Niehumanitarne traktowanie karpi

/ 10 komentarzy / 3 zdjęć


Witam

Chciałbym poruszyć temat niehumanitarnego traktowania ryb przed świętami. Otóż byłem dziś w jednym z łódzkich marketów i przechodząc obok stoiska rybnego nie byłem w stanie, jak zwykle zresztą, nie podejść. Ale cóż, kiedy spojrzałem do baseników z żywym karpiem, ogarnęło mnie przerażenie.

Ryby trzymane są w pojemnikach z wodą o wymiarach +/- 2m x 2m i najgorsze w tym jest to, że są ich dziesiątki w takim plastiku. Jedna obok drugiej, od dołu aż do samej góry, większość po takim ścisku to już niestety zdechłe przyszłe potrawy wigilijne. Przy tym woda jest tak brudna, że na powierzchni tworzy się piana. Ja rozumiem, że święta coraz bliżej, że jest to okres w którym potencjalny klient, prędzej czy później tą rybę kupi, ale czy to ludzkie i humanitarne 'wpakować' ile się tylko zmieści na takiej, wręcz miniaturowej dla ryb, powierzchni.

I uwierzcie mi, miałem nieodpartą ochotę zebrać wszystkie odpowiedzialne za to osoby i ulokować je do 24 grudnia w kawalerce 18-sto metrowej. Przecież karp to istota żywa i tak jak każda inna zdolna jet do odczuwania bólu, cierpienia i strachu. A gdyby sięgnąć do literatury specjalistycznej to znaleźć można informacje o tym, że jego skóra jest wrażliwsza niż oko każdego z Was.

Wiem również, że dotyczy się to także karpi sprzedawanych na bazarach. Ryby są traktowane w brutalny sposób, żywe wrzucane do plastikowych worków najzwyczajniej się duszą. A już ludzkie pojęcie przechodzi, gdy sprzedawca zabłyśnie inteligencją i inwencją twórczą podcinając żywemu karpiowi gardło lub odcinając mu głowę. Najciekawsze w tym to, że to wszystko na oczach ludzi. Przecież od wieków wiadomo, że najmniej cierpienia sprawia uderzenie w głowę, ale jedno konkretne, a nie kilka ciosów obuchem w łeb.

Z tego co zdążyłem wyszukać w internecie, to za niehumanitarne traktowanie karpi
(zwłaszcza karpi !!!) grożą dość wysokie kary. est to niewątpliwie okrutne postępowanie i markety łamią masę przepisów Ustawy o Ochronie Zwierząt . Tylko co możemy zrobić, żeby temu zaradzić w jakikolwiek sposób ?? I jak dotrzeć do ludzi, którzy mogą coś zaradzić ??

W dołączonych dokumentach Ustawa o Ochronie Zwierząt.

 


4.5
Oceń
(29 głosów)

 

Dokumenty (1)Niehumanitarne traktowanie karpi - opinie i komentarze

Mateusz3107Mateusz3107
0
przecież ci ludzie są nie normalni żeby tak znęcać się nad rybami (2008-12-16 14:58)
grzechgrzech
0
skandal dla rybakow co to jest (2008-12-16 15:00)
MisiaczekMisiaczek
0
Rozumiem i wiem, że ideałem byłoby trzymanie ryb w lepszych warunkach ale wiem, ze znaczna poprawa ich warunków szczególnie w warunkach bazarowych jest niemalże niemożliwa do zrealizowania. Jak wyobrażasz sobie hodowcę który przywozi swoje ryby na bazar??? Ma zabrać 10, 20 czy 50 sztuk??? A może rozłożyć basen na pół bazaru??? To niemożliwe i tego nie zmienimy, ale na pewno możemy karpie uśmiercać od razu uderzeniem w głowę albo w marketach te baseny powinny być większe a dostawy karpi mniejsze i częstsze by ryby nie musiały się tyle męczyć. (2008-12-16 17:31)
marianmc2marianmc2
0
Tak, może i trudno to zmienić. Ale prawda jest taka, że jeśli ktoś zajmuje się jakąś działalnością, w tym przypadku hodowlą, musi się liczyć z regulowaniem takiego postępowania przez przepisy prawne. A jeśli nie potrafi się dostosować i jest to poza jego zasięgiem, to niech po prostu, przeżuci się na handel cebulą na bazarze warzywnym. Takie stare powiedzenie: " Co konia obchodzi, że się wóz przewrócił " (2008-12-17 16:47)
KirisKiris
0
Ryby głosu nie mają....... Spotykam się na forach z narzekaniem (jak najbardziej słusznym) na kłusoli, jak ich trudno złapać a jeśli nawet się uda, to kary są mizerne. Tutaj przykład jak w "białych rękawiczkach" omijać przepisy. A pewnie w marketach i strażnicy ryby kupują o policji nie wspominam, bo wstyd za brak reakcji. (2008-12-17 22:10)
coralgol73coralgol73
0
Drodzy koledzy! Kupcie po karpiku i zamiast z nim na patelnie, to do najbliższej rzeczki lub stawiku wypuście. Jest nas wędkarzy parę set tysięcy, W ten sposób ocalimy wiele męczonych ryb!!! (2008-12-22 15:27)
jurekjurek
0
Wstyd , wstyd i jeszcze raz wstydzę się za takich ludzi.....Jurek (2008-12-23 17:47)
rysiek38rysiek38
0
witam i zgadzam sie-poprostu nie kupowac a myslis ze ryby morskie sa traktowane inaczej?pozdrawiam (2008-12-23 22:56)
wedkarzzmcwedkarzzmc
0
ma pan racje ja tez coś takiego widziałem jak ludzie męczo ryby. (2009-01-05 17:05)
marianmc2marianmc2
0
I znów niedaleko do świąt. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że historia się powtórzy.
Ale jedno wiem na pewno. Kupię Karpika i wypuszczę go do wody. (2009-11-28 13:40)

skomentuj ten artykuł