Metody połowów karasia-przynęty,zanęty


Głównym pokarmem naturalnym karasia są larwy owadów, skorupiaki i mięczaki, a także spore ilości roślin.

NA CO BIERZE NAJCZĘŚCIEJ ?
- Posługując się analizą połowów medalowych ryb, dokonaną przez A.W. Joraya możemy powiedzieć, że zarówno karaś jak i karaś srebrzysty plasują się pod względem wielożerności tj. ilości stosowanych przynęt, na dalszych miejscach (przoduje kleń, brzana i karp).Dominatą przynętową, to znaczy tą, na które medalowe karasie łowiły się najczęściej, było ciasto następnie robak czerwony i ziemniak. Dla karasia srebrzystego tą dominującą przynętą - i to zdecydowanie - był czerwony robak. A zatem ciasta lub ściślej mówiąc różnego rodzaju pasty polecić wypada przede wszystkim. Oto kilka propozycji.
-Miękisz razowego chleba, najlepiej tę część tuż pod skórki, jako najbardziej pachnącą, wygniatamy z dodatkiem oleju słonecznikowego przesmażonego z odrobiną cebuli. Dla bardziej wytrzymałych na zapach - przepis rosyjski: nieco białego chleba wygniatamy na pastę z silnie wystałym białym serem. "Wystały" serek uzyskuje się w ten sposób, iż zamknięty szczelnie w słoiku kawałek twarogu wystawiamy na kilka dni na słońce.A oto inna, oryginalna rosyjska recepta na karasiową pastę.- Do małego rondelka wlewamy szklankę wody, 4 łyżeczki cukru (lub miodu) i 1\3 szklanki kaszy jaglanej.Trzymamy to wszystko na małym ogniu aż do zupełnego rozgotowania się kaszy. Następnie, do ochłodzonej papki dodajemy 2-3 rozgniecione na miał herbatniki, dwie łyżeczki oleju słonecznikowego(im mniej rafinowanego tym lepiej) i dosypujemy powoli mąke tak, aby otrymać pastę dobrze trzymającą się na chaczyku (kleistą, spoistą ale nie twardą).
łowcy karasi używają środków zapachowych w sposób umiarkowany. Jeden z rosyjskich specjalistów uważa np. iż b.słaby zapach mięty przywabiał karasia, ale przedawkowanie esencji miętowej podziałało odstraszająco. W dawnej Rosji najczęściej stosowano oleje lniany, konopiany i słonecznikowy, olejek anyżowy, miętowy, lewandowy, a także esencje z rosnącego na południu krzewu laurowiśni. Ten ostatni był ceniony. Co do olejów, to nasuwa się przypuszczenie , że ich zapachowa atrakcyjność była w dawnych czasach większa i wynikałą z mniej starannej refinacji(byłu słabiej oczyszczone). W każdym razie klasyk rosyjskiego wędkarstwa L.P Sabniejew pisze, iż karaś jak wszystkie ryby z mięsistymi wargami ma doskonale rozwinięty smak i węch i często łakomi się na pachnące jadło
Co do zanęty- wszyscy sązgodni,że jest potrzebna i że bywa skuteczna o ile jest właściwa i prawidłowo stosowana. Właściwa - to przede wszystkim bardzo rozdrobniona(Większe kąski podrążą się w mule). Otręby, płatki owsiane,razowy chleb mogą służyć jako składniki zanęty, ale tylko mielone lub bardzo pokruszone i przyciemnine np. ziemią z kretowiska.
możemy nęcić również drobniutkimi czerwonymi robaczkami(większe trzeba posiekać)
Gwarantuje te sposoby za bardzo pomocne.Są sprawdzone polecam :)

 


3.8
Oceń
(4 głosów)

 

Metody połowów karasia-przynęty,zanęty - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł