O rybach trochę inaczej

/ 4 komentarzy

O RYBACH TROCHĘ INACZEJ
Większość z nas wędkarzy potrafi docenić walory smakowe i odżywcze ryb. To, że ryby są smaczne wiemy chyba wszyscy. Ale czy wiemy dlaczego ryby są zdrowe? Myślę że mało kto o tym wie! Postanowiłem wiec napisać kilka słów w tym temacie. W zeszłym roku Unia Europejska finansując reklamę w naszym radiu i telewizji namawiała nas na spożywanie ryb. Bo ryby są dobre na stawy i choroby serca, ale nic po za tym z tej reklamy się nie dowiedzieliśmy.

Powiedzenie zdrów jak ryba nie wzięło się z nikąd. Mięso ryb to przebogate źródło wysokowartościowego białka, witamin rozpuszczalnych w tłuszczu (zwłaszcza A i D ) oraz unikalnych mikroelementów takich jak: jod, selen i fluor. Ryby zawierają również kwasy tłuszczowe omega-3, które działają jak leki. Podobnie jak aspiryna zmniejszają krzepliwość krwi, tak jak preparaty nasercowe zmniejszają ryzyko arytmii serca i podobnie jak statyny podwyższają poziom tzw. dobrego cholesterolu, a jednocześnie eliminują zły. Kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają także ryzyko alergii, astmy i wspomagają leczenie schorzeń psychicznych (m.in. schizofrenii).

Większość wyławianych ryb w Polsce (ponad 80%) to ryby morskie, zaś pozostałe część (niecałe 20%) to ryby słodkowodne. Dieta Polaków jest jednak uboga w potrawy z ryb w porównaniu z innymi krajami europy. Z danych GUS-u wynika że statystyczny Polak skonsumował około 7kg ryb w ciągu roku. Tymczasem Francuzi, Włosi czy Grecy zjadają ponad 20kg, Norwedzy ponad 40kg, a Irlandczycy nawet 90kg rocznie.

Dania z ryb powinno się jadać minimum dwa razy w tygodniu (ok. 20dkg podczas posiłku), a przynajmniej jedno z dań powinno zawierać rybę tłustą. Zawartość tłuszczu w mięsie ryb stanowi kryterium podziału ryb na trzy grupy:
- Ryby tłuste, zawierają powyżej 5% tłuszczu (m.in. certa , halibut, łosoś, troć, makrela, szprot, śledź, węgorz )
- Ryby średnio tłuste, zawierają od 1-5% tłuszczu (m.in. brzana, karmazyn, karaś, karp, leszcz, lin, płoć, sieja , sielawa, świnka )
- Ryby chude, zawierają do 1% tłuszczu (m.in. dorsz, morszczuk, okoń, sandacz, szczupak)
Podsumowując całość powinienem napisać parę słów na temat przyrządzania ryb ale zostawię ten temat na osobny artykuł. Pozdrawiam.

 


4.4
Oceń
(17 głosów)

 

O rybach trochę inaczej - opinie i komentarze

domindomin
0
W zupełności się z tym zgadzam i popieram to, że ryby są i smaczne (no może nie dla wszystkich) i co ważniejsze zdrowe i powinniśmy je jeść - szczególnie te morskie. Jednak nie jest to sygnał do tego aby wędkarską pasję zamieniać w metodę do pozyskiwania rybiego mięsa. Większość naszego narodu wcina mięsco na codzień (ja się muszę tu wyłamać) ale raczej mało kto ugania się za dzikimi świniami po lesie. Tak jak istnieje rynek zbytu miesa tak niech istnieje rynek zbytu ryb szczególnie tych morskich. Jeśli chcemy zjeść rybę do lepiej idźmy do sklepu i kupmy ją niż mielibyśmy zabierać je przyrodzie.
Tak więc jedzmy ryby ale wędkarstwo traktujmy wyłącznie jako hobby :) (2009-07-18 15:25)
u?ytkownik24055u?ytkownik24055
0
Ciekawe skąd sklepy ,pozyskują ryby . Czy nie zabierają je przyrodzie ,a może klonują (2009-12-06 18:39)
Vielebny1Vielebny1
0
   Bardzo ciekawy wpis niedostrzegana strona ryb , ale bardzo zdrowa.
Pozdrawiam
(2012-02-12 16:22)
u?ytkownik70140u?ytkownik70140
0
5 (2013-05-20 18:17)

skomentuj ten artykuł