Muszkarstwo

/ 3 komentarzy / 7 zdjęć


Kiedy zaczynałem uprawiać muszkarstwo, korzystałem z porad przyjaciela, który pokazał mi w jaki sposób posługiwać się nietypową wędką, w której od kija i kołowrotka ważniejszy jest specjalistyczny sznur muchowy dzięki niemu można podać w łowisko przynęty sporządzone głównie z ptasich piór, zwierzęcej sierści oraz nici i prowadzić je w odpowiedni sposób. Tym, co wyróżnia dzisiejsze wędkarstwo muchowe od innych metod połowu, wcale nie jest przynęta z sierści, piór, nici ,dziś na końcu muchówek dyndają tak dziwaczne wabiki, że tylko cudowny konserwatyzm środowiska pozwala je wciąż określać mianem muszek.

Tak naprawdę wyróżnia je sznur. Linka jest podstawą to ona wynosi muszkę w przypuszczalne stanowisko ryby, to ona pozwala w odpowiedni i specyficzny sposób ją prezentować, to od niej bezpośrednio zależy wybór techniki łowienia na muchę. Sznur, od jakiego wielu muszkarzy zaczynało to DT5F, DT – pierwsze litery oznaczają kształt linki, w tym przypadku double taper, czyli dwustronnie zbieżna. 5 to liczba określająca wagę pierwszych 30 stóp linki, czyli odcinka, jaki najczęściej jest odwijany z kołowrotka. 9,15 m to dobry rzut. Jest to liczba klasy AFTM, oznaczana niekiedy na kijach symbolem wspólnym dla wszystkich producentów. Klas tych jest 12.

Naukę zaczyna się z reguły od wędki i sznura 5 lub 6. F to litera oznaczająca stopień tonięcia linki.Aby zacząć łowić na sztuczną muchę, nie trzeba wydawać majątku wystarczy około 300 zł jednak większości wędkarzy z centralnej Polski wyprawy na wody pstrągowe kojarzą się z dość istotnymi wydatkami na podróż. Rzeki, w których żyją pstrągi i lipienie, najpopularniejszy cel muszkarskich wypraw, płyną na Pomorzu, Kujawach i na południu Polski.

Muszkarstwo, mimo iż jest łowieniem wyłącznie na sztuczne przynęty, najbardziej chyba brata wędkarza z naturą. Wszak muszki najczęściej naśladują owady w rozmaitych stadiach przeobrażenia. Ogromną sztuką i wielką tajemnicą łowienia tą metodą jest znajomość rybiego jadłospisu i podsuwania rybie pod nos tego, czym ona tu i teraz najchętniej się odżywia. Muszkarstwo to wciąż bardzo elitarna odmiana wędkarstwa, być może dlatego, że generalnie nie bardzo lubimy się uczyć.

Osoby uprawiające ten rodzaj wędkarstwa podróżują po całym kraju. Na muszkę łowi się nie tylko lipienie i ryby łososiowate z muchówką równie skutecznie poluje się na szczupaki, okonie, bolenie, klenie, jazie, jelce, a nawet na maleńkie uklejki.

 


4.2
Oceń
(31 głosów)

 

Muszkarstwo - opinie i komentarze

stanley584stanley584
0
Wędkarstwo muchowe - to już dyscyplina wędkarska z wyższej jak to można powiedzieć "półki". Wymaga większej sprawności fizycznej ze strony wędkującego. Polowanie na rybę wiąże się z pokonywaniem dużych odległości i brodzenia w wodzie. Samo operowanie sprzętem to też maestra. Zawsze podziwiałem nad wodą tych łowców, ryb łososiowatych. (2009-02-20 10:23)
faun77faun77
0
Fajny tekst. Chętnie zobaczyłbym konkretne porady, jak łowić konkretną rybkę ta metodą. (2009-04-07 16:52)
użytkownik101047użytkownik101047
0
w brew pozorom muszkarstwo nie jest trudną metoda połowów, wg mnie ludzie nie bardzo chcą się przekonać do tej metody przez te wszystkie "nowe dla takiego przysłowiowego wędkarza z gruntówka czy spławikiem" oznaczenia, ale to wszystko jest tak proste wystarczy zimowa "bezczynność w wędkarstwie" by poznać te tajniki. Pozdrawiam! Oczywiście piąteczka za wpis. (2012-03-10 17:26)

skomentuj ten artykuł