Nowa Ustawa o rybactwie śródlądowym

/ 28 komentarzy

Wszystkich członków PZW a w szczególności Kolegów z Koła PZW nr 16 Sobienie Jeziory informuje, iż w dniu 27 listopada 2010 r. zaczyna obowiązywać nowa Ustawa o Rybactwie Śródlądowym. Zwracamy się z prośba o uważne zapoznanie się ze zmianami (nowościami) i propagowanie ich wśród wędkarskiej braci.

1. Ustawa jest bardziej restrykcyjna niż poprzednia.

2. Ustawa wprowadza nowy dokument uprawniający do amatorskiego połowu ryb - ZEZWOLENIE NA AMATORSKI POŁÓW RYB.

3. Ustawa wprowadza regulacje prawne umożliwiające nakładanie mandatów karnych za wykroczenia ustawowe oraz te zawarte w Regulaminie Amatorskiego Połowy Ryb a w szczególności:

• za brak przy sobie dokumentów wędkarskich,

• nie przestrzeganie limitów połowu,

• nie przestrzeganie wymiarów ochronnych,

• nie przestrzeganie okresów ochronnych,

• brak utrzymania czystości na stanowisku,

• za brak wpisu do rejestru ryb,

• nie przestrzeganie uchwał Zarządu Okręgu opublikowanych w rejestrze połowu ryb,

• niewłaściwe oznakowanie rejestracji środków służących do połowu ryb,

• za brak sprzętu ratunkowego na łodziach i pontonach.

4. Ustawa dopuszcza możliwość pozyskania ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej ale tylko w miejscu i czasie prowadzenia połowu ryb wędką. Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z których zostały pozyskane.

5. W związku z wejściem w życie znowelizowanej ustawy zmienia się wysokość mandatów np.:

• połów ryb niewymiarowych - minimum 200 zł,

• połów ryb podrywką niezgodnie z przepisami - minimum 200 zł,

• połów więcej niż dwoma wędkami - minimum 200 zł,

• połów w odległości mniejszej niż 50 m od urządzeń hydrotechnicznych - minimum 200 zł.


UWAGA!

Zgodnie z obowiązującym prawem gdy osoba łowiąca ryby niezgodnie z przepisami odmówi przyjęcia mandatu Państwowa Straż Rybacka i inne uprawnione organy są zobowiązane do zatrzymania sprzętu służącego do połowu ryb oraz dokumentów wędkarskich i skierowania sprawy do Sądu.

Sąd uznając winę obowiązkowo orzeka: przepadek sprzętu, zatrzymanie dokumentów na co najmniej rok oraz kary dodatkowe w postaci grzywny i nawiązki w wysokości od pięciokrotnej do dwudziestokrotnej wartości przywłaszczonych ryb. W razie ukarania Sąd orzeka o podaniu orzeczenia o ukaraniu do publicznej wiadomości, na koszt ukaranego.

 


4.3
Oceń
(20 głosów)

 

Nowa Ustawa o rybactwie śródlądowym - opinie i komentarze

skito48skito48
0
Nie dość że człowiek płaci za tu że może sobie posiedzieć nad wodą i połowić ryb to jeszcze nas będą za to surowo karać,min 200zł.
(2010-12-02 11:58)
kamil1655kamil1655
0

I bardzo dobrze że tak jest kary bowinny być jeszcze większe min z 300zł.

a jak bierzesz nie wymiarowe to się oduczysz tego. A morze przez to będzie WIĘCEJ RYB !!!!!

(2010-12-02 19:37)
skito48skito48
0
Kolego Twój komentarz świadczy tylko o Tobie i Twoim podejściu do innych.Ja wszystkie złowione rybki niestety wypuszczam do wody,dlatego możesz co nieco zabrać do domu.
(2010-12-02 21:42)
jack1jack1
0
Moim zdaniem za zabieranie nie wymiarowych ryb i łapanie ponad limit określony na łowisku powinno się nie tylko surowo karać ale i zawieszać np. na rok bieżący i następny a karta wydawana dopiero po zapłaceniu mandatu.Może to by nauczyło "MIĘSIARZY"-nie mylić z wędkarzami!!! (2010-12-03 20:24)
hanys1111hanys1111
0
Kolego kamil , poco karać jakimis tam mandatami- bez sensu. Myslę że wg. ciebie powinno sie powołać cos na wzór gestapo i za każde wykroczenie wykonywać kary cielesne, ba może nawet wyroki śmierci odrazu na łowisku, Będzie porządek i fajne widowisko. Wędkarstwo zawsze było dlamnie odskocznią od pracy i obowiązków ale teraz przy coraz wyższych składkach zaczyna się to robić drogim hobby na które niejednokrotnie bezrobotnego stać niebędzie, a jeśli nawet opłaci składki i siedząc na łowisku nie będzie się skupiał na pilnowaniu wędki tylko na tym czy mu czasami opakowanie ze świetlika niewypadło z kieszeni bo dowalą mu zaraz "minimum 200 pln" Czytam o ucieczkach z koła do koła bo idzie wiara gdzie taniej,i niema się co dziwić bo niewielu jest takich którym sie przelewa- włosy na grzbiecie się jeżą. DO CZEGO TE WŁADZE CHCĄ DOPROWADZIĆ (2010-12-07 07:36)
Zawojtas8Zawojtas8
0
Oj naiwni,naiwni czy nie widzicie o co tu chodzi?Czy nie widzicie,że chodzi tylko o ściągnięcie kasy.Fakt,że przy okazji będzie porządek,i wyeliminuje się ; mięsiarzy,brudasów,kłusowników.Pytanie czy to coś pomoże?Przyjeżdża się nad wodę to czasami strach siadać bo najpierw trzeba zrobić porządek uprzątnąć śmieci na stanowisku,rzadko się zdarza,że są to śmieci po wędkarzach(wędkarzach!!!).Jeszcze się człowiek nie rozwinie a tu już stoją i kontrolują w/g tych punktów jak wyżej w (nowej ustawie).Straży rybackiej nie zależy na zwracaniu uwagi na opalających,kąpiących,biwakujących ludzi i przez nich zostawiających porządek nad wodą.A zwracać im uwagę o pozostawienie czystości po sobie to ryzyko pobicia w najlepszym razie zwymyślanie i rada,żeby sobie samemu posprzątać.Należy też wspomnieć o kąpiących którym wszystko wolno nie zważając na wędkujących.Przeważnie każde koło ma swoją wodę i zarazem gospodarza wody i tu jest rola utrzymania porządku i czystości nad wodą.Jak dalej tak będzie to pozostanie nam tylko przenieś się na wody komercyjne tam jest gospodarz i mamy lepszy komfort łowienia bo wiemy,że nikt nam nie będzie się kąpał na stanowisku i pływał po wędkach a i stanowiska będą czyste.A co chodzi do kasy to trzeba uzupełnić niedobory do budżetu i przewalanki w Zarządach (350 tysięcy z defraudowane).Pozdrawiam brać wędkarską.
(2010-12-07 14:01)
tygrystygrys
0
Witam koledzy wędkarze, pamiętam stare czasy kiedy do łowienia ryb wystarczyła tylko książeczka członkowska PZW jak teraz wygląda sami wiecie no i od nowego roku dołożyli nam jeszcze jeden dokument o co chodzi nie wiem. Co do kar to myślę że nie ma problemu jeżeli łowi się zgodnie z regulaminem PZW. (2010-12-07 15:34)
19541954
0
Według naszych posłów demokracja polega na wprowadzaniu kolejnych zakazów,nakazów,karanie mandatami czy więzieniem.Mamy coraz więcej ograniczeń.Jeszcze trochę to piwa na rybach też nie wypijesz,papierosa nie zapalisz bo komuś to przeszkadza.No ale sam też chciałem demokracji.Tylko czy takiej?


(2010-12-07 15:40)
sp1apsp1ap
0
Koledzy, bez paniki! Mamy prawo domagać się, by prawo obowiązywalo wszystkich, w tym wypadku także, a może głównie rybaków, od których dotychczas nigdy, ale to naprawdę nigdy to prawo nie było egzekwowane!!! A powinno, bo jak sama nazwa ustawy wskazuje, dotyczy śródlądowego RYBACTWA!!! Rybactwa, a nie wędkarstwa!!! Dlaczego więc na mocy ustawy o RYBACTWIE śródlądowym mają być niepokojeni i karani wędkarze, a rybakom dalej będzie uchodziło płazem odławianie i sprzedawanie niewymiarowych ryb, także w okresach ochronnych??? Ileż to razy w grudniu i styczniu widzieliśmy w sklepach rybnych stosy szczupaczków o wymiarach około 35cm??? I czy kto kiedykolwiek widział, by za taką rzeź ukarano sprawcę, czyli spółkę rybacką??? Bo ja o taki przypadku nie słyszałem jak wędkuję już 60 lat!!! A stawianie sieci, to co myślicie, kiedy w tej dziedzinie rybacy stosowali się do przepisów??? Ile rzek jest bez przerwy pozastawianych sieciami przez całą dobę na okrągło??? Takie i podobne przykłady można wyliczać bez końca!!! Kasa, kasa i kasa za wszelką cenę, ot czym kierują się rybacy!!! To jest skandal, żeby rybacy nic sobie nie robili z zapisów ustawy RYBACKIEJ, a wędkarzom uprawianie ich pasji z każdym rokiem utrudnia się coraz bardziej i rzuca się kłody pod nogi!!! To zakrawa na działanie jakiegoś potężnego lobby, które chce nas przegonić z naszych wód PZW i zmusić do korzystania z łowisk komercyjnych, przecież to się wręcz rzuca w oczy, to jest jasne i proste jak budowa cepa!!! Ale co na to PZW??? Bierze od nas kasę i to niemałą, a co dla nas robi, żeby nas bronić przed tymi ciągłymi atakami urzędasów??? Ano NIC!!! Taka jest smutna prawda i niech PZW nie dziwi się, że ludzie uciekają do towarzystw wędkarskich, a jak tak dalej pójdzie, to za jakiś czas PZW obudzi sie "z reką w nocniku", bo nikt do niego nie będzie należał!!! (2010-12-07 16:14)
zenobik3zenobik3
0
Ustawodawca nie zupełnie zadbał o wędkujących i nie róbcie się panowie takimi fanatykami,ponieważ każda skrajność jest szkodliwa dla środowiska i znamy już z historii przypadki nadmiernego fanatyzmu.Hitler też widział w swoich motywach same superlatywy..Osoby które tworzyły nową ustawę nie do końca zadbały o jednostkę,jakim jest wędkarz i wyraźnie utrudniły mu prawo do obrony.Cóż będzie w sytuacji spornej?Strażnik też jest człowiekiem i nie znaczy nieomylnym.A co będzie jeżeli trafimy na złośliwego fanatyka,a do tego niedouczonego-których jest bardzo wielu?Odmowa przyjęcia mandatu wiąże się z długotrwałą utratą sprzętu i dokumentów,a sprawa w sądzie może potrwać bardzo długo.Gdyby kodeks drogowy podobnie regulował tą kwestię to w każdej spornej sytuacji tracilibyśmy samochód i uprawnienia do kierowania pojazdem do czasu wyroku sądowego.Czyż nie tak krótkowzroczni fanatycy wędkarstwa? [tekst poświęcony dla panów ślepo oddanych idei ochrony środowiska wodnego] (2010-12-07 16:21)
czarny84czarny84
0
Ja to ujmę tak człowiek pracuje od rana do wieczora i jak już ma trochę czasu to leci na rybki a jak zapomni wypełnić rejestru to dwie stówki, a ktoś iny wali na siatę. to mała szkodliwość czynu!. Mało tego bo w tym roku zrobiłem piękne miejsce brały ładne liny i karasie tak było ok dwóch tygodni potem zjawiła się straż rybacka tylko że społeczna pytali o rejestr chcieli zobaczyć ryby ja pokazałem i na drugi dzień siedziało dwóch gości i chwalili się że znajomy ze straży dał im cynk że jakiś gościu tu ładnie targa. Potem ktoś ten stawek zrobił siatami i tyle miałem miejsce. Przepisy trzeba pilnować ale niech się wezmą za kłusoli a nie za ludzi zaganianych pracą. Pozdrawiam CZARNY  (2010-12-07 20:25)
tomson284tomson284
0

I tak miałem spadać od nowego roku z PZW :D

Są lepsze łowiska więc nara brać wędkarska :D na innych łowiskach

(2010-12-08 09:46)
slawek17slawek17
0
Moim zdaniem największe kary dla wędkarzy powinny być za porządek na stanowisku na którym łowią. Ja osobiście zawsze najpierw zabieram się za sprzątanie i za każdym razem gdy wracam w te miejsce, to znowu czeka na mnie góra śmieci do posprzątania (pudełka po robakach, paczki po zanętach, butelki i puszki po piwie i po kukurydzy), więc uważam, że kary tutaj powinny zaczynać się od 500zł, a jeśli chodzi o łapanie niewymiarowych ryb to wydaje mi się, że wędkarze nie wyrządzają aż takich szkód środowisku, ale mimo wszystko powinni być za to karani. Osobiście uważam, że za brak ryb w naszych polskich jeziorach odpowiadają rybacy. To oni trzepią nasze wody od świtu do nocy bez żadnych ograniczeń. Może i mają jakieś tam swoje limity, ale jestem pewny na 100%, że ich nie przestrzegają. W miejscowości, w której mieszkam rybacy łowią na jeziorze prądem 5-10 razy w roku, kiedy ich widzę to mam ochotę ostrzelać ich z moździerza, nienawidzę ich za to co robią. Nie wspominając już o tym, że kiedy przychodzi luty, marzec ryby są przed tarłem oni przeciągają siecią całe jezioro (255 ha). I jaka tu jest sprawiedliwość? Za pozwolenie na wędkowanie muszę zapłacić 220zł, a przez rok złowię na nim z 40 kg płoci i kilkanaście kg okoni, bo nic innego nie idzie na nim złowić. Leszcz kompletnie wymarł, lina ktoś tam od czasu do czasu złowi, ale bez rewelacji, a o szczupaku to w ogóle nie marzę. Dlatego marzę o dniu, w którym zniknie zawód RYBAKA!!!!!! Są jak pasożyty! Biorą ile się da, ale nie dają nic w zamian. Jak już wpuszczają jakieś ryby, to jest to tołpyga. A co mi k....wa po tołpydze? Mam nadzieję, że jakaś mądra głowa to kiedyś przeczyta i coś z tym zrobi, zamiast wymyślać kolejne zakazy i nakazy dla zwykłych wędkarzy.  (2010-12-08 12:35)
jarciu68jarciu68
0
Witam dla mnie ta zmiana to nic innego jak łatanie budżetu przez nieudolny zarząd PZW a nie wysokość kar a skuteczność działania służb odniesie większy skutek, fakt dla kłusowników łapiących na sieci powinno się podnieść kary jestem za ale dla zwykłych amatorów to bardziej uświadamianie mogło by przynieść efekty czasem się widzi nad wodą bezmyślne działanie amatora (na brzegu gnijący narybek ) no i za śmiecenie też bym podniósł kary bo skandal żeby komuś było ciężko wziąć ze sobą do domu torebkę po zanęcie i pudełko po robakach a co do rejestru połowu to wydaje mi się że to całkiem zbędna procedura ciekaw jestem kto to w PZW przetwarza chyba tylko skup makulatury ;) pozdrawiam wszystkich kolegów (2010-12-08 17:58)
wally21wally21
0

wiele rozsadnych wypowiedzi przeczytalem  ,Ale  co zrobic aby  przepisy   nie wchodzily w zycie  zalozyc protest    nikt nie pisze  jak przeciwdziwlac ? Zatrzymalem sie na mostku   na rzece Jerzgni  stl samochod i   dwuch straznikow  patrzylo na wedkarza   , zadalem pytanie    panowie czy  dzierzawca  jeziora drestwo  obowiazuja  wymiarry ryb odlowionych w sieci  {sieci stawiane codziennie o dlugosci  ok 500 m!! ludzie!!!!! rATUNKU].pAN ZA KIEROWNICA ODPOWIEDZIAL   TAK  OCZYWISCIE A JA MOWIE WCZORAJ WIDZIALEM  MOZE 40KG SZCZUPAKA PO 20 30 CM ,, ODP;  OK SPRAWDZIMY    ZAREADOWALEM SMIECHEM  SPRAWDZCIE??  ALE JAJA ONI SPRAWDZA   ;; A RANIUTKO   SAMI JEZDZA  NA PUL SLUZBOWO  PO RYBE    .sZCZUPAK PODOBNO SMACZNY JEST MALY   CO SAMI POTWIERDZAJA    NA PIKNIKACH W AUGUSTOWIE  >  ...bRAWO sTRAZACY Z AUGUSTOWA I PAN  NA JEZIRZE DRESTWO  p. dZIERZAWCA  BRAWO... kTOS POWIEDZIAL   ZE SKARGI  SIE MNOZA  ALE   MOZNA NAGWIZDAC  DZIERZAWCY  WIECIE  GDZIE???

cHWALA NASZEMU zWIAZKOWI  cHWALA    CIEKAWE  ZA CO  NASZE WLADZE TAK STARAJA SIE NAM DOKUCZYC   OJ CIEKAWE  ?????????????

(2010-12-08 20:00)
waldo921waldo921
0
Wędkarzom ostre restrykcje,a kłusownik-ukarany ale nie ma z czego zapłacić bo biedny,a i kary śmiechu warte.....

(2010-12-21 21:57)
arturro006arturro006
0
wszystko dobrze tylko z tym utrzymywaniem czystości jest trochę nie tak bo jakieś służby wyznaczone bo nikt nie ma ochoty przychodząc na stanowisko nie ma ochoty sprzątać po poprzednikach bez kultury a jest w regulaminie ze po przybyciu na stanowisko trzeba posprzątać .  
(2010-12-28 00:23)
sp1apsp1ap
0
To wprowadzono dlatego, że łatwiej najść łowiącego na zaśmieconym stanowisku, choć to akurat nie on naśmiecił, niż upilnować tych co naśmiecili i zniknęli!!! Po co sobie komplikować sprawę częstymi kontrolami i przyłapaniem "śmieciarzy", skoro wystarczy raz na jakiś czas przeprowadzić kontrolę i łupnąć łowiącemu, co nic nie zrobił!!! Wysiłek nieduży, a efektami kontroli można się "wykazać", prawda??? W myśl zasady "Daj osobę, a paragraf na nią się znajdzie", to jest nasza smutna rzeczywistość!!! "Źle się dzieje w państwie........"! No comment!!! (2010-12-30 14:23)
jarciu68jarciu68
0
a może zamiast protestować przeciw przepisom może warto pomyśleć o zmianie zarządu może tych geniuszy co biorą taką kasę za ciepłe posadki trzeba by na zieloną trawkę posłać, ich bardziej interesuje stołek niż dobro ogółu  (2011-01-01 16:32)
WagoWago
0
Przeczytałem wasze żale, obawy, zwykłe opinie i po części się z wami zgadzam. Życie w tym kraju nie jest proste i coraz częściej  przypomina sceny z "Misia" czy "Alternatyw". Jednak zastanawiam się co by się stało gdyby każdy z nas wędkarzy posiadających samochód zajeżdzając nad wodę zabrał ze sobą worek na śmieci i w bezrybny dzień pozbierał to co leży dookoła. Myślę, że wpis w rejestrze też nie jest taki czasochłonny bo robię to od jakiś 10-14 lat. Ja również pracuję i mam w sezonie 2010 zaliczonych 60 wyjazdów. Przez ten czas miałem jedną tylko kontrolę a uprzejmy pan po kontroli podpowiedział mi, że na uskoku stoi duża ryba. Wiem o tym, że ludzie bywają różni ale spróbójmy chociaż zrozumieć ideę tego rejestru. Jak ktoś może zaplanować i udowodnić potrzebę zarybienia danego akwenu jak nie wie ile czego zostało zabrane przyrodzie. Myślę, że nie jestem jeszcze fanatykiem i też zabieram rybę z łowiska ale tylko to co mam zamiar zjeść. Jeżeli ktoś ma mnie za fanatyka to trudno - wolę być fanatykiem niż chytrym mięsiarzem. A zmiany w strukturach związku muszą nastąpić predzej czy później bo tak cały związek jak i pojedyncze okręgi i koła swoje też mają za uszkami.  (2011-01-02 12:40)
bobus86bobus86
0
czesciowo co do podniesienia kar przyznaje racje,sam nieraz widze co za przeproszeniem ciule wyprawiaja nad woda,dosc ze ryby nie wymiarowe zabieraja to czesto naje...pacjent truje wedkowanie innemu,smieci i tak mozna bez konca,moim zdaniem wiekrze kary moga cos w tym pomoz.pozdrawiam (2011-01-03 16:58)
gavi82gavi82
0

Ja osobiście jestem za tym aby karali bo nie raz jak szukałem miejscówki to same smiecie po niezdarnych wędkarzarz zostawija co niektórzy smieci po zanetach , przynetach itp (ile można po kimś sprzątać!)  dbajmy o nasze środowisko aby nam przyjemniej się łowiło , aby poczóć ten relaks a już nei wspomnę o tych nieszczęsnych niewymiarowych rybek których mnie aż serce boli jak ci pseudo wędkarze zabieraja takim to powinnie takie rary d.....ć że więcej już by tak nie robili a później się dziwią że nie ma ryb.

POZDRAWIAM

(2011-01-06 19:33)
gregor7979rgregor7979r
0
Witam i pozdrawiam wszystkich wędkarzy,chcę poruszyć sprawę mandatów i przepadku sprzętu.Podaje taki przykład.Wędkuje na dwie wędki i rozwijam trzecią,wrzucam sprzęt do wody w celu wyważenia spławika,strażnik zauważa że wędkuje na trzy wędki proponuje mi mandat w wys.200zł za to wykroczenie,ja się z tym nie zgadzam i odmawiam przyjęcia mandatu.Strażnik zatrzymuje mi sprzęt o wartości 2000tyś.i kieruje sprawę do sądu.W sądzie zostaje ukarany za to wykroczenie i do tego sąd orzeka przepadek mienia.To ja w sumie trace sprzęt za ok.2000,plus koszta sądowe, wychodzi niezła sumka.Więc zastanawiam się kto odmówi przyjęcia mandatu,a z pewnością się posypią.Nie wiem kto wymyśla takie bzdury,nabijanie kasy do państwowej skarbonki.Znam sprawę gdzie kłusownik został złapany na stawianiu sieci pontonem wypchanym styropianem,sąd orzekł kare 500zł i przepadek mienia,a koszta umorzył .Wychodząc na korytarzu  kłusownik śmiejąc się powiedział że i tak to mu się opłaca.Więc gdzie tu jest sprawiedliwość .Pozdrawiam.
(2011-01-09 14:09)
lukkon89lukkon89
0
kary powinny byc wieksze a recydywistow powinno sie zamykac w zakladach karnych moze by zrozumieli swoj blad lub wrecz przeciwnie u niektorych z rodzin klusownictwo jest przekazywane z pokolenia na pokolenie i ludzie nie robia tego z glodu czy z braku pieniedzy sa do tego przyzwyczajeni i robia duzy blad
(2011-01-09 20:13)
sp1apsp1ap
0

Dla Gregora 7979r!!! 

Uważnie i z rozwagą stosuj liczby w swoich postach, bo mało kogo stać na sprzęt za dwa miliony zł, a Ty napisałeś, że Twój sprzęt jest tyle wart, bo 2000tys. zł , to są dwa miliony!!! Trzeba było napisać 2 tys, a nie 2000tys!!! Trochę rozwagi i logiki, bo różnica jest kolosalna!!!


(2011-01-14 21:28)
TravisTravis
0
Bardzo dobry wpis. W ubiegłym sezonie kontrol wspominała o karach pieniężnych za nie wypełnianie rejestrów, i teraz to się ziściło.
(2011-02-01 19:30)
zenfrzenfr
0
Zeby komentować to trzeba przeczytać całą ustawę,która mówi,że aby wędkować na wodach państwowych wystarczy Karta Wędkarska, (2013-05-01 22:23)
zenfrzenfr
0
Zeby komentować to trzeba przeczytać całą ustawę,która mówi,że aby wędkować na wodach państwowych wystarczy Karta Wędkarska, (2013-05-01 22:25)

skomentuj ten artykuł