MUCHA FESTIWAL MYŚLENICE 2019

/ 20 zdjęć


Dnia 28.07.2019 r. odbyła się najważniejsza dla wędkarzy impreza Myślenickiego Festiwalu Lata 2019, a mianowicie jego odsłony muchowa i spławikowa. Ta pierwsza zgromadziła na rzece Rabie 27, a ta druga na stawach w Osieczanach – 36 uczestników. Organizatorami i jednocześnie mistrzami ceremonii byli działacze Koła PZW Myślenice. Nad całością czuwał, a jak zachodziła potrzeba, to osobiście sprawy popychał, Prezes Koła PZW Myślenice Stanisław Szlachetka.

Festiwalowe spotkanie wędkarzy jest imprezą cykliczną, która integruje różne inicjatywy na rzecz ochrony kondycji przyrodniczej rzeki Raby. W centrum dyskusji znajduje się sprawa poszerzonego monitoringu. Na Festiwalu spotkali się Rabianie 100 z Marcinem Śmietaną na czele, obrońcy Raby z Myślenic pod sprawną ręką Łukasza Ostafina i gospodarze rzeki na czele z Prezesem Zarządu Okręgu PZW Kraków Edwardem Fornalikiem. W festiwalowych zawodach uczestniczyło także wielu wędkarzy z innych, niż wymienione  środowisk. Okazało się, że że wielu z nich zna rzekę Rabę co najmniej tak, jak swoje mieszkanie. W ciemno wyliczali, gdzie są prądy, spady, zastoje, drzewa, korzenie i wystające kamienie. Zgadzali się co do lokalizacji dołków, w których mieszkają pstrągi na 50 cm i na 40 cm oraz precyzyjnie wskazywali bystrzyny, na których lipienie celebrują śniadanie. Taka nieprzeciętna znajomość rzeki wynika z głębokiej miłości do jej walorów i wielkiej woli zachowania jej zasobów. Łowimy i złowione ryby po zaewidencjonowaniu wypuszczamy. Cyklicznie jako PZW zarybiamy i w ten sposób utrzymujemy czaple, wydry, kormorany i ogólnie bioróżnorodność kompleksu rzeki, co czyni ją piękną i ponętną. Raba dla wędkarzy jest świątynią, która jest ciągle upiększana. Patrzenie na Rabę jak na magazyn gospodarczy to już głęboka przeszłość.

Ok. godz. 7.00 wszyscy muszkarze rozjechali się na 27 stanowisk, przejmując na 3 i pół godziny władanie rzeką od Dobczyc do Nieznanowic. Ja też wśród nich byłem i dlatego – omijając spławik – na musze się skoncentrowałem. Sprawdzałem ochotę do współpracy na wodzie szybkiej i bardzo wolno płynącej. Zwycięstwo nie było mi pisane, bowiem łowiłem na stanowisku 13. Po podliczeniu wyników ogłoszono, że zwycięzcą muchowej odsłony Myślenickiego Festiwalu Lata 2019 został Mariusz Szlachetka z Koła PZW Myślenice – z wynikiem 19 wymiarowych pstrągów i lipieni. Drugie miejsce zajął Rafał Pękała, pokazujący na Facebooku, że potrafi złowić dużą rybę w każdej wodzie, a trzeci był znakomity Tomasz Madejczyk z Koła PZW Kraków Nowa Huta.

Pogoda sprzyjała imprezie. Terminowo zadziałał catering. Ochoczo prowadzono wielowątkowe konwersacje. Gospodarze dziękując wskazywali na wkład lokalnego samorządu w poprawę infrastruktury centrum życia wędkarskiego w Myślenicach. Ogłoszeniu wyników towarzyszyło wręczenie nagród, a koniec spotkania wieńczyło pamiątkowe zdjęcie.
 

 


3.2
Oceń
(5 głosów)

 

MUCHA FESTIWAL MYŚLENICE 2019 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł