Zaloguj się do konta

Oferta firmy Dragon na 2014r!

Oferta firrmy Dragon na 2014r - październik jest dla nas miesiącem wyjątkowym. W tym okresie corocznie kończymy składanie nowej oferty, otrzymujemy ostateczne wzory nowych produktów i wprowadzamy ostatnie poprawki. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

KOŁOWROTKI

Dragon

Kołowrotki stanowią grupę asortymentową, szczególnie oczekiwaną przez naszych klientów. W przyszłym sezonie pojawi się sporo nowości, zarówno pod marką Dragon jak i Okuma. 

Zacznijmy od modelu Ultima II, czyli kolejnej wersji jednego z naszych spinningowych „flagowców”. Naszym zdaniem jego nowa szata graficzna prezentuje się świetnie. Czerń ze złotymi akcentami to kolory podkreślające wyjątkową jakość i nowoczesny wygląd. Grafitowe wstawki w szpuli również dobrze wpływają na design. W nowej wersji wracamy do metalowej, ale lekkiej korbki. W ofercie będą trzy wielkości: 20,30 i 35.

Zupełnie nowym modelem jest NanoLite XT60C. To nasz najlżejszy kołowrotek, dzięki zastosowaniu kompozytu XT60C, z którego został zrobiony korpus i rotor. Kołowrotek otrzymał ceramiczną rolkę kabłąka, wodoszczelny hamulec i 10 łożysk wysokiej jakości. Z pewnością będzie on doskonały do lekkiego zestawu spinningowego, np. wędziska kleniowego lub nowego spinningu okoniowego z serii NanoLite, ale o tym za chwilę. Przekładnia jest na tyle mocna, że rozmiar 30 z powodzeniem sprawdzi się na „zębatych” drapieżnikach. Co ciekawe - seria zacznie się już od rozmiaru 15, rzadko spotykanego i poszukiwanego w sklepach. Cena powinna zaczynać się od 320 zł.

Wśród nowych kołowrotków kilka wyróżnia się perłowo-białą barwą. Mowa tutaj o seriach: Elite Pro FD i RD oraz Manta II Drop Shot. Po dużym sukcesie wędzisk z serii Boat Master i Trolling Master okazało się, że sprzęt w białej kolorystyce jest bardzo dobrze odbierany. W przypadku nowych kołowrotków połączyliśmy ten kolor z odcieniami grafitu (Manta II) i grafitu ze złotymi wstawkami (Elite Pro). Naszym zdaniem kołowrotki prezentują się świetnie. Mamy nadzieję, że spodobają się także naszym odbiorcom. Cena Manty II powinna oscylować w granicach 200-230 zł, a Elite Pro - 100 zł. Najtańszym kołowrotkiem w naszej ofercie będzie jednołożyskowy Elite RD 100. Zaoferujemy go w trzech wielkościach i cenie nie przekraczającej 50 zł. Do oferty wraca także kołowrotek Millenium z tylnym hamulcem (4 wielkości, cena od 100 zł).

Kolejną nowością jest kołowrotek z wolnym biegiem o nazwie Manta Carp. Kołowrotek pojawi się w dwóch wielkościach: 40 i 50. Kolorystycznie model jest bardzo podobny do opisywanej już Ultimy II. Ładny wygląd to w tym przypadku nie wszystko. Zastosowaliśmy bardzo mocną przekładnię hipoidalną i bardzo precyzyjny mechanizm wolnego biegu szpuli z mikroregulacją. Kołowrotek jest przeznaczony do łowienia karpi, jednak doskonale nada się również do mocniejszej gruntówki np. do łowienia martwą rybkę lub feedera. Rozmiar 50 pojawi się już w lutym a 40-tka nieco później. Cena od 320 zł za mniejszy model.

Okuma

Okuma przyzwyczaiła nas do corocznych zmian i ciągłej rozbudowy swojej oferty. Tym razem było podobnie. Zacznijmy od modelu RAW II, który był w naszej ofercie już w 2012 roku. Na prośbę wędkarzy łowiących największe okazy wprowadzamy wielkości 65 i 80. To już naprawdę poważne wielkości, które wytrzymają pojedynek z największymi rybami. Najlepszą rekomendację otrzymaliśmy od Marka Szymańskiego, który na prezentacji stwierdził, że to jeden z najmocniejszych kołowrotków, jakim łowił. Użytkowane przez niego dwa modele w wielkości 55 w ostatnich dwóch ostatnich sezonach wyholowały pokaźną ilość sumów oraz dużych ryb morskich. Nadal pracują jak pierwszego dnia. Na naszym rynku ciężko znaleźć kołowrotek o podobnej mocy i tak doskonale zabezpieczony przed działaniem soli morskiej.

Poważne zmiany szykują się w najbardziej nowatorskim kołowrotku o nazwie TRIO. Pojawił się model Trio White, posiadający wszystkie systemy Okumy poprawiające żywotność i wygodę użytkowania. Jak widać, projektanci z Okumy również zauważyli nowe trendy i stworzyli kołowrotek w białym kolorze. Prawdziwymi hitami są hitem są jednak modele: Trio Rex iTrio Rex Salt, występujące w jednym rozmiarze 60. Hybrydowa konstrukcja pozwoliła zmniejszyć masę kołowrotków, a design naprawdę robi wrażenie. Okuma reklamuje te kołowrotki do nowoczesnego łowienia karpi, jednak jesteśmy przekonani, że nasi wędkarze zaadoptują je do łowienia dorszy oraz do surfcastingu. Wodoszczelny hamulec z japońskimi podkładkami z filcu, potężna korbka i wszystkie najlepsze patenty Okumy takie jak: PEG, CRC, LCS czy RES II gwarantują niezawodność w każdych warunkach. Cena od 630 zł.

Ciekawe modele pojawią się także w segmencie multiplikatorów. W sprzedaży już pojawiła się Soltera w rozmiarze 50, którą wprowadziliśmy do oferty na prośbę wędkarzy łowiących olbrzymie ryby za granicą. Mocarna przekładnia, zaczepy na pas holowniczy i wielka korbka to nieocenione atuty jeżeli zamierzamy zmierzyć się np. z wielkim tuńczykiem.

Multiplikatory spinningowe zostały rozbudowane o modele Helios Air 200 i Citrix 350. Pierwszy z nich to obecnie najwyższy model Okumy. Zastosowano tutaj obudowę wykonaną z magnesium, co drastycznie zmniejszyło masę kołowrotka i zwiększyło wytrzymałość. Helios Air waży zaledwie 161 g! Na obniżenie wagi ma także wpływ ażurowana szpula z duralu i węglowe elementy obudowy. Kołowrotek posiada bardzo szybkie przełożenie 1:7.3 i hamulec o mocy 6 kg, co jest niespotykanym wynikiem w multiplikatorze tej wielkości. Kołowrotek po premierze na targach ICAST w Stanach Zjednoczonych zbiera doskonałe opinie, więc zwolennicy sprzętu castingowego otrzymają „młynek” z najwyższej półki. W tym przypadku cena musiała jednak przekroczyć 1200 zł. Citrix 350 to również kołowrotek z wyższej półki. Wyróżnia się nowoczesnym wyglądem i bardzo mocną przekładnią. Będzie doskonałym uzupełnieniem wędziska jerkowego. Przy swoich niewielkich gabarytach pozwala na łowienie większymi przynętami. Można powiedzieć że to konkurencyjny kołowrotek do naszego Team Dragona Big Bait"a. Cena będzie oscylowała w granicach 700 zł. 

WĘDZISKA

Wędziska to dla naszych odbiorców, a także dla nas, bardzo ważna grupa towarowa. Na sezon 2014 przygotowaliśmy nowości dla spinningistów, jednak karpiarze i wędkarze morscy również będą usatysfakcjonowani. Po udanym debiucie serii X-treme Spinn, postanowiliśmy kontynuować budowanie wędzisk w nanotechnologii. Lekkość i czułość blanku, płynność akcji i nieduża średnica blanku to atuty, które mocno przemawiają za wędziskami Nano. Proponujemy dwie, zupełnie nowe serie: Nano Lite XT80C i Nano Power XT40P. W pierwszej znajdziemy delikatne wędziska o c.w. 1-10g, 3-14g i 5-18g w długościach od 1.98m do 2.45m o bardzo charakterystycznej akcji. Na pierwszy rzut oka wędki przypominają wklejanki, podobne wrażenie mamy biorąc Nano Lite do ręki. To jednak pełen blank o dość dużej zbieżności. Spokojna akcja i ugięcie niemal po rękojeść to kontynuacja naszej nowej koncepcji którą wdrożyliśmy w życie projektując serię Moderate. Wpływ na akcję nowych wędzisk Nano mają także przelotki SIC na ultralekkich ramkach z tytanu. Rękojeść wykonano z wysokiej jakości pianki w tzw. japan style. Uważamy, że kije te znajdą miłośników wśród łowców okoni, wzdręg, kleni lub pstrągów na lekkie przynęty. Wrażenia z holu nawet niewielkich ryb w tym przypadku są gwarantowane. Ceny będą zaczynały się od 450 zł.

Nano Power to seria bliźniacza jednak tylko z nazwy. Zbudowaliśmy ją z grafitu o wyższym module sprężystości, a akcja została znacznie przyspieszona i określona jako X-Fast. To wędziska zbudowane podobnie jak Nano Lite, ale przeznaczone do łowienia szczupaków i sandaczy (c.w: 18-35g, 21-42g i 25-56g). Ultralekkie i mocne przelotki, dzielony, korkowy uchwyt i bardzo lekki blank o wysokiej transmisji to cechy wyróżniające Nano Power"y. Długość będzie zaczynała się od 1.98m (model do 35g) do brzegowego wędziska o długości 2,75m o c.w. 25-56g. Miłym zaskoczeniem może być tutaj cena, która będzie zaczynała się od 290 zł. Sandaczowe wędki trafiły także do serii Moderate i X-Treme Spinn, uzupełniając ofertę z roku 2013.


Kolejną nową serią jest Specialist Pro, obejmująca 6 spinningów w kilku ciężarach rzutowych w tym jeden model pod multiplikator (Sweeper Cast 1.98m c.w. 40-80g). Przeznaczenie danego modelu można rozszyfrować już po nazwie (Asp Killer, River czy Demon). Kije uzbrojono w przelotki i uchwyty FUJI i zastosowano szybkie, mocne blanki. Jedno jest pewne, obok wędzisk Specialist Pro raczej żaden wędkarz nie przejdzie obojętnie. Nazwa i opis zostały naniesione złotą i szarą farbą na kilkunastocentymetrowym, perłowo-białym fragmencie dolnika. Czarny, matowy blank doskonale kontrastuje z białym elementem i całość robi naprawdę pozytywne wrażenie. Uczestnicy naszego pokazu niemal jednogłośnie stwierdzili, że seria ma bardzo ładny wygląd i wróżą jej duży sukces.


Identyczna zmiana designu trafiła do popularnej serii spinningów Team Dragon, co mocno ją odświeżyło. Tutaj zmiana wyglądu to jednak dopiero początek. Ta seria została gruntownie przebudowana. Wprowadzamy nowocześniejsze blanki, jednak wszystkie tak lubiane przez spinningistów parametry serii TD jak: akcja, czułość, moc i cena zostaną zachowane. Zmiany nie ominęły także serii Guide Select. Poprzez zmianę proporcji elementów uchwytu poprawiliśmy wyważenie a ciężary wyrzutowe i długości zostały nieco zmienione.

Ciekawą serią w przystępnej cenie (od 180 zł) jest seria spinningów Viper. Wielu wędkarzy zna już te spinningi, ponieważ wprowadziliśmy je do sprzedaży latem 2013 roku. Opinie, które do nas dotarły, potwierdziły, że wytrzymałe wędziska o podwyższonej odporności na uszkodzenia są ciągle bardzo poszukiwane. W tym przypadku postawiliśmy na moc blanku i rzeczywiście biorąc Vipera do ręki czujemy, że naprawdę dużo może wytrzymać. W serii znajdzie się aż 16 spinningów pod klasyczny kołowrotek i 3 wędziska pod multiplikator. 

Przyszedł czas na wędziska morskie. Nasza współpraca z kadrą morską zaowocowała wędziskami Boat Master o nazwach: Champion (50-160g) i Tournament Pro (60-180g). Wyniki, jakie uzyskują czołowi wędkarze morscy łowiąc kijami znacznie przekraczającymi 3 m długości, są imponujące. Najdłuższy Champion o długości 3.40m pozwala na bardzo długie rzuty już 50 g pilkerami i na bardzo wysokie podbijanie przynęty, co jest niemożliwe przy stosowaniu wędzisk 2,40 m czy nawet 2,70 m. Czuła i szybka szczytówka pokaże najdelikatniejsze branie. Przedział cenowy od 420 do 600 zł. 

Warto także wspomnieć o zmianie, którą wprowadziliśmy do wędzisk oznaczonych Downrigger. W połowie sezonu wędkarze łowiący na trolling bałtyckie łososie stwierdzili, że wędzisko powinno mieć nieco sztywniejszy dolnik, który znacznie pomaga w podebraniu dużej ryby i sprawia, że hol nie przeciąga się w nieskończoność. Już otrzymaliśmy nowe wzory i po pierwszych oględzinach możemy potwierdzić – zadanie zostało wykonane w 100%.

Na koniec prezentujemy nową serię spinningów Okumy pod nazwą Safina. To wędki na każdą kieszeń idealne np. jako pierwszy spinning. Wprowadzamy 6 modeli w cenie od 75 zł. 

ODZIEŻ

W segmencie odzieży również przygotowaliśmy ciekawe produkty. Geoff Anderson proponuje mocne i bardzo praktyczne spodnie KLIX w dwóch kolorach. Są uszyte z materiału SUPPLEXŸ, co oznacza wysoką oddychalność i wytrzymałość. Spodnie mają bardzo nowoczesny krój i będą doskonałe do noszenia na co dzień i to praktycznie przez większą część roku. W sześciu kieszeniach zmieścimy wiele niezbędnych przedmiotów.

W końcu doczekaliśmy się kolejnej serii naszego najpopularniejszego kompletu Geoff"a. Mowa tutaj o kurtce DOZER 4 i spodniach URUS 4. W czwartej edycji zmieniono wygląd, układ kieszeni i znacznie obniżono wagę kompletu. Wodoodporność, oddychalność i praktyczność pozostały na wysokim poziome. Dobrą informacją jest to, że udało się nam zachować ceny z serii 3.

Pod marką Dragon również pojawią się ciekawe produkty. Dla muszkarzy i brodzących spinningistów przygotowaliśmy krótką kamizelkę, wyposażoną w aż 10 kieszeni. Przednie kieszenie pomieszczą spore pudełka z przynętami, a do tego znajdziemy 2 wewnętrzne kieszenie, 2 kieszenie na plecach i 2 karabińczyki na wysuwanych retraktorach.

Ciekawie przedstawia się także dres uszyty z grubego polaru Thermo AIR 250, mogący spełniać rolę grubej bielizny w chłodniejszych porach roku. Grafitowy kolor z pomarańczowymi wstawkami został bardzo dobrze odebrany przez naszych klientów.
TORBY

Z pewnością warto zwrócić uwagę na serię toreb i organizerów z nowej serii Superlite. To nazwa materiału, który jest niesamowicie lekki, miękki, a przy tym bardzo wytrzymały. W ofercie znajdziemy plecak, pas biodrowy i hit ubiegłych sezonów - kamizelkę TECH-PACK, ale dużo lżejszą od klasycznej wersji. Dla wędkarzy, którzy przemierzają duże odległości każdy gram ekwipunku ma ogromne znaczenie i wpływ na wygodę wędkowania. Plecak poza zastosowaniem stricte wędkarskim będzie świetny na rower lub na wycieczki górskie. Torby z serii Team Dragon zostały poddane zmianom konstrukcyjnym. Powiększyliśmy kieszenie zewnętrzne a dno toreb spinningowych zostało podszyte grubszym protektorem z tworzywa sztucznego i dzięki temu torba jest izolowana od wody znajdującej się na dnie łodzi czy kutra. Zupełną nowością są wieszaki i organizery na przynęty spinningowe i pilkery. To bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki którym najbardziej łowne przynęty i podstawowe akcesoria jak np. szczypce mamy zawsze pod ręką. Rzepy umożliwiają szybki montaż na relingu łodzi czy kutra.AKCESORIA TROLLINGOWE

Trolling to metoda bardzo rozwojowa w naszym kraju i zamierzamy oferować kompleksową ofertę w tym zakresie. W sprzedaży pojawiły się już kule ołowiane sygnowane naszą marką. Występują w trzech wielkościach o masie odpowiednio: 3,6kg, 4,5kg i 5,4kg. Rozszerzamy program marki Scotty. Dojdą m.in. stopery na linkę, dwie podstawy do mocowania wind i rodholderów na relingach łodzi oraz klipsy do planerów.

PRZYNĘTY SZTUCZNE

Program przynęt spinningowych to nasze „oczko w głowie” i tutaj nie mogło zabraknąć nowości. Zacznijmy od woblerów. Firma Salmo corocznie wprowadza nowe kolory i modele swoich przynęt. Już w styczniu w sklepach pojawi się nowy, długo oczekiwany Thrill w najmniejszej wersji 5cm, a do wszystkich trzech wielkości dołączą dwa nowe kolory. Nowe kolory otrzymają także woblery: Hornet, Executor, Fanatic, Tiny i Slider. Do Whacky"ego dojdzie aż 5 nowych wersji kolorystycznych, a jak powiedział uczestnikom pokazu Piotr Piskorski z firmy Salmo, już planowane są nowe wielkości tego niewątpliwego hitu ostatnich sezonów. Poza tym Piotr zapowiedział wiele nowych modeli, które już są w fazie testów. Nie mogło oczywiście zabraknąć nowych gum z serii V-Lures Dragona. Tym razem postawiliśmy na rozbudowę serii „PRO” o nowe kolory. Trafią one do wszystkich sześciu modeli: Viper Pro, Phantom Pro, Lunatic Pro, Fatty Pro, Reno Killer Pro i Bandit Pro.
AKCESORIA DROBNE

W tej grupie należy zacząć od haków. Wprowadzamy haki pod marką Dragon produkowane przez Mustada. Na początek będą cztery modele w tym poszukiwany hak sandaczowy 00496BB i hak do bocznego troka. Program haków będzie stopniowo rozszerzany. Dodaliśmy także nowe modele do główek jigowych Dragona. Do serii SPEED dojdzie model o masie 2g na hakach od 1/0 do 4/0, natomiast do serii SPEED HD - model 5g na hakach od 7/0 do 10/0. Wprowadzamy także przypony żywcowe o wytrzymałościach 5 kg i 7 kg wykonane z plecionki stalowej 1x7 i uzbrojone w pojedynczy hak Mustada. Przypony spinningowe Titanium Wire i HM NI-TI Aquateko otrzymają dodatkowe zabezpieczenie zacisków w postaci rurki termokurczliwej.

ŻYŁKI I PLECIONKI

Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany. Już praktycznie wychodzimy z plecionek czterosplotowych i cały nowy program został oparty na linkach oznaczonych cyfrą 8. Gładkość powierzchni, wytrzymałość i trwałość ośmiosplotowych linek to zupełnie inna jakość i przyjemność łowienia, więc kierunek jest jak najbardziej właściwy. Szczególnie interesująco zapowiada się japońska linka firmy Momoi o nazwie RYUJIN. W ofercie będą dwa kolory fluo: zielony i pomarańczowy w średnicach od 0,06mm do 0,26mm. Zaoferujemy do wyboru dwa odcinki na szpulach 150m lub 300m. Ceny zaczną się od 125 zł za 150m. Plecionka była przez nas testowana na szczupakach i sandaczach i uważamy, że w tej cenie będzie ona bardzo konkurencyjnym produktem. Na prośbę wędkarzy łowiących duże ryby pojawi się mleczno-biała plecionka w odcinku 1000 metrów w średnicach od 0,25mm do 0,38mm. Największa średnica 0,38mm ma wytrzymałość aż 80 lbs . Poza tym odświeżamy serię plecionek Guide do której również trafią linki ośmiosplotowe i nazwa zostanie zmieniona na Guide 8X. Znajdziemy tutaj aż pięć modeli w różnych kolorach i średnicach od 0,10mm do 0,30mm. Ceny już od 90 zł w sklepie.W żyłkach również znajdziemy kilka hitów. Dużym zainteresowaniem na prezentacji cieszyła się bezbarwna żyłka sygnowana logo Momoi o nazwie Lure Soul na 150m szpuli. To żyłka z najwyższej półki o bardzo małej rozciągliwości i dobrych parametrach wytrzymałościowych i perfekcyjnie skalowana. Średnice od 0,165mm do 0,369mm. Za japońską jakość zapłacimy ok. 40 zł. Rozszerzeniu uległa seria X-Treme, w której pojawią się spinningowe żyłki w kolorze czerwonym (JIG), żółtym fluo (PIKE) i bezbarwnym (SPINN). W „budżetowej” klasie żyłek znajdziemy japońską Nano Crystal dedykowaną do wszystkich popularnych metod połowu oraz w wersji „ICE”. Tutaj zaoferujemy doskonałą cenę na poziomie 9 zł za 135m odcinek i 4 zł za szpulkę przyponową na szpuli 30m.

MEGA BAITS

Na koniec zostawiliśmy program karpiowy Mega Baits, który konsekwentnie rozbudowujemy już od kilku lat. W nadchodzącym sezonie karpiarze otrzymają wiele nowych „zabawek”. Tutaj należy wyróżnić wędziska (6 modeli) i kołowrotki o nazwie Combat Carp (2 wielkości: 65 i 70). Podczas testów naszego teamu karpiowego wędziska Combat posyłały zestawy na stukilkudziesięciometrowe odległości i nie zaliczyły żadnej „wpadki”. Kołowrotek to poważna konstrukcja. Został wyposażony w szpulę Long Cast, bardzo mocną przekładnię i precyzyjne sprzęgło wolnego biegu. Za zestaw złożony z wędziska i kołowrotka i doskonale spasowany kolorystycznie zapłacimy 800 zł więc propozycja jest godna uwagi. Program karpiowy uzupełnią pokrowce na wędziska w modnym kolorze moro uszyte z miękkiego cichego materiału w tym model mieszczący aż 4 wędziska w tym 2 z kołowrotkami. Duże zainteresowanie karpiarzy wzbudziła także poszukiwana na rynku torba na ciężarki i plecionka 8X Carp na 300m odcinkach i w doskonałej cenie 160 zł.

VERSUS MEIHO

Na koniec mamy bardzo dobrą wiadomość. Od przyszłego sezonu nasza firma będzie dystrybutorem na Polskę marki Versus należącej do japońskiego koncernu MEIHO. Firma ta jest producentem najwyższej jakości pudełek, skrzyń i akcesoriów wędkarskich słynących z precyzyjnego wykonania i dużej trwałości. Marka Versus była już wcześniej obecna na naszym rynku więc jej oferta jest częściowo znana. Zamierzamy wprowadzić szeroki program od malutkich pudełek na haczyki poprzez popularne pudełka na przynęty sztuczne a kończąc na dużych skrzyniach z kilkupoziomowymi szufladami. Szczegóły już niebawem.

/Tekst sponsorowany przez firmę Dragon/

Opinie (7)

kamil11269

Najbardziej spodobał mi się kołowrotek karpiowy i kurtka ze zdjęć powyżej. [2013-11-06 15:14]

spines21

Szukam dobrego pokrowca na kije i zwróciłem uwagę na te z oferty Dragona. Zobaczę co nowego na nowy sezon i kiedy będą w sklepach. [2013-11-06 16:53]

barrakuda81

Dbajcie o nas dbajcie! :-) [2013-11-06 20:18]

użytkownik

Ciekaw jestem czy ta Ultima II jest poprawioną wersją z wyglądu czy może także coś poprawili w bebechach... To nawijanie mogli by chociaż poprawić, bo jak się okaże że tylko kolor zmienili to będzie niezły ubaw :) [2013-11-06 20:45]

weekendowy moczykij

Ultima II będzie miała nowa metalową korbkę, szpulę hybrydową plus duraluminiową szpulę zapasową, 7 łożysk kulkowych i jedno oporowe. Kołowrotek ma być oferowany w 3 wielkościach.Info ze strony firmadragon.pl [2013-11-06 23:50]

majap

Patrząc na nowości człowiek wszystko by chciał mieć od ręki u siebie ale jest zawsze jakieś ale.Bardzo ciekawe propozycje,ceny nie najwyższe,najciekawszy kołowrotek UltimaII.Serdecznie pozdrawiam. [2013-11-08 14:04]

Lin1992

Ciekawa propozycja. [2014-03-06 17:24]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej

Sandacz 5000

Witam dzisiejszy wpis jest wpisem jubileuszowym dzisiaj nie będę pisał o…