dwojakiego rodzaju udogodnieniach dla wędkarzy, czyli takich, które muszą być na łowisku specjalnym (bo jeśli ich nie ma, to nie możemy mówić o jego specjalności), oraz takich, które być mogą, ale nie muszą i ich obecność zależy od pomysłowości właściciela i warunków w jakich funkcjonuje łowisko – dodaje Tomasz Czerwiński z Zakładu Bioekonomiki Rybactwa Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. - Z pewnością do tych pierwszych zaliczymy dogodny dojazd, bezpieczny i wygodny parking, czytelny i zrozumiały regulamin, stanowiska z ławeczkami i pojemnikami na śmieci oraz toalety. Do tych, które być mogą (ale nie muszą) zaliczymy tzw. małą gastronomię, sklepik wędkarski, czy obecność instruktora prowadzącego szkolenia dla początkujących. Jedno jest pewne: łowiska specjalne na trwałe zagościły w naszej wędkarskiej rzeczywistości, będąc w istocie swoistym kompromisem pomiędzy „tradycyjnym” uprawianiem wędkarstwa lub nie wędkowaniem wcale (z rozmaitych przyczyn, np. z braku czasu czy zdrowia)”.
„Doświadczenie wskazuje, że turyście – wędkarzowi należy stworzyć stosunkowo specyficzne warunki realizacji jego hobby. Nie bez znaczenia także pozostaje komplementarność oferty w celu zaspokojenia oczekiwań osób towarzyszących wędkarzowi. Wydaje się, że takim rozwiązaniem może być tworzenie enklaw wędkarskich w oparciu o wydzielone zbiorniki wodne ze specjalnie przygotowaną infrastruktura towarzyszącą. Takie warunki może spełniać idea tworzenia łowisk specjalnych, w efekcie przybierających formę centrów wędkarskich oferujących komplementarną ofertę turystyczną dla wędkarzy i osób im towarzyszących – mówi z kolei Andrzej Kolasa. - W przyjętej przez nas koncepcji założyliśmy, że tworzone zespoły łowisk specjalnych, składających się na centrum wędkarstwa, zaspokajać mają główną potrzebę wędkarza - komfortowego wędkowania z pewnym sukcesem, a dla osób towarzyszących wygodnego i atrakcyjnego wypoczynku”.
I tak, zgodnie z pierwszym etapem do połowy 2009 roku powstać ma pierwszy pilotażowy zespół łowisk specjalnych. Wstępnie zlokalizowano go w gminie Węgorzewo. Z kolei w drugim etapie - do końca 2010 roku, uruchomione mają zostać trzy powiatowe zespoły łowisk specjalnych w powiatach węgorzewskim, giżyckim i kętrzyńskim.
„Docelowo zamierzamy utworzyć zespoły łowisk specjalnych w każdej z dziewięciu gmin wchodzących w skład Lokalnej Grupy Działania 9. Obecnie jesteśmy na etapie ustalania ostatecznej lokalizacji pilotażowego zespołu łowisk specjalnych – dodaje - Zobowiązujemy się do systematycznego informowania o postępie prac i stanie zaawansowania przygotowania kolejnych zespołów łowisk. Jednocześnie jesteśmy otwarci na wszelkie rady i podpowiedzi dotyczące zarówno sfery projektowania, jak i zarządzania łowiskami, za które będziemy szczerze wdzięczni” - podsumowuje Andrzej Kolasa.
Martyna Mikulska