Metody spinningowego połowu ryb

/ 2 komentarzy

Spinning – to metoda połowu ryb na wędkę przy użyciu wędki, kołowrotka i sztucznej przynęty polegająca na naprzemiennym zarzucaniu jej i ściąganiu za pomocą kołowrotka.
Spinning różni się od tradycyjnych metod połowu, różnica tkwi w podawaniu przynęty .W spinningu to nie ryba szuka wędkarza ale wędkarz szuka ryby. To właśnie stawia spinning w świetle najskuteczniejszych metod wędkarskich.
Metody spinningowe :
1) Błystkowanie - na różnego rodzaju błystki. Klasyczna metoda spinningu.
2) Jigowanie - czyli skakanie, to łowienie głównie gumami ( najczęściej są to wszelkie przynęty zamontowane na jigowej główce ) jak najmniej regularnie poprowadząc przynętę, tak by nadać wabikowi ruch który sprowokuje drapieżnika do ataku.
3) Twitching - czyli poruszanie przynętą np. wobler prowadzony nie równomiernie, ale z lekkimi szarpnięciami. Można stosować też przynęty gumowe i błystki.
4) Boczny trok - to założony oddzielnie ciężarek do podawanej przynęty np. twistera czy rippera. Można posłać najlżejszą przynętę na odpowiednią odległość.
5) Drop Shot - to metoda do połowu wertykalnego. Prowadzenie przynęty polega na delikatnym poszarpywaniu szczytówką w celu wprawienia w ruch przynęty, ciężarek spoczywa cały czas na dnie.
6) Troling - linka (żyłka itp.) przymocowana jest do poruszającej się łódki, polegająca na ciągnięciu przynęty za poruszającą się łodzią przy wykorzystaniu zestawu spinningowego.
7) Handlining - linkę (żyłkę itp.) podczas łowienia trzyma się cały czas w ręce, przy Handliningu łódz może stać zakotwiczona na łowisku. Można łowić też z pomostu lub stromej skarpy
8) Casting - to ogólna nazwa na łowienie, spinningowania zestawem z multiplikatorem ( czyli o ruchomej szpuli ) zamocowanym odwrotnie, czyli na wędzisku a nie pod nim, jak przy klasycznym kołowrotku o szpuli stałej.
9) Sbirulino – sbirolino – spirolino - łowienie lekkimi i b. lekkimi przynętami, którymi można daleko rzucać.
10) Jerking - Jerk w samym założeniu wynalazcy i producenta jest stworzony do połowu na płytkich wodach. To takie coś jak poper tylko, że schodzi pod wodę. Jerk to bezsterowy wobler, którym poprzez podszarpywanie wędziskiem, najczęściej krótkim i sztywnym, sam wędkarz nadaje pracę. Szarpnięcia zdecydowanie poprawiają jego skuteczność.
11) Umbrella lub Alabama-Rig ( pot. parasol )- to zespół przynęt zamocowanych na wiodącej główce za pomocą kilku elastycznych ramion wykonanych z drutów, szprych.
12) C-rig - to akustyczne łowienie drapieżników czyli tzw. wyzwolone kliknięcie, za pomocą specjalnie prowadzonych koralików, paciorków i przynęty.

 


5
Oceń
(4 głosów)

 

Metody spinningowego połowu ryb - opinie i komentarze

okiem_sandaczaokiem_sandacza
0
Dobry artykuł i dobre tłumaczenie żargonu wędkarskiego;) (2013-01-18 15:45)
Teufel1991Teufel1991
0
ok (2013-05-25 16:43)

skomentuj ten artykuł