Mucha w Starym Mieście 2019

/ 28 zdjęć


W dniu 13.10.2019 r. odbyła się na Rabie kolejna odsłona Pucharu Koła PZW Stare Miasto Kraków. Są to odbywane raz w roku zawody muchowe o puchar przechodni, zaliczane do Krakowskiej Ligi Muchowej. Zasadniczym celem było łowienie lipieni, ale z powodu zmniejszania się populacji tej ryby, do punktacji dopuszczono wszystkie inne, z wyjątkiem  będącego pod ochroną pstrąga potokowego i tych poniżej wymiaru ochronnego. Na starcie jawiło się 20 zawodników, w tym uczestnicy odbytych tydzień temu Muchowych Mistrzostw Polski, jak np.: Aneta Nalepa, Marcin Obruśnik, Mariusz Szlachetka i Łukasz Ostafin z naszego Okręgu PZW oraz Jacek Pindel z Okręgu PZW Bielsko-Biała. Najliczniej reprezentowane było Koło PZW Kraków Nowa Huta – 5 zawodników, następnie Koła PZW Myślenice i Kraków Stare Miasto – po 4 zawodników, Koło PZW Kleparz – 3 zawodników, Koło Garnizonowe PZW – 2 zawodników, Koło PZW Zwierzyniec – 1 zawodni i gościnnie wspomniany Jacek Pindel. Jeżeli się weźmie pod uwagę, że Kół PZW jest w Okręgu Kraków 28, a na zawody stawili się reprezentanci tylko 6 kół, to nasuwa się wniosek, że w naszym Okręgu muszkarstwo jest rzeczywiście wędkarstwem elitarnym.
Areną zmagań był odcinek od ujścia Krzyworzeki do starego mostu w Gdowie. Woda w dniu zawodów teoretycznie była zamknięta, a praktycznie informacja o zamknięciu rozminęła się z kilkoma muszkarzami, zwłaszcza w miejscach o łatwym dostępie do łowiska.
Sporządzenie listy startowej, losowanie stanowisk, wydanie kart startowych i odprawa informacyjno-organizacyjna poszły szybko i sprawnie, bo z ust i rąk muszkarzy, którzy żyją tą adrenaliną od wielu lat. Każdy zawodnik miał dostatecznie dużo czasu, żeby przygotować kilka wędek i obmyśleć patent na zwycięstwo.
Według wiedzy organizatorów ujawnionej ex post, ryby były rozłożone równomiernie na całym, objętym zawodami odcinku rzeki, tylko że w niektórych miejscach nie reagowały na muchy, a w innych reagowały alergicznie, uwalniając się przed zmierzeniem.
Najlepiej poszło Marcinowi Obruśnikowi – złowił 15 ryb i uzyskał 14 520 pkt. Świetnie poszło także Mariuszowi Szlachetce – złowił 13 ryb i uzyskał 13 000 pkt. Na trzecie miejsce wywindował się trzymający wysoką formę Andrzej Zasadzki. Złowił 8 ryb i zdobył 8 300 pkt. Z kronikarskiego obowiązku przekazuję, że kolejne miejsca zajęli:
4. Stoszko Robert - 8 ryb - 7940 pkt.
5. Ostafin Łukasz - 8 ryb - 7670 pkt.
6. Kocioł Robert - 6 ryb -  5400 pkt.
7. Nalepa Aneta - 5 ryb - 5060 pkt.
8. Jarzmik Grzegorz - 5 ryb - 4670 pkt.
9. Opach Zdzisław - 5 ryb - 4610 pkt.
10. Opach Kamil - 4 ryby - 4210 pkt.
11. Pucułek Marcin - 4 ryby - 3520 pkt.
12. Bieniecki Przemysław - 3 ryby - 3300 pkt.
13. Kołodziejski Grzegorz - 3 ryby 3220 pkt.
14. Dryk Roman - 2 ryby - 2270 pkt.
15. Pindel Jacek - 2 ryby - 1750 pkt.
16. Kęsek Konrad - 1 ryba - 940 pkt.
17. Łazarz Michał - 1 ryba - 910 pkt.
18. Zasadzki Zbigniew - 1 ryba - 830 pkt.
19. Buda Piotr - krótkie ryby
20. Calik Zdzisław- krótkie ryby.

Z uznaniem należy zwrócić uwagę na świetny wynik Anety Nalepy – jedynej kobiety wśród zawodników. Stosowano zróżnicowaną technologię poławiania, ale królewski charakter miała sucha mucha. Niektórzy na suchą muchę złowili 100 % ryb. Łącznie złowiono, zmierzono i wypuszczono  94 ryby. W mojej ocenie jest to bardzo dużo. Zawody były bardzo udane. Żeby podobnie było w przyszłości, musimy chronić Rabę przed zanieczyszczeniami , a ryby przed kormoranami, czaplami i kłusownikami. Nie jest to nowa myśl, tylko aktualna. Polski Związek Wędkarski, Rabianie 100 i w szczególności muszkarze z Myślenic stale chronią rybostan Raby.
Na koniec były wyniki, puchary, radość zwycięzców i świetny obiad dla wszystkich w atmosferze zgody, euforii, obojętności i porażki. Zróżnicowanie nastrojów nie przeszkodziło, by w drodze konsensusu umówić się na kolejne zawody.
PS. Mariusz Szlachetka nie mógł być obecnym na ogłoszeniu wyników. W czynności fetowania sukcesu z aktorskim zacięciem zastąpił go Łukasz Ostafin.

 


3.1
Oceń
(8 głosów)

 

Mucha w Starym Mieście 2019 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł