Zaloguj się do konta

Mocowanie dodatkowej przelotki do podlodówki

Podczas różnego rodzaju prac modernizacyjnych przy naszym sprzęcie podlodowym zachodzi niekiedy potrzeba wymiany przelotki szczytowej lub dołożenia jakieś przelotki na blanku wędziska. Montaż przelotek możemy dokonać sami, jeżeli przyswoimy sobie kilka szczegółów, które znacznie ułatwię nam całe przedsięwzięcie. Niezbędnymi akcesoriami do zamocowania przelotki będą nić nylonowa, aceton do odtłuszczenia blanku i dwuskładnikowy lakier (lub inny niekoniecznie wodoodporny). Po ustaleniu miejsca mocowania przelotkę do blanku mocujemy wstępnie przylepcem. Następnie układamy nić wzdłuż blanku i wykonujemy dwa, trzy oploty w kierunku przeciwnym do przelotki. Z kawałka nici robimy pętelkę, którą przykładamy do blanku wzdłuż stopki przelotki i wykonujemy tym razem kilka oplotów w kierunku przelotki (czynność analogiczna do przedstawionej na zdjęciu 2,3). Końcówkę nici wkładamy w pętelkę i pociągając za wąsy pętelki wciągamy nić pod omotkę. Wystający koniec obetniemy i wykończymy po wykonaniu całego oplotu.
Utrzymując napięcie nici kontynuujemy oplot, mocując stopkę przelotki (zdj.1). Po dojściu do plastra ponownie wykonujemy pętelkę (zdj.2) układając ją w przeciwnym kierunku, ściągamy plaster i zakańczamy oplot. Ucinamy nadmiar nici, a końcówkę wciągamy pętelką pod spód oplotu (zdj. 3 i 4). Pozostaje nam teraz obcięcie nici, pozostawiając końce długości około 2mm, które następnie delikatnie podtopimy nad świeczką i zapalniczką. Możemy na tym etapie jeszcze skorygować położenie przelotki i przystąpić do położenie kilku warstw lakieru w celu zabezpieczenia oplotu.
Całą czynność można wykonać trzymając wędzisko w rękach, jednak jeżeli ktoś ma możliwość zdecydowanie wygodniej będzie wykonywać wszystkie czynności montując blank co najmniej na jednym końcu w jakimś uchwycie.
Szukając profesjonalnego materiału dotyczącego doboru, montażu przelotek i używanych materiałów, proponuję zerknąć na stronę JERKBAIT.PL spinning, casting i jerking, gdzie znajdziemy artykuł „Przygoda z wędką – przelotki” – cz.IV” http://www.jerkbait.pl/?p=104.

Opinie (4)

bobus86

dokladnie w tern sam sposub mocuje zurzyte przelotki 5 ***** [2012-02-23 15:50]

troc

Przypomniał mi ten artykuł koniec lat 70- tych, chyba każdy wędkarz z konieczności montował w ten sposób przelotki oraz uchwyty do kołowrotka do swojego bambusa. Wielki piątal. [2012-02-26 18:24]

użytkownik

Bardzo dobry artykul, szczegolnie dla poczatkujacych wedkarzy.Za to piatka [2012-02-27 21:12]

Okonek20

Witam! Kol. Marku przypomniałeś to, co było prawie obowiązkową umiejętnością każdego wędkarza przed kilkudziesięcioma laty. Dzisiaj obserwuję uśmiechy na twarzach młodych kandydatów na wędkarzy, gdy pokazuję im jak powstało moje pierwsze składane wędzisko z przelotkami (również własnoręcznie wykonanymi). Niestety dzisiaj nawet umiejętność wiązania haczyków, niektórym wydaje się zbędna. Pozdrawiam! [2012-04-03 12:58]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej