Nysa Kłodzka

/ 1 komentarzy / 2 zdjęć


Rzeka Nysa Kłodzka
Długość : 181,7 km
Powierzchnia dorzecza : 4565 km2
Główne dopływy : Bystrzyca Łomnicka, Łomnica, Bystrzyca Dusznicka, Ścinawka, Biała Lądecka

Nysa Kłodzka jest lewobrzeżnym dopływem Odry. Posiada źródła w Masywie Śnieżnika, w górnym biegu płynie Rowem Górnej Nysy, później przez Ziemię Kłodzką, następnie przez Góry Bardzkie które rozcina na pół. W kilku miejscach tworzy malownicze przełomy w tym najpiękniejszy - Przełom Nysy Kłodzkiej koło Barda.

Przełom ten jest doskonałym przykładem zjawiska antecedencji czyli przecięcia grzbietu górskiego przez rzekę płynącą prostopadle do niego. Dalej płynie przez Przedgórze Sudeckie i wpływa do Odry na Nizinie Śląskiej nieopodal Lewina Brzeskiego.


Nysa Kłodzka często wylewa - aby temu zapobiec utworzono dwa potężne zbiorniki retencyjne - Jezioro Otmuchowskie i Jezioro Nyskie. W dolnym swoim biegu, łącząc się z Oławką za pomocą kanału przerzutowego jest źródłem wody dla Wrocławia.

Zalicza sie do wód górskich kraina pstrąga i lipienia ,występują w niej gatunki ryb takich jak brzana,kleń,pstrąg,lipień,jelec,płoć .

zapraszam wędkarzy na wędkowanie

 


4.8
Oceń
(6 głosów)

 

Nysa Kłodzka - opinie i komentarze

rysiek38rysiek38
0
fajny opis choc niewiem czy pelny bo w dolnym biegu jest chyba woda nizinna z typowo nizinnym rybostanemale-ale moze sie myle.no i piekne okolice,bylew w nysie w armi (2009-01-04 13:44)

skomentuj ten artykuł