O rzece Warcie

/ 6 komentarzy

Choć trudno w to uwierzyć że do połowy XX wieku rzeka Warta była głównym dostarczycielem ryb dla miasta Poznania. Dziś już mało kto wie i pamięta że w Poznaniu w zakolu rzeki przy moście Chwaliszewskim znajdowała się przystań rybacka a na placu Wronieckim targ rybny. Na przystani oprócz łodzi rybackich znajdowały się łodzie zwane „batami” służące do przechowywania żywych ryb.

Łodzie takie miały trzy komory z otworami w dnie, aby woda mogła swobodnie przepływać. Dzięki temu ryby żyły aż do przeniesienia ich na targ rybny. Ryby na targ trafiały w rozmaity sposób- cytat : Rybacy wkładali węgorze do wiaderek, sumy zarzucali na grzbiet i przynosili je. Złowionych jesiotrów, z uwagi na rozmiary, nie trzymano w łodzi, ale przytraczano łańcuchami do przęseł mostu Chwaliszewskiego i dopiero po dobiciu targu rybacy wyciągali sprzedane okazy na brzeg. Rybacy łowili w tamtych czasach takie gatunki ryb jak : jesiotra zachodniego (dochodzącego do 150 kg wagi i długości dochodzącej do 2,7 m.) , nie mniej popularnego łososia atlantyckiego, troć wędrowną, brzanę, suma i certę. W pierwszej połowie XX wieku opisane gatunki ryb w wyniku zanieczyszczeń zostały zdziesiątkowane lub całkowicie wyginęły.

Pierwszym odnotowanym zatruciem rzeki w 1931 roku ściekami z zakładów poligraficznych w Poznaniu ofiarą padły brzany i świnki, a ostatni okaz jesiotra widziano w okolicach Obornik w 1949 roku. Można byłoby powiedzieć że najlepsze lata czystości wody i zasobu ryb rzeka ma już bezpowrotnie za sobą, lecz w ostatnich latach poczyniono duży krok w kierunku oczyszczania i zarybianiu rzeki. Jeszcze kilka lat temu na odcinku 15 km. w dół rzeki od Poznania złowione ryby śmierdziały fenolem, a w ich mięsie znajdował się bardzo wysoki stopień skażenia metalami ciężkimi.

Dzisiaj w głównej mierze dzięki wybudowaniu Oczyszczalni Ścieków w Swarzędzu na rzece Cybinie oraz Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Poznaniu, jakość wody w rzece poprawiła się w znacznym stopniu. Obecnie w Warcie występuje 28 gatunków ryb jak np : Karp, karaś pospolity i srebrzysty, lin, jaź, leszca, kleń, amur biały, węgorz, śliz, miętus, okoń, szczupak, sum, boleń, a przy ujściu Cybiny do Warty objęte ochroną kozy i piskorze. Ostatnio na odcinku w Obornikach Wielkopolskich, a także na stanowiskach powyżej Poznania, w Śremie i Jeziorsku zaobserwowano bardzo dawno niewidzianej troci wędrownej, a od paru lat rzeka jest regularnie zarybiana brzaną i jesiotrem. O ile ktoś nie zakłóci programu ochrony jakości wód w Warcie to całkiem możliwe że za parę lat będzie można tu złowić dawno wymarłe gatunki ryb, czego życzę sobie i wszystkim wędkarzom

 


4.8
Oceń
(30 głosów)

 

O rzece Warcie - opinie i komentarze

jaxon1jaxon1
+1
Żyje nadzieją,że Warta znów stanie się wędkarskim "eldorado":) (2009-06-26 14:24)
mydimydi
0
niezły opis być może doczekamy dni gdy znów będą pływać smaczne zdrowe ryby Lub będzie można wykąpać się w warcie bez ryzyka złapania choroby miejmy nadzieje żę nastaną lepsze dni dla rzeki (2009-06-26 18:24)
u?ytkownik5460u?ytkownik5460
0
raczej długo poczekamy ... a ja oponuję za tym aby rolnicy którzy posiadają swe pola uprawne wzdłuż lini brzegowej rzek mieli zakaz używania środków chemicznych do zwalczania chorób,szkodników itp. to co dziś spryska jutro jest w rzece po niewielkim nawet deszczu.
wiem że to trudne ale pamiętam czasy kiedy wujek miał wielką gospodarę ponad 20 hektarów , zatrudniał "parobka" pana jasia do pomocy. używano tylko koni, bez jakichkolwiek chemikali obrabiano pola ręcznie za pomocą prymitywnie prostych narzędzi, dawali radę na czas ,i wszystko było ok bo! bo właśnie dzięki temu że niezabijaliśmy jednego nie szkodziliśmy drugiemu. dziś spójrzcie na to z tej strony : kiedy zniszczysz jedzenie np. stonce która uwielbia zielsko x to co ma zrobić ? zacznie żreć nam ziemniaki a dwa to co ona wogóle tu w polsce robi? czyli znowu my , my jesteśmy pustymi samolubnymi homosapiens . krzyk z mej strony to jak szpilka w stogu siana, krzyk nas wszystkich to jak paczka igieł w owym sianku więc kto ma nas za barany i niedouki ... ci co kręcą na tym niezłe kokosy ,co gorsze my im dajemy na to przyzwolenie nawet o tym nie wiedząc...pdk (2009-06-27 22:27)
hubihubi
0
I bardzo dobrze że wszystko wraca do normy oby tak dalej tylko zeby ta ryba była na całej długosci u nas wokloicy Czestochowy woda jest taka sobie gorzej jest z wiekszą ryba no cóz moze kiedys sie to zmieni pozdrawiam. (2009-06-28 23:10)
piotr 0206piotr 0206
0

Chcesz zobaczyć i złowic duże ryby, przyjedź w okolice Poznania.

                                                                    piotr0206

(2009-12-19 13:02)
marcin5w5wmarcin5w5w
0
super by było (2012-07-20 12:37)

skomentuj ten artykuł