Nowa ordynacja wyborcza w PZW

/ 9 komentarzy

KONTROWERSYJNY  WYMÓG  W  ORDYNACJI  WYBORCZEJ  PZW. - Aktualnie obowiązująca ordynacja wyborcza, przyjęta i narzucona przez Zarząd Główny PZW / narzucona bo przecież nikt nie konsultował jej projektu z Kołami, jak się ma władzę to się wie najlepiej…/ stanowi m. innymi, że kandydat na delegata na zjazd okręgowy musi mieć conajmniej  5-letni staż we władzach, lub organach Koła.  Czemu akurat 5. skoro kadencje są 4-letnie a wybory są po zakończeniu kolejnej kadencji, czyli ten wymóg oznacza wybór na delegata po roku od ostatniego zebrania sprawozdawczo-wyborczego, na którym dany kandydat został wybrany na kolejną kadencję, już biegnącą. Zatem zaliczył jedną kadencję, został wybrany na kolejną i ma wymagane 5 lat. Tylko że delegatów wybiera się na zebraniach spr.- wyborczych, nie po upływie roku. Wymóg powinien być oparty na module 4-roletnim i jego krotności, te 5 lat nijak nie pasuje do rytmu wyborczego! To jednak mniej istotny problem. Główny powód kontrowersji stanowi sam fakt postawienia takiego wymagania!  Jest to jaskrawo sprzeczne z tym co powinno być podstawą w każdych wyborach; poszukiwaniem nowych pomysłów, osób uzdolnionych i charyzmatycznych a także tzw. świeżej krwi. Ten zapis skazuje nas na prostą kontynuację zastanego składu władz i organów. Choćby pojawił się genialny kandydat to nie mając za sobą wymaganego stażu funkcyjnego nie może zostać kandydatem w wyborach. To oznacza, że tak ukierunkowując wybory nie tylko odchodzimy od wolności wyboru, ale skazujemy się na to, że we władzach okręgowych nie będzie mógł się pojawić ktoś nowy, młodszy, może wybitnie uzdolniony i zaangażowany… Bez wymaganego stażu nie ma startu! Od dawna jest w naszym Związku   dużo nacisków na pracę z młodzieżą, ale na salach obrad siedzą same starsze osoby! Tym wymogiem zamykamy drzwi przed młodszymi, oni najpierw  muszą się   z e s t a r z e ć…!    Czy  to jest w dobrze pojętym interesie 

Związku – osobiście sądzę że NIE!.
Dodam na koniec jeszcze małe odniesienie do nie tak odległej przeszłości. Otóż pod koniec tzw.  „epoki Gierka” decyzją KC PZPR wprowadzono do Konstytucji PRL zapis o kierowniczej roli PZPR… Jak historia pokazała długo tej kierowniczej roli nie sprawowała… Takie sztuczki prawne na wiele się nie zdają. Tylko jak trafić do decydentów z apelem, aby się z błędnej decyzji w porę wycofali…?
 


 


4.9
Oceń
(14 głosów)

 

Nowa ordynacja wyborcza w PZW - opinie i komentarze

BoniardBoniard
+2
Pomysł mówiąc delikatnie kontrowersyjny bardzo. Nie znam ,bo nie sledziłem tego tematu uzasadnienie autorów tego pomyslu.   (2017-08-29 18:32)
pakul1206pakul1206
+2
Patrząc na władze niestety nic nie poradzimy, tutaj już nawet medycyna jest bezradna, trzeba by rozwali to ustawowo, rozgonić całe towarzystwo, sprawdzić papiery 25 lat wstecz, policzyć, jak się nie zgadza zamykać. (2017-08-30 13:31)
Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
+2
Nasza Prezydent Warszawy dostała od Rzecznika Praw obywatelskich pismo by zajeła się tą Ordynacją naruszające nasze prawa Konstytucyjne i statutowe, w grudniu ubiegłego roku. I nic nie robi do tej pory. Ona jest spuścizną po PO. (2017-08-30 19:05)
rysiek38rysiek38
+4
Ludzka pomysłowość niestety nie zna granic by ratować koryta ale wszystko jest w końcu ok. nie ??? :-) to tak jak z tym uczciwym przetargiem na samochód (może być kazdej marki ale musi mieć chydrauliczne zawieszenie - oczywiście sugestii w tym nie ma) (2017-09-01 10:18)
SuperGroverSuperGrover
+2
Można wejść do zarządu koła w trakcie trwania kadencji. Tak było w moim przypadku gdzie członkiem zarządu zostałem po dwóch latach od zebrania sprawozdawczo-wyborczego. Jeżeli chodzi o wybory to na poziomie okręgów i wyżej jest to już polityka. Koła się układają i głosują na swoich ludzi. (2017-09-01 14:39)
Romuald55Romuald55
-1
Brednie Panie Artur. Konstytucja RP nie daje prawa wyborczego każdemu obywatelowi.Stawia wiele warunków,które należt spełnić. (2017-09-01 19:53)
Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
+1
Romualdzie, gdzie napisałem bzdurę? Jeśli Ja tu napisałem bzdurę to widać taką samą bzdurę pisze i Rzecznik Praw Obywatelskich W piśnie nr VII.612.88.2016.MM do Hanny Gronkiewicz-Walc :-D A pismo te było opublikowane na FB. Tak więc skończ się błaźnić stary działaczu ;-)   (2017-09-01 22:03)
troctroc
+4
Arturze, Romualdzie- ujmując rzecz humoreskowo, skoro 65 letni sędzia Sądu Najwyższego nie może orzekać i tak modna jest ostatnio dekomunizacja i deubekizacja pomyślmy, ilu tak faktycznie członków ZG by nam pozostało? Daleki jestem od złośliwości ale chyba niewielu... (2017-09-27 20:50)
Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
Po sporej walce i wszczęciu postępowania administracyjnego przeze mnie i paru kolegów udało się ta ordynację zmienić. Teraz można obserwować co dalej wydzielają.... A to się nie zmieni jak nie zaczną wędkarze chodzić na wybory i wybierać normalnych ludzi. (2019-10-12 05:09)

skomentuj ten artykuł