PGW Wody Polskie chronią tarliska

/ 11 komentarzy

Od kilku miesięcy wędkarze w Polsce z żywym zainteresowaniem śledzą zmiany dotyczące prowadzonej gospodarki na krajowych wodach. Internetowe fora i socjalmedia huczą od rozmaitych pogłosek. Pojawia się wiele sprzecznych opinii. Dlatego staramy się na bieżąco informować naszych Drogich Czytelników o skali i skutkach wprowadzanych zmian opierając się na oficjalnych i sprawdzonych źródłach. Jednocześnie staramy się w ramach naszych możliwości brać czynny udział w procesie konsultacji planowanych zmian zgłaszając wnioski i stanowisko w imieniu wędkarzy.

W styczniu informowaliśmy o planach nowoutworzonego Departamentu Rybackiego w Państwowym Gospodarstwie Wodnym "Wody Polskie" dotyczących m.in. wprowadzenia ujednoliconej opłaty krajowej dla wędkarzy. Warto przypomnieć, że PGW "Wody Polskie" jest z mocy prawa dysponentem wód powierzchniowych w Polsce i odpowiada za gospodarkę prowadzoną na tych wodach przez użytkowników rybackich (PZW, spółki rybackie, osoby fizyczne) korzystających z tej wody na mocy umów z PGW. Łącznie PGW administruje na ponad 2200 obwodach rybackich, które zdatne są do prowadzenia gospodarki rybackiej a zatem i wędkowania. Ogromna większość z nich oddana jest w użytkowanie użytkownikom rybackim (np. PZW) ale PGW może także jeśli nie ma chętnych na użytkowanie prowadzić gospodarkę rybacką samodzielnie. Zatem nie jest to, jak niektórzy to próbują przedstawiać, "konkurencja" dla prywatnych użytkowników jak np. PZW, jest to instytucja nadzorująca i kontrolująca gospodarkę rybacką w imieniu Skarbu Państwa.

Idea jednej opłaty dotyczy przede wszystkim obwodów na których gospodarkę rybacką prowadzi samodzielnie PGW. Z informacji jaką przekazał nam Dyrektor Departamentu Rybackiego PGW - pan Dionizy Ziemiecki na dzień 31.03.2022 PGW samodzielnie gospodarowało na 31 obwodów, zaś do końca kwietnia ten stan powiększy się do łącznie 54 obwodów. Możliwe jest także pozyskanie kolejnych 170 obwodów w najbliższym czasie, z czego część nie będzie zdatna do wędkowania. Jak zatem widać nie jest to oszałamiająca liczba biorąc pod uwagę ogólną liczbę obwodów. Stąd prowadzone są obecnie intensywne konsultacje i spotkania aby również prywatni użytkownicy wód (np. PZW) weszli do systemu jednolitej opłaty krajowej. Podobną ofertę Departament Rybacki PGW wystosował do poszczególnych okręgów PZW. Niestety pomimo wstępnego zainteresowania części z nich, na skutek nacisków ze strony Zarządu Głównego PZW, który w specjalnej uchwale wręcz zakazał okręgom prowadzenia rozmów z PGW - co jest o tyle kuriozalne, że to każdy okręg samodzielnie podpisuje umowy na użytkowanie danego obwodu właśnie z PGW - okręgi jak dotąd nie wyraziły chęci uczestnictwa w systemie jednej opłaty krajowej.

Zmiany związane z utworzeniem Departamentu Rybackiego i procesem wprowadzenia jednolitej opłaty krajowej wymagają odpowiedniej przychylności ze strony Ministerstwa Infrastruktury, które sprawuje ustawowy nadzór na PGW "Wody Polskie". Dlatego w dniu 29 marca odbyło się spotkanie w Ministerstwie Infrastruktury z panem Markiem Gróbarczykiem - Sekretarzem Stanu odpowiedzialnym za bezpośredni nadzór nad PGW przedstawicieli wiodących wędkarskich mediów (w tym naszej redakcji oczywiście) z udziałem pana Dyrektora Dionizego Ziemieckiego. Na tym spotkaniu była okazja zwrócenia uwagi Wiceministra Gróbarczyka na kwestie ochrony wód - sytuacji w strażach (PSR, SSR), niskich kar za kłusownictwo, nielegalnego zrzutu ścieków i zanieczyszczeń itp. Pan Wiceminister bardzo interesował się przedstawianymi kwestiami. Poskutkowało to od razu konkretnym rozwiązaniem - Departament Rybacki PGW wystąpi do dyrektorów poszczególnych RZGW aby wszystkim użytkownikom obwodów nakazali oznakowanie tarlisk ryb w widoczny sposób (boje) jako miejsca wyłączone z wędkowania. Jeśli użytkownicy nie wykonają zalecenia, RZGW same oznaczą tarliska na koszt użytkownika w ramach tzw. wykonania zastępczego.

I tu nasi Drodzy Wędkarze jest ogromna prośba do Was - macie możliwość już dziś zgłosić tarliska ryb, które chcecie aby były objęte ochroną i wyłączone z wędkowania. Aby to zrobić wystarczy napisać maila na adres Fundacji SWP "Nasze Wody" - swpnaszewody(at)gmail.com (w miejsce at wstawiamy znak @) z opisem miejsca, które chcecie zgłosić. Bez Waszej pomocy będzie to trudne i czasochłonne, bo nikt tak nie zna wody jak wędkarze spędzający nad nią dużo czasu. Dlatego bardzo liczymy na Waszą pomoc! Liczymy też, że poinformujecie swoich kolegów wędkarzy aby oni również mogli przyłączyć się do akcji.

To oczywiście dopiero skromny początek. Sygnalizowaliśmy panu Wiceministrowi m.in. konieczność zmian prawnych. Dlatego mamy nadzieję, że już niebawem będziemy mogli poinformować Was o kolejnych, widocznych zmianach, chroniących ryby. Śledźcie portal wedkuje.pl oraz nasze socjalmedia. Liczymy też na Wasze uwagi i sugestie, zapoznamy się z każdą. Tylko wspólnie możemy zadbać o to aby pogłowie ryb w naszych wodach wreszcie uległo poprawie.

 


4.3
Oceń
(11 głosów)

 

PGW Wody Polskie chronią tarliska - opinie i komentarze

WedkarzIncognitoWedkarzIncognito
+2
Liczby ocierające się o powieści fantastyczne, ale prawie dałem się nabrać :) (2022-04-02 12:02)
Basia KierBasia Kier
+3
@WedkarzIncognito: a na datę publikacji zwróciłeś uwagę? :) (2022-04-02 12:20)
Basia KierBasia Kier
+2
"do końca kwietnia ten stan powiększy się do łącznie 54 obwodów" i za to chce 250 zł na rok (na ponad 2200 obwódów w całej Polsce). (2022-04-02 12:22)
WedkarzIncognitoWedkarzIncognito
+1
@Basia Kier Oczywiście, że data przykuła moją uwagę, dlatego też postanowiłem napisać, że prawie się nabrałem. Gdyby liczby podane przez redakcję były troche niższe, to pewnie bym w to uwierzył nawet mając na uwadze, że artykuł został zamieszczony w prima aprilis. Jednak jak naiwnym trzeba być, żeby uwierzyć w takie liczby. Dla przypomnienia PGW w styczniu rozpoczynając "projekt" ogłosiło, że dopuszczają do amatorskiego połowu ryb aż 27 obwodów, a teraz z początkiem kwietnia liczba tych obwodów wzrosła do 31. Są to zaledwie 4 obwody w skali 3 miesięcy i znając taką statystykę uważam, że redakcja mogła się lepiej postarać z tym prima aprilisowym żarcikiem :) Nie wiem jakim cudem (stąd też zdanie w poprzednim komentarzu o powieściach fantasy) przy statystyce 1,33 obwodu na miesiąc PGW miało by się udać uzyskać do końca kwietnia aż 54 obwody, czyli o 23 więcej niż w obecnej chwili. Pozdrawiam serdecznie :) (2022-04-02 18:14)
JulianJulian
+2
Jak słusznie zauważyłaś Barbaro data publikacji to 1 kwietnia. Zadałem sobie trud i przebrnąłem przez ten cały tekst . I po wieloletnich doświadczeniach z ochroną wód , tarlisk oraz non kill z ,, Czajką w tle , odławami selekcjonowanymi , kontronymi i innymi siatami legalnymi i nielegalnymi mogę autorytatywnie stwierdzić . Mamy do czynienia z kolejną Tragifarsą .. Ps. Każdy przyzwoity i etyczny wędkarz nie będzie łowił ryb na tarlisku obojętnie czy to jest w regulaminie zapisane czy też nie .. Co oczywiście nie przeszkadzało panom rybakom ( OM PZW - Zegrze ) pokazującym Nam skrzynię pełną okoni ( być może nie jedną ) w marcu . Przypomnę okoń trze się w marcu , kwietniu i najpóźniej w maju . Wszystko od tzw. fenologi zależy . Pozdrawiam . (2022-04-02 18:30)
Basia KierBasia Kier
+2
@Julian: to, co napisałeś to BANDYTYZM ze strony rybaków. Zabicie stada ryb przed okresem rozrodczym oznacza, że NIE BĘDZIE nastepnych pokoleń. (2022-04-02 21:34)
JulianJulian
+1
Basiu a Oni ( na szczęście wyp*****lili dzięki zdecydowanej postawie Normalnych wędkarzy te całetowarzystwo na zbitą mordę ) pokazali to w TV i jeszcze jakiś ,,ichtiolog " się wymądrzał . Jak się potem okazało . KURIOZALNE !!!!! w zarządzie OM PZW nie było ani jednego wędkarza natomiast byli Rybacy !!!!. Więc czemu tu się dziwić .Ten zbójecki proceder trawał ładnych kilka lat . Na kanale królewskim obowiązywało No Kill ale już kilkaset metrów od ujścia kanału i na zalewie siaty stały całkiem legalnie i nie legalnie . . A No Kill to ja ,,stosowałem " zanim te zasrańce zaczęli wędkować . Tylko to jak i moje ,,wewnętrzne " wymiary ochronne to była Moja sprawa !!!. Jak już tu gdzieś napisałem Cyt Szkoda strzępić ryja . Pozdrawiam (2022-04-03 09:46)
Bob55Bob55
+1
Rychło wczas będą chronić tarliska jak szczupaki, jazie i bolenie po tarle. (2022-04-03 16:30)
Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
Napisać maila na adres Fundacji SWP "Nasze Wody"Jaja se robicie? Do organizacji która mataczy przy ankietach które robi itd. Który wymusza oświadczenia w necie takie jakie mu pasują. (2022-04-15 20:59)
Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
"Bez Waszej pomocy będzie to trudne i czasochłonne, bo nikt tak nie zna wody jak wędkarze spędzający nad nią dużo czasu." przecież Mateusz Dz. wie lepiej od innych że jedyne prawdziwe wędkarstwo to C&R. Niezlicze ile razy to ukrywał przed ankieterami. a potem wmawiał w ministerstwie że wy tego chcecie. (2022-04-15 21:02)
Endriu1952Endriu1952
0
czytam o tych Polskich wodach i czarno to widze,PZW nie tak latwo da sie usunac  z lowisk ktore dzierzawi.Za duze pieniadze i nza duze powiazania w tej grupie ludzi. (2022-04-19 11:51)

skomentuj ten artykuł

Sklep wędkarski internetowy, duże okazje tanie wędki i kołowrotki online - zdjęcia i fotki

Wędkarstwo wiadomości