Zaloguj się do konta

Metody spławikowe aktywniej

METODY SPŁAWIKOWE AKTYWNIEJ (float, match, bat)
W końcu ciepły wiosenny dzień i możemy pojechać na wodę na tak długo oczekiwane pierwsze wędkowanie. Wędka została sprawdzona, na kołowrotku nowiutka żyłeczka, robaczki świeżutkie, zanęta nawilżona i przesiana przez nowe sito nr 3 lub 4. Na upatrzony pomost weszliśmy cichutko, sprzęt rozłożony został bez najmniejszego stuknięcia. Wszystko na temat wyważania spławika, gruntowania zestawu, reagowania w przypadku bocznego wiatru lub wstecznych prądów powierzchniowych mamy w jednym paluszku. Zestaw wyrzucony, przed łowieniem do zanęty dodajemy trochę pinki, mieszamy zanętę, robimy kule i nęcimy lekko przed spławikiem.
(Siła z jaką ściskamy kule zanętowe powinna być dostosowana do głębokości nęcenia. Ponadto zanęta powinna być tak nawilżona, że podczas rozcierania w dłoniach kula powinna się rozsypać do stanu przed lepieniem).
Przystępujemy do wędkowania kładąc zestaw delikatnie za zanęconym miejscem, następnie podciągamy go ku sobie aż do momentu uzyskania właściwego ustawienia antenki spławika.
Ach te niezapomniane i za każdym razem tak samo silne uczucie po położeniu po raz pierwszy zestawu na wodę, marzenie o pięknych braniach i rekordowej rybie.
Branie zazwyczaj następuje od razu, ale bywają dni, że po kilkunastu minutach brania ustają i spławik stoi jak zaczarowany. Wtedy powinniśmy przystąpić do aktywnego wędkowania. Nigdy nie odkładajmy wędki, nie zakładajmy nogi na nogę czekając, aż ryby same znowu zaczną brać. Starajmy się zastosować parę chwytów, które na pewno nie zaszkodzą a mogą sprowokować ryby do ponownego brania.
1. Po wyrzuceniu zestawu odczekajmy chwilę, jeżeli nie będzie brań delikatnie podnosząc kij do góry podciągnijmy zestaw ku sobie, tzw. „prowokacja” często pomaga.
2. Sprawdźmy w jakie kondycji jest nasz robak. Załóżmy nowego. Jeżeli nie ma brań na np. białą pinkę, spróbujmy czerwonej lub mieszanego zestawu.
3. Przypomnijmy sobie czy prawidłowo zakładamy przynętę.
4. Nie starajmy się zaraz szukać ryby w innym miejscu poza nęconym.
5. Zróbmy małą kulkę, wielkości jajka i donęćmy delikatnie. Często sposób stosowany podczas zawodów. Niektórzy mówią „jedna ryba, jedna kulka”
6. Jeżeli ryba nie bierze z gruntu poszukajmy jej trochę wyżej. Stopniowo skracajmy zestaw np. o długość przyponu. Pamiętajmy jednak, że aby cały czas utrzymać się w łowisku. Bardzo często na zawodach przy głębokości łowiska 3-4m płocie, krąpie stoją w połowie wody.
7. Jeżeli te manewry nie przyniosą efektu wracajmy znowu do łowienia z dna.
8. Spróbujmy założyć przypon z mniejszym haczykiem i cieńszą żyłką. Może dzisiaj ryby są wyjątkowo ostrożne. Nie znam wszystkich sposobów, ale ideą jest przekaz, że musimy wędkować aktywnie starając się przechytrzyć naszą przyszłą zdobycz.

Opinie (12)

pstrag222

Bardzo mi się podobał wpis. Ciekawie to opisałes. Ją bym dodał jeszcze wypuszczana przepływamkę. Lubią ta metodę kiedy wędruje brzegiem rzeki. Necenie ograniczan do minimum. Ot garstka zamętw i robaków. Zostawiam 5 i pzdr. Pstrag222 [2011-03-14 19:24]

mar83

Nic dodać nic ująć nic podzielić. Wyłożone na stół jak belfer we freblówce. Piątal .Pozdrawiam [2011-03-15 17:22]

robson1

Cenne rady.Oczywiście 5 gwiazdek.Pozdrawiam [2011-03-16 21:17]

heniek54

Pieknie to opisales,,Ja jak rybka przestaje brac po pierwszej zanecie,zaczynam dawkowac mniejszymi kulkamy i po pulgodzinnej zasiadce mam znow brania.o demnie *****. I zycze durzych okazow w dnju swienta ,<wendkarza>..poz. [2011-03-19 13:14]

sepi95

Świetne rady i bardzo pożyteczne w przypadkach gdy nic nie bierze. Nieraz je już stosowałem i dosyć często dawały pozytywne rezultaty! Naprawdę super, daje 5! [2011-03-19 20:04]

Krzysiek1vs1

Witam!Każdy kto uważa że wędkarstwo to nudne hobby, powinien przeczytać ten wpis..  Większość z nas (wędkarzy), wykonuje wszystkie te czynności odruchowo, łamiąc przy tym stereotyp "moczykija"!  Oczywiście 5***** ode mnie! [2011-03-22 20:48]

kazik

Podoba mi się to co napisałeś . Właśnie tak powinniśmy się zachowywać jak nic nie bierze . Cenne rady i prawdziwe . Niejednokrotnie tak właśnie się zachowuję kiedy ryba przestanie brać . No i wiosną to cienkie żyłki , bo woda jest czysta i rybki wybredne .

 

 

[2011-03-24 22:53]

cygaro87

No i super to mi się podoba w skrócie wszystko :D Popieram w 100% jeżeli ryba nie chce do nas to my wyjdźmy do ryby ;) [2011-03-28 23:25]

jakubopi

Dobry artykuł pioneczka dla ciebie  [2011-04-04 19:46]

czarnypum

Interesujący i dosyć konkretny opis metody spławikowej. Miło było poczytać. Pozdro! [2011-04-08 16:38]

pawuncio

Fajny artykuł, bardzo dużo informacji dla początkujących i nie tylko czesto zapomina się o podstawach.Miło sie czytało odemnie 5 pozdrawiam. [2011-04-11 20:33]

juraschudy

bardzo cenne uwagi dziękuję za rady na piątkę .Pozdrawiam

[2011-04-14 10:21]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej