Zaloguj się do konta

Metoda połowu batem wędkarskim

Bat to proste teleskopowe wędzisko pozbawione przelotek i kołowrotka z zainstalowanym tej samej długości zestawem ze spławikiem. Jest to tak zwany zestaw pełny. Metoda ta jest nazywana „Batem” ponieważ wędzisko z zestawem przypomina właśnie bat. Klasyka połowu ryb tą właśnie metodą polega na tym że wędzisko jest pozbawione kołowrotka oraz przelotek a zestaw zamontowany do szczytówki wędziska przypomina klasyczny sposób łowienia ryb na leszczynowy kij. Kiedyś metoda ta nazywała się właśnie „leszczynówką” lub „bambusówką”.

Dla wielu ludzi przygoda z wędkarstwem zaczyna się właśnie od bata. Mało skomplikowana konstrukcja wędziska oraz jego obsługa pozwala na wciągnięcie się w świat wędkarstwa i odkrywanie jego nowych stron. Bat służy głównie do połowu ryb na krótkiej odległości od brzegu. Lecz wcale nie znaczy to że będziemy łowić małe ryby. Wytrawni wędkarze potrafią łowić sztuki nawet po ok. 50 cm.

Stosując tę metodę powinniśmy używać wędziska o długości ok. 6-7 metrów. Kij może być dość elastyczny jednak zdecydowanie zalecaną jest konstrukcja, której szczytówka podczas zacinania i zarzucania pracuje najwięcej a pozostała część wędziska dopiero pod większym obciążeniem. Aby osiągnąć sukces stosując tą metodę należy dobrać odpowiedni zestawów haczyka, spławika, żyłki oraz obciążenia do odpowiedniego zbiornika, pogody oraz gatunków i wielości ryb jakie planujemy łowić. Istnieją różne sposoby przymocowania żyłki do wędziska. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest węzeł ślizgowy zaciągnięty ok. 60-100 cm od końca szczytówki, kilkukrotne oplatanie szczytówki wędki oraz silikonowa rurka blokująca żyłkę na szczytówce. Inna możliwość to zakup plastikowego łącznika, który wkleja się na szczytówkę.

Ceny wędzisk są bardzo różne, jeżeli ktoś chciałby spróbować swoich sił stosując tę metodę można kupić najtańszy bat za kilkadziesiąt złotych. Możliwy jest też zakup wędziska węglowego, które za wyższą cenę oferuje nam bardzo niską wagę co oczywiście przekłada się na komfort łowienia tą metodą.

Opinie (1)

kamil11269

dobre informacje 5/5 [2012-08-30 18:08]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej

Moja Wisła

W ostatnich dniach miałem nieco więcej wolnego, przez co również mogłe…