Od spławika do gruntu! Nr 1 - Łańcuch na wodę stojącą! - Wąski na spokojną wodę!

/ 2 komentarzy  • konto usunięte
Od spławika do gruntu! Nr 1 – Kopia tekstu.

Obciążenia wszelkiego typu: łezki grube i cienkie, ołowie przelotowe, kulki i śruciny zaciskowe. Warunki w łowisku decydują o wyborze konkretnego kształtu.

1. Łańcuch na wodę stojącą!

Ten ołowiany „łańcuszek” jest częścią czułego zestawu na stojącą wodę. Można go utworzyć z okrągłych śrucin lub podłużnych ciężarków. Szczególnie dobrze sprawdza się w płytkich zbiornikach i przy ostrożnie biorących rybach. Odpowiednio do ich aktywności należy ustalać długość „łańcuszka” oraz odstępy między poszczególnymi ciężarkami. Kiedy ryby biorą dobrze, można założyć nieco grubsze śruciny, zachowując między nimi nieduże odległości. Jeśli brania są ostrożniejsze, powinniśmy zastosować mniejsze ołowie w większych odstępach. W ten sposób przynęta będzie opadać wolniej i naturalniej, wzbudzając mniej podejrzeń. W przypadku gdy brania następują na średnich głębokościach, środek ciężkości „łańcuszka” powinien się znajdować bliżej spławika. Poniżej umieszczamy daleko od siebie kilka małych śrucin. Dzięki temu zestaw będzie tonął bardzo powoli, umożliwiając pewne zacinanie także ryb stojących płycej. Chcąc szybciej opuścić przynętę na dno, po prostu umieszczamy u dołu większe ciężarki.

Dzięki ołowianemu „łańcuszkowi mamy wiele możliwości zaprezentowania przynęty w wodzie stojącej.


2. Wąski na spokojną wodę!

Kolejną możliwością obciążenia zestawu na wodzie stojącej jest zastosowanie wąskiej łezki. Jest ona szczególnie przydatna w głębokich wodach. Zestaw tonie szybko, a utrzymanie spławika w miejscu nie stanowi problemu, nawet na wietrze i przy występowaniu prądów podpowierzchniowych. Przy czym ołowiana łezka może być bardzo „szczupła”. Wielu wędkarzy w celu zwiększenia czułości zestawu zakłada na przypon dodatkową śrucinę. Jednak niekiedy prowadzi to do zwiększenia liczby pustych brań oraz zacinania ryb za brzuch. Powodowane jest to połykaniem przez niektóre ryby małej śruciny zamiast przynęty.

Cienki podłużny ołów szybko ściągnie przynętę na dużą głębokość w spokojnej wodzie. Śruciny poprawiają czułość zestawu.

Kopia tekstu!

 


2.5
Oceń
(31 głosów)

 

Od spławika do gruntu! Nr 1 - Łańcuch na wodę stojącą! - Wąski na spokojną wodę! - opinie i komentarze

blendiblendi
0
Dobry artykuł ciekawie opisany z cała pewnoscia wypruboje ten sposob za artykoł oczywiscie daje piateczke no i powodzenia w sezonie 2010 (2010-03-05 19:39)
Waldi FishWaldi Fish
0
Jak wynika z nagłówka, ciekawie przepisany.
(2010-03-10 20:21)

skomentuj ten artykuł