Oczko wodne – jak utrzymać je w czystości?

/ 4 zdjęć


Oczko wodne to niesamowita ogrodowa dekoracja, jednak wielu nie decyduje się na jej budowę ze względu na trudności w utrzymaniu jej w czystości. Prawdą jest bowiem, że tak małe akweny wodne mogą bardzo szybko zarosnąć glonami i zmienić się w bagna, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, by temu zapobiec. Dzieje się tak dlatego, gdyż w mniejszych zbiornikach nie zachodzą naturalne procesy oczyszczania się wody. Jeśli zatem myślimy o własnym akwenie w ogrodzie, warto już teraz uzbroić się w wiedzę na temat tego, jak zadbać o dobrą jakość wody w oczku.


Filtracja wody

Przede wszystkim musimy w naszym oczku zadbać o odpowiednią filtrację wody. Do tego celu najlepiej posłużą filtr wodny oraz pompa. Ten pierwszy oczyszcza wodę z drobnoustrojów, bakterii, mułu, suchych liści i glonów. Pompa zapewnia stały ruch wody w zbiorniku, wspomagając działanie filtra i zapobiegając niedotlenieniu wody. Dzięki temu glony mają gorsze warunki do rozwoju, a my możemy cieszyć się pięknym oczkiem bez konieczności godzenia się również na chmarę komarów, które składają swojej jaja w nieruchomej wodzie. Filtr i pompa to niezastąpiony duet, jeśli chodzi o ogrodowe oczka wodne (zwłaszcza, jeśli nasze oczko bądź staw planujemy zarybić).


Czyszczenie mechaniczne

Często filtr nie jest jedynym narzędziem, które musimy zakupić, by wodę w zbiorniku utrzymać w dobrej jakości. Oczka wodne bardzo korzystają na jednym czyszczeniu mechanicznym na rok. Co to oznacza? Warto z dna oczka wodnego usuwać regularnie nawarstwiający się muł, uschłe gałęzie, liście i inne zanieczyszczenia. To znacznie poprawia jakość wody oraz wydajność filtra.Odkurzacz do oczka wodnego EHEIM VAC40. Źródło: akwarystyczny24.pl


Do takiego zadania najlepiej sprawdzi się odkurzacz wodny, który zakupimy w dobrym sklepie akwarystycznym. Odkurzacz znacznie ułatwia czyszczenie dna zbiornika, zasysając wszelkie zanieczyszczenia. Urządzenie to działa w zbiorniku napełnionym wodą, co stanowi dla nas spore ułatwienie, gdyż nie musimy wody tej wypompowywać. Dzięki niemu oczyścimy dno zbiornika, co podniesie jego estetykę i czystość.


Pomoc doraźna

Możemy również do akwarium zakupić lampę UV, która działa jak sterylizator. Jest ona wskazana, gdy w naszym zbiorniku pojawią się glony i nie możemy sobie z nimi poradzić. Sterylizator zabija je oraz inne bakterie, wirusy czy drobnoustroje za pomocą promieni UV. Lampa taka może pracować w akwenie przez cały sezon, jeśli jest to konieczne.Na rynku znajdziemy również inne metody radzenia sobie z glonami, jak na przykład różnego rodzaju preparaty, które je zwalczają. Pamiętajmy, że na pojawienie się glonów ma również wpływ samo położenie oczka – jeśli akwen jest ciągle nasłoneczniony i płytki problem z glonami może występować częściej.

 


5
Oceń
(5 głosów)

 

Oczko wodne – jak utrzymać je w czystości? - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł