Zaloguj się do konta

Metody połowu ryb rzecznych.

Metody połowu ryb rzecznych.

Brzana na kostkę sera.

Brzana zamieszkuje rzeki o wolnym nurcie i głębokości dochodzącej do 6 metrów.Ciało brzany pokryte jest łuskami głęboko osadzonymi w skórze,kształt łusek jest okrągły.Ryba dorasta do 6,5 kilograma masy przy długości 95 centymetrów.Pokarmem brzany są drobne ryby oraz liczne bezkręgowce.Brzana odbywa tarło kiedy woda osiągnie 16 st. celcjusza.Pysk brzany jest ryjkowaty,a ciało ma kształt torpedowaty.

Do połowu brzan stosuje się wedziski o ciężarze wyrzutu 20-40 gramów.Żyłka ma grubość 0.22 mm.Haczyk jest rozmiaru 0.8.Przynętą jest kostka żółtego sera o wielkośći 1cm na 1cm.Brzana zaczyna żerować kiedy temperatura wody osiągnie 18 stopni celcjusza.Ryba żeruje od początku czerwca do końca września.Brzan szukamy w głównym nurcie rzeki ,a głębokość łowiska wynosi minimum 5 metrów głębokości.Po braniu męczymy rybę w głównym nurcie,a następnie doholowujemy do brzegu i wyjmujemy rybę podbierakiem.

Certa na żywca.

Certa jest ryba zamieszkującą duże rzeki o wolnym przepływie wody.Tarło odbywa się w czerwcu przy temperaturze wody 18 stopni celcjusza.Odżywia się drobnymi rybami na które poluje zaganiając ryby pod powierzchnię wody.Masa ciala ryby dochodzi do 6 kilogramów przy długości 85 centymetrów.Ciało pokryte jest okrągłymi łuskami głęboko osadzonymi w skórze
.
Sprzęt do połowu certy składa się z wędziska o ciężarze wyrzutu od 20-60 gramów.Używamy żyłki o średnicy 0.20 mm.,haczyk jest wielkości 0.8.Żywca zakładamy zbrojąc go za pyszczek.Najlepiej sprawdza się mała płoć lub duża ukleja.Certa najlepiej żeruje kiedy temperatura wody osiągnie 12 stopni celcjusza.Miesiące odłowu tej ryby to koniec czerwca do początku września.Certa bierze pokarm który znajduje się w rejonie nie oddalonym bardziej niż na 50 metrów od miejsca w ktorym przebywa.

Boleń na twistera.

Ryba tego gatunku zamieszkuje wody o szybkim przepływie,są to rzeki oraz kanały rzeczne.Ciało bolenia przypomina wyglądem torpedę,łuski są duze i płytko osadzone w skórze.Boleń osiaga długość 90 centymetrów przy masie do 8 kilogramów.Poluje na płocie oraz ukleje.Tarło bolenia odbywa się w lipcu,kiedy temperatura wody wynosi 19 st. celcjusza.

Bolenie łowi się na twistera o prłowym kolorze.Przynętę ściągamy bardzo szybko pod powierzchnią wody.Boleń atakuje przynętę bardzo agresywnie.Najlepsza pora żerowania to około godzina 18.00.Bolenie łowimy od połowy maja do końca pażdziernika.Wedzisko ma ciężar wyrzutu 10-30 gramów,żyłka ma grubość 0.22.Przynęta ma 6 centymetrów długości.Boleń zaczyna żerować kiedy temperatura wody osiągnie 16 st. celcjusza.Bolenia szukamy w głównym nurcie rzeki lub kanału.Głębokość lowiska musi wynosić minimum 4 metry głębokości.

Jesiotr z dna

Ryba tego gatunku zamieszkuje rzeki oraz jeziora o dużym przepływie wody.Masa jaka osiągają ryby tego gatunku dochodzi do 150kilogramów masy,przy długości do 2.5 metra.Jesiotr żeruje od końca maja do końca września.Tarło jesiotra odbywa się kiedy temperatura wody wynosi 18 stopni celcjusza.Ten gatunek odżywia się krąpiem,leszczem oraz w niektórych rzekach także łososiem.Ciało pokryte jest wyrostkami kostnymi.

Jesiotra łowimy używajac kija o wyrzucie od 50-200 gramów,plecionka ma średnicę 0.40,w zestawie ciężarek znajduje sie 100 cm. od haczyka.Ciężarek waży 80 gramów,haczyk ma wielkość 1.0.Zestaw zarzucamy 1.5 metra przed dołek,po braniu mocno zacinamy.Żywca zbroimy za grzbiet,dzięki temu dłużej zostaje żywy, a ryba nie wyrwie z przynęty haczyka.Głębokość łowiska musi wynosić minimum 4 metry głębokości.Rybę wprowadzamy w nurt rzeki, dzięki temu ryba się męczy,a łowiący odpoczywa.Łódz przestawiamy z jednej na drugą strone rzeki.

Kleń na chrząszcza.

Ryba tego gatunku zamieszkuje rzeki o szybkim nurcie.Klen odbywa tarło w lipcu, kiedy temperatura osiągnie 20 st.celcjusza.Ciało klenia przypomina wyglądem płoć.Klen osiąga masę 2 kilogramów, przy długości do 50 cm.Kleń odżywia się owadami występującymi nad rzeką.

Zestaw do łowienia klenia składa się z wedziska o ciężarze wyrzutu 5-15 gramów.Żyłka ma średnicę 0.18mm.Haczyk ma wielkość 0.8.Chrząszcza zakładamy od spodu owada,a wyprowadzamy przez jego grzbiet.Do zarzucania zestawu urzywamy kuli wodnej,wypełniamy wlewając do  niej 4 mlilitry wody.Pozwalamy aby zestaw spływał z nurtem rzeki.Kleń zaczyna żerować gdy temperatura wody osiągnie 14 st.celcjusza.Klenie łowimy od początku maja do końca września.Kleń żeruje od świtu do póżnego wieczora.

Mientus na filet.

Mientus jest rybą zamieszkującą rzeki głębokie o wolnym uciągu nurtu i głębokości minimum7 metrów.Odżywia się małymi rybami,najczęściej jest to płoć lub niewielki krąp.Waga ciała tej ryby dochodzi do 4 kilogramów przy długości ciała do 85 centymetrów.Tarło odbywa się w pazdzierniku kiedy temperatura wody wynosi 12 stopni celcjusza.Mientus przypomina wyglądem żabę.

Mientusa łowi się na martwą rybkę lub fragment świńskiej wątroby.Zestaw składa się z wędziska o wyrzucie od 20-60 gramów.Przynętę zaczepiamy za pyszczek i opuszczamy na dno rzeki.Stosujemy żyłkę o średnicy 0.22 mm.,ciężarek ma wagę 40 gramów i jest umieszczony 50 cm. od haczyka.Numer haczyka to 0.8.Miętus najlepiej żeruje gdy temperatura wody spadnie jesienią do 10 stopni celcjusza.Są to miesiące od pażdziernika do końca listopada.W rzece szukamy rowów w których żeruje gatunek tej ryby.Miętusa holujemy bardzo wolno i podbieramy rybę podbierakiem.

Sum na dwa sposoby.

Sum jest rybą zamieszkującą duże rzeki o głębokości minimum 8 metrów.Poluje przeważnie na dużą płoć,krąpia lub małego leszcza.Ciało suma nie jest pokryte łuskami,a charakterystyczne są jego długie wąsy.Pysk jest bardzo duży w porównaniu do reszty ciała.Maksymalna masa suma dochodzi do 120 kilogramów,przy długości około 2.5 metra.

Ryby tego gatunku są najczęściej poławiane w rzekach o dużej głębokości.Sum odżywia sie wszystkim co naspotka na swojej drodze,szczegulnie rybami i małymi ssakami.W  menu suma pojawiają sie płocie,krąpie małe leszcze oraz żaby.Suma łowimy od początku czerwca do połowy pażdziernika.Optymalna temperatura w której sum najlepiej żeruje to 22 stopnie celcjusza.Zaczyna żerowac przy 18 st. cel.,przestaje żerować przy 28 st. cel..Sum rozmnarza się  w czerwcu, kiedy temperatura wody wynosi 24 st. cel.Sum trzyma sie dołków o głębokości minimum 3 ,duże sumy poławiane są własnie w dołkach, których się trzymają.Są dwie metody poławiania dużych osobników suma.Pierwsza metoda to poławianie gatunków tej ryby na pęczek rosówek,optymalna ilość to cztery sztuki.Druga przynetą jest żywiec,w zależności od wielkości suma,sa to duze płocie,duże krapie lum małe leszcze.Sprzęt do połowu to wedzisko o ciężaże wyżutu  200 gramów,plecionka o średnicy 0,30, oraz hak nr.2.Przynętę lokujemu przed dołkiem, w odległości 1,5 m od początku dołka.Suma zacinamy bardzo energicznie, po trzecim ugięciu szczytówki wędziska.W czerwcu sumy najlepiej biorą na żywca,jesienią na rosówkę.Duże sumy uciekają na otwartą wodę,ale tylko sztuki o masie ponad 100kg.,mniejsze sumy szukaja schronienia w gęstwinie sitowia, lub w koronach powalonych drzew.Suma holujemy zdecydowanie, nie dając mu odpocząć.Bardzo pomocna przy łowieniu sumów jest łudka.Kołowrotek który najlepiej sprawcza się przy polowie osobników tego gatunku to multiplikator,o przełożeniu 5,0.Sum nie atakuje osobników tego samego gatunku nie jest kanibalem.Życzę połamania wędziska,i proszę o wypuszczanie sumów o wadze powyżej 80kg.Największe sumy poławiane są we Francji,Hiszpani oaz Rumuni.
 

Opinie (32)

kaban

Czekam z ogromną ciekawością na zdjęcia Tych Cert i Jesiotrów. Gdzieś ty znalazł te dane i po co to publikujesz ? [2016-10-29 16:24]

zbylu124

Niestety zdjęć nie posiadam,wiedzę czerpię w tym przypadku z opowiadań wędkarzy oraz z zajęć na uczelni,jeżeli chodzi o to co publikuję, to dlatego żeby ułatwić połowy początkującym wędkarzom i myślę że nikomu nie powinno to przeszkadzać [2016-10-29 16:47]

Ronin1

Niestety, na tym portalu, tak jak na innych, pisać każdy może. [2016-10-29 16:51]

ryukon1975

Ułatwiłbyś komuś wędkowanie gdyby w tym tekście były przynajmniej dwa zdania mające pokrycie w rzeczywistości. Średnio rozgarnięty człowiek siedząc przed komputerem dojdzie w ciągu sekund jakie rozmiary osiąga certa. To musi być jakaś uczelnia dla wyjątkowo uzdolnionych. [2016-10-29 17:28]

Daddy

\"Bardzo pomocna przy łowieniu sumów jest łudka.\" Chyba o łódkę chodziło. :) Nie cierpię błędów w tego typu tekstach, człowiek czyta i zapamiętuje mimowolnie takie głupoty. [2016-10-29 17:34]

zbylu124

przepraszam za błąd ortograficzny :) [2016-10-29 17:45]

zbylu124

Panie ryukon niech Pan reklamuje więcej sprzętu wędkarskiego,a mniej komentuje innych wędkarzy [2016-10-29 18:00]

SlawekNikt

Kolego zbylu124. Prawdziwa cnota krytyk się nie boi ... jak pisał Ignacy Krasicki. I weź sobie te słowa do serducha. Ja dałem Ci piątkę na zachętę do pracy nad kolejnymi tekstami bo ten jest jak kasza bez skwarek cytując kolejnych klasyków ;-) Masa błędów ortograficznych, głupoty w stylu tu zacytuję Ciebie \"Sum jest rybą zamieszkującą duże rzeki o głębokości minimum 8 metrów.\" i inne wpadki predysponują ten artykuł na ocenę \"pała\" ... Nie ilość kolego, a jakość jest wyznacznikiem solidności i do takich właśnie czyli solidnych wpisów Ciebie zachęcam. Opisz możliwości połowu jednego gatunku, a konkretnie. Pozdrawiam. [2016-10-29 18:12]

ryukon1975

Pisząc o certach po 6 kg na żywca, brzanach z piątego metra i zachęcając do połowu jesiotra w naszych wodach uważasz się już za wędkarza? :))) Jak tylko będę miał ochotę to coś napiszę i wierz mi nie będzie to taka mielonka głupot. [2016-10-29 18:15]

zbylu124

Napisałem że certa dorasta do masy 6 kg,brzana może brać z dziesiątego metra. [2016-10-29 18:25]

zbylu124

Krytyki się nie boję, ale nie lubię czytać głupot :) [2016-10-29 18:27]

Tomas81

Myślałem że już nic na tym portalu mnie nie zaskoczy a jednak... WIĘKSZYCH BZDUR JESZCZE TU NIE BYŁO!!! Dodatkowo \"okraszonych\" masą błędów. Jedyna to stanowczo za dużo na taki paszkwil. [2016-10-29 18:30]

zbylu124

Panie Tomas81 dziękuję za kolejny z komentarzy.:) [2016-10-29 18:36]

kaban

Czyli kolejny tekst o rybach z jeziora ? [2016-10-29 18:46]

Tomas81

\"Panie Tomas81 dziękuję za kolejny z komentarzy.:) \" Proszę bardzo... Swoją drogą jakim cudem to \"coś\" znalazło się na pierwszej stronie??? Redakcjo zacznijcie w końcu czytać i selekcjonować artykuły bo ten portal przez takie \"wpisy\" traci ostatnie resztki fachowości. A tych naprawdę bardzo niewiele już zostało... [2016-10-29 18:54]

zbylu124

Proszę o sprecyzowanie pytania. [2016-10-29 18:56]

zbylu124

Szkoda że nie mogę Pana ,,czegoś\'\" przeczytać. [2016-10-29 19:01]

pstrag222

Ja pierdziele kij na brzany miedzy 20-40 gram i stawiamy zestaw w nurcie? nie wiesz chyba co piszesz. Certy na żywca ? miętusy powoli się holuje? ja pierdziele art na 1 [2016-10-29 19:02]

zbylu124

Myślę że używając ciężarków 30 gramowych,nie będzie to problemem,certa jest rybą drapieżną,więc na co najlepiej ją łowić? [2016-10-29 19:09]

ryukon1975

https://pl.wikipedia.org/wiki/Certa [2016-10-29 19:19]

ryukon1975

http://www.wedkuje.pl/wedkarstwo,certa-na-feedera-nocna-certa,77993 Popatrz jak to wygląda i ujmij z tych sześciu kilogramów bo za chwilę postawisz żywca większego jak sama certa. [2016-10-29 19:22]

zbylu124

Napisałem że certa może dorosnąć maksymalnie do 6 kilogramów, a z 6 cm. żywcem,np.ukleją bez problemu sobie poradzi. [2016-10-29 19:31]

pstrag222

Myślę że używając ciężarków 30 gramowych,nie będzie to problemem,certa jest rybą drapieżną,więc na co najlepiej ją łowić? 30 gram w nurcie? chyba śnisz.Mimo , ze na rzekach łowię rzadko, a w zasadzie tylko jesienią i zimą . To nik mi nie wmówi , ze utrzym 30 gram w nurcie. co do cert to lepiej się nie wypowiadaj i nie pisz więcej takich bzdur . Nie masz pojecia najmniejszego o gatunkach jak i sposobach [2016-10-29 20:42]

zbylu124

Wędzisko ma nie bez przyczyny wyrzut do 40 gramów,jeżeli uciąg wody w rzece w której Pan łowi na to nie pozwala,niech Pan kupi wędzisko o większym ciężarze wyrzutu [2016-10-29 20:57]

ryukon1975

Dalej kompletnie nic nie rozumiesz. Możesz mieć sześć różnych wędzisk a certy z gruntu na żywca w nurcie z tego nie będzie. Jeszcze nigdy nie złowiłem cert na żywca a w różnych okresach stosowałem takie przynęty. Łowi się je na rosówki, robaki, kukurydzę i tym podobne przynęty. Ogólnie ma mały pysk. Można złowić na spinning i to nie taki ciężki na szczupaka tylko raczej bardzo lekki i na nieduże przynęty kojarzone z pijawkami, robactwem wodnym czy owadami. Sama podstawa gdzie się uparłeś że certa to typowy drapieżnik kładzie wszystko od początku. [2016-10-29 21:27]

zbylu124

Napisałem tylko jeden sposób łowienia certy,nie twierdzę że nie ma innych,wiadomo także że jeden gatunek ryby może odżywiać się różnym pokarmem. [2016-10-29 21:38]

pstrag222

Krzysztof , szkoda czasu , na takich doświadczonych wędkarzy :) [2016-10-29 22:28]

erykom

Chwała Tobie kolego \"zbylu124\" za chęci pisania czegokolwiek.Fajnie czasem poczytać coś nowego...ale problem w tym że tego się czytać nie da!!!!!!!!!!!!!!!!! Wchodząc na Twój blok zauważyłem że lubisz pisać poradniki lub \"antyporadniki\".To co opisujesz to ma się w rzeczywistości 1%...A te 30 gr w nurcie to porażka kompletna.Mi ciężarek 100 gr w nurcie nieraz tak ściągało że co kilka minut musiałem przerzucać zestawy a Ty tu z takim tekstem wyskakujesz...O ortografii już nie wspomnę.Opisałeś połowy suma na dwa sposoby.A weź też opisz może szerzej metody połowu miętusa i mientusa.Chętnie się dowiem czegoś nowego. [2016-10-29 23:10]

LeoAmator

Nie wiem po tym wpisie to trzeba zmienić regulamin PZW. \"Tarło bolenia odbywa się w lipcu\" ,a okres ochronny kończy się z nastaniem maja,albo miętus \"Tarło odbywa się w pazdzierniku ...\" a okres ochronny zaczyna w grudniu. Panowie trza ratować resztki ryb w naszych łowiskach.Panie Mamrot najpierw jak zamierzasz coś napisać to postaraj się z weryfikować posiadane informacje i to najlepiej nie w jednym źródle. [2016-10-30 00:01]

SlawekNikt

Kolego erykom: na blok to możesz na dzielni sobie wejść, na portalach wchodzi się na blog. Ps. Za chwilę napiszesz, że to tylko literówka ... alle to taka maleńka dywagacja z Twojej strony, że prawie nie zauważalna. [2016-10-30 04:50]

erykom

Ups...nie zauważyłem. [2016-10-30 07:26]

Jakub Woś

Boże mój Boże co za głupoty. Nawet gdybym chciał wymyślić coś bardziej debilnego to nie dał bym rady. Chyba ocenię na 5 bo granice absurdu przekroczyłeś. [2016-10-30 10:15]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej