Mięso, boczki, kiełbasy wędzone (moje świąteczne przepisy kulionarne)

/ 3 komentarzy / 5 zdjęć


Wędzenie mięsa, kiełbas, drobiu.
Mięso, boczki zapeklować wg przepisu „Peklowanie mięs”. Przed wędzeniem mięsa osączyć, usunąć przyprawy. Szynki, karkówkę obwiązać wyparzonym sznurkiem lub wkładać do siatek masarskich dostosowanych do wielkości mięsa, zawiązując ciasno siatkę z obu stron. Mięso od szynki uprzednio ciasno zwinąć w kulkę. Spakowane do siatek mięsa oraz boczki, słoninę włożyć do kawałków pończochy i zawiązać. Podczas wędzenia zapobiega ona nadmiernemu osadzaniu się popiołu i innych nieczystości niesionych z dymem. Mięsa nabijać na haki. Kiełbasę surową polską dokładnie sprawdzić wiązania końcówek i przekładać na drążku do wędzenia. W razie potrzeby końcówki zawiązać szpagatem. Drób (udka kurczaka) zalać zalewą peklową na kilka godzin. Przed wędzeniem osuszyć. Do wędzenia wiązać za nóżki połką do dołu. Po rozpaleniu paleniska wędzarnię przykryć workiem jutowym, lekko odchylając jeden narożnik. Boki beczki powinny być ciepłe lecz nie gorące. Temperatura wędzenie około 40°C. Wędzić kiełbasy 2-,2,5 godziny, udka do 3, natomiast mięsa od 4 do 6 godzin w zależności od pożądanego efektu końcowego, mocno uwędzonego lub półsurowego. Po wędzeniu mięsa, kiełbasy powiesić w przewiewnym miejscu do ostygnięcia. Jeżeli schładzamy mięsa w pomieszczeniu podłożyć gazety ze względu na kapiący tłuszcz. Jeżeli wędzone mięso, szynka okażą się na przykład jeszcze nie dowędzone, tzw. półsurowe, zawsze możemy zastosować element parzenia. Parzenie przeprowadzamy w wodzie o temperaturze około 80°C. Czas parzenia określamy biorąc średnio około 40-50 minut na kilogram mięsa.

 


3.7
Oceń
(10 głosów)

 

Mięso, boczki, kiełbasy wędzone (moje świąteczne przepisy kulionarne) - opinie i komentarze

wiekla42wiekla42
0
Nie wiem czy to w porządku, że mnie tam nie było. *****
(2011-12-20 00:29)
pstrag222pstrag222
0
Zostawiłem ***** ale jest parę rzeczy z którymi nie mogę się zgodzić.
Boczki słoninki nie owijamy w żadne siatki czy pończochy tylko przewiązujemy sznurem i tak wieszamy na dragu.
Nie polecam parzenia ich bo zabiera pyszny smak solanki i przypraw zamiast tego kiedy wyciągamy mięso z ropy wędzimy go jakieś 20, 30 min ,ąż puści tłuszcz z ciągamy z wedzarki i jeszcze raz nacieramy przyprawami polecam gyros i ostra papryke
pzdr. pstrag222
(2011-12-20 19:17)
marek-debickimarek-debicki
0
Kolego Pstrągu, zapewne też jest to dobry sposób wędzenie. Niektórzy na przykład preferują najpierw parzenie mięsiwa, a dopiero póżniej wędzenie. Co ciekawe, mięso wędzone takim sposobem jest podobnież jeszcze smaczniejsze. Pozdrawiam i do usłyszenia. (2011-12-20 23:20)

skomentuj ten artykuł