O metodach słów kilka

/ 4 komentarzy / 4 zdjęć


Sposobów na łowienie każdego z wielu gatunków ryb jest wiele... Czyż opisując szczupaka,można się ograniczyć do podania informacji tylko o spinningowej metodzie połowu? Oczywiście, że nie! Dlatego korzystając z rad zaczerpniętych w portach morskich, konwersacji z innymi wędkarzami łowiącymi belony regularnie oraz z własnej wiedzy opiszę inne metody połowu tej wspaniałej ryby.

Wędkarstwo morskie opiera się w dużym stopniu na kutrowych wyprawach. O ile prawie wszyscy słyszeli o dorszowych rejsach, o tyle nie każdy wie, że organizowane są także wyprawy właśnie na belona. Informacji o szyprach wypływających w przybrzeżne strefy Bałtyku, w poszukiwaniu tych dziobatych drapieżników, należy szukać w kapitanatach portów. Łowienie z kutra możemy podzielić na dwie części.

Pierwszą z nich jest trolling. Członkowie wyprawy mogą w ten sposób szybko namierzyć żerujące ryby. Do tej metody używamy podłużnych i ciężkich błystek wahadłowych lub woblerów. Idealnie sprawdzają się Rapala Husky Jerk, Long Cast Minnow, a także Yo-Zuri Crystal Minnow i Mag Minnow. Ważne jest aby wobek był w kolorze srebrnym, perłowym lub białym. Może zawierać elementy zielonkawe i niebieskie. Powinien schodzić do głebokości nie większej niż 2 metry. Stosując błystki pamiętajmy, aby zestaw zaopatrzyć w krętlik - trollingowanie sprzyja skręcaniu się żyłki. Zwolennicy plecionek także powinni wziąć to po uwagę. Stosując wolframowe lub stalowe przypony wyeliminujemy ten problem.

Kiedy na pokład trafi kilka pierwszych belon, załoga zatrzymuje się i wszyscy rozpoczynają klasyczne morskie spinningowanie. Takie samo jak przy połowie z plaży. Namierzona ławica przeważnie obdarowuje wedkarzy wieloma okazami. Ze względu na dużą liczbę ryb schodzących z kija w trakcie holu, doświadczeni wędkarze stosują dodatkowe dozbrojenie przynęty. Regulamin morski zezwala na stosowanie dwóch kotwiczek. W tym celu do końcowego kółeczka łącznikowego przywiązujemy przypon (z grubej żyłki lub fluorocarbonu) o dł. 5-15 cm, zakończony kotwiczką o wielkości około nr. 8. Pamiętajmy, że dłuższe przypony spowodują zahaczanie się ryb za bok, co nie jest miłe dla oczu. Dla belony tym bardziej - przeważnie kiedy uda jej się wyrwać i odpłynąć z dziurą w ciele... Przyłowem podczas takiej wyprawy może być piękny pstrąg tęczowy lub okazała troć.

Kolejnym sposobem na złowienie belony jest metoda spławikowa. Przynętę stanowi podłużny kawałek filecika ze śledzia, flądry lub tobiasza. Taki paseczek uzbrajamy w hak o rozmiarze 4 lub niedużą kotwiczkę. Ważna rada: filecik (przede wszystkim śledziowy) powinien być ze skórą, gdyż mięso tej ryby jest bardzo delikatne i może spaść nam podczas rzutu. Spławik to typowa bojka, która będzie widoczna pośród fal. Jego wyporność powinna znajdować się w przedziale 20-40g. Grunt należy ustawić na długość 0,5 - 1,5 metra. Do połowu idealne są teleskopy i dorszowe pilki, ale o długości znacznie powyżej 3m. Ułatwi to hol i wyjęcie ryby w niesprzyjających warunkach terenowych. Belony na spławik z powodzeniem łowi się z plaży, w portach, z falochronów oraz umocnień brzegowych. Istnieje możliwość wędkowania z molo, o ile nie jest na nim zamieszczona pisemna informacja o takim zakazie. Przynętę należy wyrzucić daleko przed siebie i wypatrywać zdecydowanego ataku, sygnalizowanego zatopieniem się naszego spławika. W celu sprowokowania belony do ataku, wskazane jest, by od czasu do czasu podciągnąć zarzucony zestaw.

Następną formą połowu ryb o bocianich dziobach jest grunt. Standardowe, mocne wędzisko do tej metody - będzie idealne. Ważne, aby podołało wyrzutom ciężarkiem w kształcie trumnienki o wadze 150-200 g. Łowiąc w ten sposób nie stosujemy żadnych dodatkowych zanęt jak w przypadku klasycznej odmiany tej metody. Przynęty najczęściej stosowane przez miejscowych wędkarzy to filety oraz ogony śledziowe i belonowe, zamocowane także na haku nr. 4. Łowiskami są spławikowe miejscówki opisane wyżej. Ze względu na brak możliwości wbicia podpórki w betonowe umocnienia brzegów portów należy bacznie obserwować swoją gruntówkę. Chwila nieuwagi i wędzisko może zostać wciągnięte do wody. W przypadku łowienia z plaży polecam stosowanie długich podpórek do sufrcastingu - dostępnych w wielu sklepach wędkarskich nad morzem. Możemy jednak wykonać je własnoręcznie np. z rurek PCV lub aluminiowych. Wystarczy ok. 60 cm odcinek sciąć pod kątem, tak by dał się wbić w piach. Stosowana żyłka powinna być przeznaczona do połowów morskich, gdyż długo leżąc w wodzie może ulec niszczącemu działaniu soli morskiej. Średnica 0,25-0,30mm w zupełności wystarczy. Przypon powinien być stosunkowo cieńszy - ok. 0,22 mm.

Duży morski kołowrotek z pełną szpulą i dobrze wyregulowanym hamulcem przyda się z pewnością, gdy zamiast belony na haku usiądzie nam wielki turbot lub piękny sandacz. Można się także spodziewać brania kropkowanej storni, bo przecież niespodzianki to nieodłączny element wędkarskiej przygody ...

 


2.7
Oceń
(76 głosów)

 

O metodach słów kilka - opinie i komentarze

BlachaBlacha
0
No to możesz być z siebie dumna, zaraziłaś wędkarstwem morskim następnego wędkarza ;) Planowałem w te wakacje wypad na mazury ale chyba jednak morze zwycięży, tylko ze mam zaplanowany wypad na sierpień a chciałbym poganiać ze spiningiem za belonami. No ale zobaczymy jak to będzie może odpuszczę wypad majowy na szczupaka na korzyść belony, pożyjemy zobaczymy. Pozdrawiam, połamania kija. (2009-03-12 15:10)
Sebastian KowalczykSebastian Kowalczyk
0
Cześć Monika :) a gdzie Ty się podziewasz?

Belony na spławik łowiłem w Norwegii, bardzo skuteczna metoda.
****
(2010-07-23 09:00)
chester17chester17
0
Witam ;p Bardzo ciekawy artykuł ciekawie i mądrze napisany teraz pozostało mi tylko kupno kołowrotka morskiego, brać wędkę i jechać na morskie połowy tej pięknej ryby jaką jest belona ;) pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów w połowach belon;).Połamania kija, na rybie oczywiście ;p
(2010-09-01 09:49)
woznywozny
0
:) Ja wlaśnie nie długo smigam na statek do pracy jako marynarz. Jak Tylko jest okazja i czas to łowie z burty statku ale to dosyc trudne bo do wody jest jakies 5 metrow. Belony mozna wszedzie spotkac w strefie srodrownikowej na calej kuli ziemskiej;). Bardzo duze widzialem w wodzie okazy 1,5 metrowe jak nie wiecej i zastanawiam sie jakie przynety uzyc. Ktos mial jakies dobre wyniki na jiggi ? zaznaczam ze wedkowanie dosyc trudne bo wysokie burty i dosc duzy prad. Sam sie ucze jak najlepiej je podejsc ale dopiero teraz sprzet wlasny ze soba zabieram ;)Ma ktos jakies patenty ?
(2011-08-25 23:47)

skomentuj ten artykuł