Obrotówki Dragon CM-CLASSIC

/ 18 komentarzy / 6 zdjęć


W pudełkach z przynętami większości wędkarzy szczególnie tych młodszych przeważają dziś woblery, przynęty miękkie i sporo znacznie nowszych wynalazków. Jednak starsi nie zapomnieli o klasykach o przynętach od których zaczynali swoją przygodę ze spinningiem kilkadziesiąt lat temu. Pierwsze swoje ryby spinningowe a były to szczupaki złowiłem na obrotówki. Ich nazwy nawet nie próbuję sobie przypominać, zbyt wiele czasu. Napiszę o błystkach na które łowiłem w ubiegłym sezonie, w tym jeszcze niewiele z powodu innych planów wędkarskich.

  Dragon CM-CLASSIC

Seria CM-CLASSIC to błystki uniwersalne można je używać z powodzeniem na różnych łowiskach do kuszenia różnych gatunków ryb. Waga:

"0" - 2g
"1" - 3g
"2" - 4g
"3" - 6g
"4" - 9g

Eliptyczna paletka. Precyzyjne rozłożenie masy w mosiężnym korpusie. Błystka pracuje nawet przy bardzo wolnym prowadzeniu. Dużym plusem jest że starter oraz strzemiączko zapewniają natychmiastowe wchodzenie paletki w ruch. Błystki są trwałe i solidnie wykonane. Naprawdę ciężko je uszkodzić samym użytkowaniem. Szybkim sposobem na jej zniszczenie jak każdej innej obrotówki jest pozostawianie ich mokrych w zamkniętych pudełkach. Po kilku takich "zabiegach" zapewne pojawi sie problem z ich pracą.

   Uwagi ogólne

Można na nie łowić wiele gatunków ryb. Ich wielkość oraz masa sprawia że przykładowo kleń może uderzyć w każdy rozmiar od najmniejszej do największej przynęty. Z racji ich rozmiarów nie próbuję oczywiście wysyłać z nimi nikogo na celowy połów szczupaka ale nie mogę też napisać że ten właśnie szczupak nie weźmie jako przyłów. Zdaję sobie sprawę że w obecnym czasie gdy ogólne trendy sugerują na szczupaka przynęty rzędu 20 cm+ mocno ryzykuję tym stwierdzeniem falę krytyki. Jednak na łowiskach z dużą ilością mniejszego i średniego szczupaka warto zabezpieczyć błystkę używając cienkiego przyponu typu LIGHT. Stosuję Surflon 1x19 o wytrzymałości 3 kg oraz długości 20 cm. Ewentualnie tej samej długości Surfstrand 1x7 o wytrzymałości 5 kg gdy używam większych rozmiarów.

Przy ich doborze bardziej się skupiam na tym jakie gatunki ryb w danej wodzie występują. Kleń i okoń były najczęstszymi rybami atakującymi te przynęty w moich łowiskach czyli podkarpackich rzekach. Jedną z głównych dla mnie zalet tych blach i przewag nad przykładowo woblerami jest ich spora masa przy małych gabarytach. Bardzo małe opory stawiane powietrzu w czasie lotu. Posyłam je bez problemu na odległości dla woblerów kleniowych wręcz nieosiągalne. Czasem warto sięgnąć więc po to o czym część już zapomniała a w innych budzi niechęć z powodu "archaicznego" pochodzenia.
 
 
 

 

 


3.1
Oceń
(20 głosów)

 

Ocena sprzętu (ocen: 2)

Ocena użytkowników:

Jakość:
(4.5)
Cena:
(4)
Użytkowanie:
(4.5)

Średnia ocena:

4.3Obrotówki Dragon CM-CLASSIC - opinie i komentarze

SlawekNiktSlawekNikt
+2
Mam i napiszę tak trochę kolokwialnie: szału ni ma, d .. y nie urywa. Są w tej cenie lepsze aczkolwiek są i gorsze ... (2017-05-08 22:11)
pakul1206pakul1206
0
U mnie na te większe śmiało połowisz szczupaki, te moje nie są aż tak nowoczesne rzadko który S4P na oczy widział :) (2017-05-08 22:36)
erykomerykom
+4
Jak dla mnie Dragonowskie błystki nigdy się nie spisały.Nie dość że drogie to praktycznie zero efektów. O dziwo ostatnio wyjąłem kilka szczupaków na obrotóweczkę Wirek.Waliły w nią jak oszalałe (2017-05-08 22:58)
rysiek38rysiek38
+5
Dla mnie ogólnie obrotówki to zawsze tzw,ostatnia deska ratunku no i jest chyba najbardziej uniwersalną przynętą z tym że ostatnio mam z nimi problem,bo trudno zdobyć coś dobrego ,dzis nawet mepsiki to nie te same co kiedyś (zwłaszcza te modele z sześciokatnym korpusem) (2017-05-09 00:46)
SithSith
+5
Ocena sprzętu:
Jakość:Cena:Użytkowanie:
W zamierzchłych czasach zaczynałem moją przygodę ze spinningiem od obrotówek D.A.M. i ABU Droppen. Tych drugich używam do dziś. Jeśli chodzi o DRAGONKI to bardzo przyzwoite są Classici i Cariny, ich główną zaletą jest strzemiączko z litego drutu a nie złożonej blaszki bardzo podatnej na odkształcenia. Mateusz napisał, że drogie, z czym nie bardzo mogę się zgodzić, są tańsze od Mepsów a wcale nie gorsze i w tej samej cenie co oferta JAXON-a. Natomiast mają dość poważną wadę, na którą bardzo oględnie zwrócił uwagę Krzysztof - są podatne na rdzę, więc ich suszenie jest niezbędne, ale to wada 90% błystek z naszego rynku (wyjątek stanowią Droppeny, które od lat utrzymują ten sam poziom). Krzysztof, trochę "chudy" ten opis, daję ***** ale na wyrost ;-) (2017-05-09 06:01)
kabankaban
+3
Mam ich kilkanaście (tej firmy) i nie narzekam choć zdecydowanie częściej używam Mepps'ów. (2017-05-09 06:54)
ryukon1975ryukon1975
+3
Aleksandrze czasem należy zoztawić trochę miejsca dla cczytelnika. Długie opisy nie każdy lubi. Miałem co prawda ochotę napisać coś o technikach prowadzenia i praktyce ale to długi temat na osobny tekst. Może ktoś się podejmie.:) Mam tu na myśli ogólnie obrotówki oczywiście a nie wybrany model.:) (2017-05-09 07:08)
erykomerykom
+4
Kiedyś za jakąś śmieszna obrotówkę Dragona dałem ponad 10 zł i nie dość że zero efektów to jakaś jej praca dziwna.Trzeba było strasznie szybko kręcić żeby nadać jej jakąkolwiek pracę.Dlatego wolę kupić za 4 zł Wirka bo u mnie się sprawdza 😊 Oczywiście nic nie ujmując obrotówką Dragon-a😊 (2017-05-09 07:33)
baloonstylebaloonstyle
+3
Dostałem kilka od kumpla który twierdził że straszna lipa, trochę poużywałem i faktycznie lipa. O wykończeniu nie ma co się rozwodzić bo to wiadomo własne gusta, ale praca słaba do tego zacinająca się, nie ma mowy o natychmiastowym odpalaniu. Nijak się maja do ABC, LIDA, D.A.M nie mówiąc o Meppsach i Rublexach. Zresztą w wielu miejscach w sieci/na innych portalach można p[oczytać jaki to słaby produkt tej firmy.   (2017-05-09 09:55)
Jakub WośJakub Woś
0
Dragon Veltica nie raz mi ratowała wyprawę. (2017-05-09 11:15)
SithSith
+3
Mateusz, nie ma się co dziwić Virek to dobre obrotówki i tanie, sprawdzają mi się również obrotówki Spinnex, ale tylko niektóre (CatEye w wodach stojących i Mosquito w bardzo szybkim nurcie). Za ok. 10 zł spotkalem Dragonowego tylko Oriona (klon Esoxa), ale to duża, ciężka błystka 0d 10 do 26g, inne ceny są na podobnym poziomie jak Jaxonowskie a ciut poniżej Meppsów. @Baloon, być może że były już z lekka podrdzewiałe, a to następuje w tych błystkach niestety bardzo szybko - smutna prawda Dragonkach. (2017-05-09 12:08)
jabberwokie86jabberwokie86
+1
Nowych cometów Dragona nie mam, ale mam kilka aglii i z ich pracą jest różnie - jedynki słabo startują, trzeba je prowadzić dość szybko albo pod prąd (ale wtedy jak to aglie mają tendencję do wyskakiwania przy silniejszym nurcie) , bo łatwo gasną. Z Meppsami nie mają szans. Dwójki i większe chodzą już znacznie lepiej. Żadnych zastrzeżeń nie mam za to dragonowskich longów (modele Viper i Tiger), kręcą aż miło. Podobnie Comety, które kupiłem ok. 2000 r. (2017-05-09 12:23)
WybornyWyborny
+2
Ja mam 23 lata, jednak nie wyobrażam sobie spinningu bez wachadłówek, obrotówek i cykad, używam ich częściej niż gum i woblerów . Pozdrawiam. (2017-05-09 14:01)
nameknamek
+2
Ocena sprzętu:
Jakość:Cena:Użytkowanie:
Ja posiadam wyżej wymienione obrotówki comety nr 1 i 2 chodzą bardzo płynnie moim zdaniem nawet lepiej niż DAMy szczupaki do 70cm siadały na nie :] (2017-05-09 15:18)
Przemas83Przemas83
+2
jabberwokie86 dokładnie takie same zdanie mam na temat vipera i tigera...... viper nr 2 srebro to najskuteczniejsza wirówka w moim pudełku od lat i zawsze jak stracę to kupuję nową. W wersji de lux z czerwonym chwostem jeszcze lepsza pozdro. (2017-05-09 15:26)
chudymb2chudymb2
+1
Sith! strzemiączko z litego drutu jest utwardzane w dragonie i to w tym przypadku to wada a nie zaleta pęka przy uderzeniu o kamienie dlatego mepps rublex dam tego nie stosuje poczytaj na zagranicznych portalach na temat strzemiączek polecam w podobnej cenie a nawet tańsze o niebo lepsze Polskie ABC,Ulary,Wirek czy nasze hand made (2017-05-10 21:50)
SlawekNiktSlawekNikt
0
Hand made te sprawdzone po prosu wymiatają (na razie maluchy, więc nie ma się czym chwalić), a cena naprawdę przystępna :-) (2017-05-11 21:05)
jabberwokie86jabberwokie86
+1
Niedawno kupiłem na próbę Cometa z nowej serii w rozmiarze 0 i niestety pracuje kiepsko, chyba nawet gorzej od Aglii, o których wspomniałem. Zastanawiam się, po co Dragon "odświeżył" te konstrukcję tych błystek. Stare Comety i Aglie (sprzed jakichś 17-18 lat) kręciły praktycznie tak dobrze, jak Meppsy, te nowe w rozmiarach 0 i 1 to jakieś nieporozumienie... Dopiero od 2 wzwyż dobrze pracują. Podobny problem chyba jest z Effzettami DAM-a - z sentymentu kupiłem złotą 1 w miejsce urwanej w tamtym roku (też sprzed 18 lat) i pracuje dużo gorzej. Za to zakupiony przypadkowo Effzett z jakiejś starej serii chodzi bez zarzutu. (2017-08-05 00:43)

skomentuj ten artykuł