Nowoczesne wędkarstwo: zasady, ograniczenia i ochrona ryb

/ 1 komentarzy

Kto nadzoruje ochronę w wędkarstwie?

Przez prawie całą historię ludzkiej cywilizacji rybołówstwo było ważną częścią życia ludzi. I jeśli przez większość tego okresu wędkarstwo było koniecznością i sposobem na przetrwanie, to w ostatnim stuleciu stało się hobby, popularną formą spędzania wolnego czasu, a nawet sportem. Powodem tego był rozwój technologii sztucznej hodowli ryb na specjalnych farmach, a także doskonalenie narzędzi przeznaczonych do wyłowu. Z powodu tych ostatnich zaistniała pilna potrzeba ochrony zbiorników wodnych i ich mieszkańców przed kłusownikami, którzy w barbarzyński sposób mogli niszczyć całe gatunki ryb i innych zwierząt. Dlatego w wielu krajach istnieje zbiór praw i przepisów dotyczących wędkarstwa, а praca w straży rybackiej staje się coraz bardziej zapotrzebowana.

 

Popularne tryby wędkarstwa

Wędkarstwo od dawna jest czymś więcej niż tylko sposobem na zdobycie własnego pożywienia. Dziś jest to dość drogie hobby, a nawet sport. Na całym świecie odbywają się setki konkursów na połów określonego rodzaju ryb. Wędkarze mogą brać udział w połowach nadwodnych, dobrze wszystkim znanych tradycyjnych, ale odbywa się również łowiectwo podwodne.

Wędkarstwo dzieli się w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj akwenu – słona woda czy rzeka, sposób połowu, narzędzia, rodzaj odławianych ryb. Wszystko to dotyczy wędkarstwa rekreacyjnego. Ale jest też komercyjny tryb, gdy rybołówstwem zajmuje się prywatna lub państwowa organizacja. W każdym bądź razie, dla każdego trybu wędkarstwa wymagana jest licencja. 


Czym jest zezwolenie na połów ryb? 

Każdy wędkarz zamierzający łowić ryby musi posiadać licencję oraz zezwolenie na wędkarstwo rekreacyjne. Aby uzyskać te dokumenty, należy przejść specjalne szkolenie i zdać odpowiednie egzaminy. Ponadto posiadacz zezwolenia połowowego jest zobowiązany do regularnego opłacania składki członkowskiej oraz opłaty za ochronę i gospodarowanie zasobami wodnymi. Ale jakie prawo reguluje ochronę rybołówstwa? W zależności od rodzaju akwenu może to być ustawa o rybołówstwie śródlądowym danego kraju lub ustawa o rybołówstwie morskim. Zanim przystąpisz do egzaminu, musisz odbyć specjalne kursy, na których nauczysz się, jak zachowywać się na wodzie, jakich narzędzi wędkarskich możesz używać, jak prawidłowo obchodzić się z rybami i innymi zwierzętami, kiedy i gdzie można łowić ryby.


Praca w branży rybackiej

W związku z tym, że z roku na rok rośnie liczba osób, które chcą uzyskać i ćwiczyć zezwolenia na wędkowanie, wzrosło również zapotrzebowanie na profesjonalną kadrę w tej dziedzinie. Dotyczy to zarówno osób, które szkolą przyszłych rybaków, zdają egzaminy i wydają licencje, jak i tych, które bezpośrednio zajmują się ochroną wód. Podobne oferty pracy można znaleźć na specjalnych stronach internetowych organizacji regulujących rybołówstwo lub w popularnych serwisach poszukiwania pracy, takich jak Jooble. Kandydaci na takie stanowiska powinni przede wszystkim rozumieć prawo i zasady wędkowania, a także wykazywać się odpornością fizyczną i stresową.


 


4.6
Oceń
(7 głosów)

 

Nowoczesne wędkarstwo: zasady, ograniczenia i ochrona ryb - opinie i komentarze

WedkarzIncognitoWedkarzIncognito
0
Tekst to typowa woda na młyn, ale też rozumiem, że redakcja się stara i reklamuje "popularny" serwis Jooble. Popularny jak popularny, Ja tam o tym serwisie pierwsze słyszę :) (2022-09-01 10:03)

skomentuj ten artykuł