Odra Zachodnia - "Wyspa Pucka"- opis dla wędkarzy z poza okręgu Szczecin


Uwaga – to moje spostrzeżenia!!! Mimo wszystko może pomogę zawodników startującym w zawodach ogólnopolskich w m-cu kwietniu 2017r.

Wyspa Pucka jest łowiskiem dość znanym w wędkarskim światku mieszkańców Szczecina i okolic. Odbywają się tam często zawody wędkarskie różnych kół, klubów oraz okręgowe. Łowisko, o którym piszę znajduje się pomiędzy ul. Autostrada Poznańska wzdłuż prawego brzegu Odry (na mapie ul. Dobrej Nadziei - wyjeżdżona droga polna) do ul. Wyspiarzy.

Brzeg jest uregulowany, kamienisty. Zarośnięty jednak Wierzbą, Łoziną, Olszyną. W wodzie przybrzeżnej rosną sporadycznie rzadkie Trzciny i Nenufary. Wzdłuż brzegu ciągnie się usypany wał przeciwpowodziowy podwyższony jeszcze murkiem. Dno jak to w Odrze usłane
muszlami skorupiaków, co jest przyczyną częstych ucięć przyponów przy metodzie gruntowej. W spławiku zaczepów raczej nie ma. Obszar łowiska dość spory i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Szerokość rzeki w tym miejscu na oko 200-300m.

Głębokość łowiska jest zróżnicowana, a to ze względu na tor wodny, którym najczęściej pływają barki i kajakarze: waha się od 1m (występujące gdzieniegdzie łachy piachu) do kilku metrów. Tam gdzie odbywają się zawody rangi okręgowej potrzebne są topy 4 i 5 elementowe. Mówię tutaj o stanowiskach od nr 6 do samego końca czyli ok. 70. Numery stanowisk są opisane farbą na murku. Według mnie jest następująco od nr 6 do 22 – topy 5 el, ok. 5-6m głębokości/ natomiast od nr 23 – do końca topy 4 el. czyli około 3 – 3,7m głębokości. Oczywiście zakładając, że stan wody będzie normalny. Dojeżdżamy pod każde stanowisko tylko musimy sprzęt przenieść przez wał.

Uciąg waha się w granicach od 1 grama w porywach do 8. Jednak najczęściej jest w granicach 1,5 – 4 gramy

Ryby dominujące to najczęściej krąpie rożnej wielkości. Na drugim miejscu płocie i leszcze. Te pierwsze za 200 – 400 gram a leszcze w większości 300 – 800g.

Metoda połowu – według mnie w 90% wygrywa tyczka 13m. 10% daje na bata gdy ryb jest pełno. Większość łowi bombkami. Żyłka 14/10 na haczyku nr 16. Przypony dł. 25cm. Raczej nie sprawdza się metoda na stopa i nikt nie łowi tam bolonką. Ukleje rzadkość.

Przynęty – jak ryby dobrze biorą (płocie, krąpie) np. 3 pinki, 2 grube w różnych kolorach. Na leszcze kanapki z ochotą bądź 3-4 same ochotki.

Zanęty – różne. Jedni stosują leszczowe inni płociowe. Często kolory brązowe ale i czarne. Dominują zanęty: Sensasa, Milewskiego, Lorenca. Moim zdaniem np. 3kg suchej + ciut pieczywa kolorowego + 2kg gliny rozpaszającej + do pełnego wiadra czyli ok. 4-6 kg wiążącej czy rzecznej (ma być ciężka i ma dobrze kleić). Znam takich wędkarzy co łowią bez glin a dodają żwir i też mają sukcesy!

Wyniki – myślę, że na koniec kwietnia mogą być u najlepszych po 9 – 12kg w 4h. Najwyższy w 2016 roku to ponad 17kg - bat

Rady sprzętowe – dość wysokie rolki ze względu na wał i jakiś koc. Standardowe V wystarczą. Dobrze mieć długie nóżki w kombajnie bądź platformę - pływające barki czy motorówki. Jednak nie pływają często.

Nocleg – noclegu nie polecę bo nie znam. Jest to prawie centrum Szczecina więc raczej tam trzeba szukać bądź na prawobrzeżu. 

Poza tym na tej stronie można znaleźć wiele zdjęć jak i wyników szczególnie z roku 2014 i 2015.

 


0
Oceń
(0 głosów)

 

Odra Zachodnia - "Wyspa Pucka"- opis dla wędkarzy z poza okręgu Szczecin - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł