Ogólnie o sumie


Ogólnie o sumie

Wbrew różnym opiniom,sumy można łowić na różne sposoby.Nie tylko ciężka gruntówka ,ale i
spining,żywcówka,spławikówka,przystawka i każdy wariant w tych metodach.Podstawowym jednak narzędziem połowu jest wiedza
o sumowych obyczajach i doświadczenie łowcy.
Nie będę opisywał budowy tej ryby lecz skupie się nad istotnymi,z punktu widzenia łowcy,cechami.Wielki otwór gębowy świadczy o żarłoczności.Atakując drobnicę chwyta czasem po kilka sztuk.Zwłaszcza ukleje.Trzy pary wąsów.Jedna długa nad górną wargą i dwie krótkie pod dolną.Są w nich receptory dotykowe jak również węchowe i smakowe.Sum ma je mocno rozwinięte i umieszczone nie tylko na wąsach ale wokół otworu gębowego.Budowa pyska jest tzw. górna,a więc przystosowana do ataku od dołu.
Oczy małe usytuowane na górnej części głowy.Sum jako ryba typowo denna widzi zdobycz pływającą nad nim i atakuje od dołu.
Sum widzi słabo.Światło go oślepia.
Ogon stanowiący 3/5 jego długości daje mu siłę i dużą ruchliwość.
Sum zasiedla głównie rzeki,zbiorniki zaporowe i niektóre jeziora.W wyniku zarybiania jest spotykany w różnych innych zbiornikach.
Od listopada do lutego/marca nie pobiera pokarmu wcale.W ciepłych wodach zrzutowych elektrowni może żerować przez cały rok.
W czerwcu,w czasie tarła pożywieniem nie interesuje się prawie wcale.
W lipcu,sierpniu i wrześniu gdy jest ciepło i upalnie sum wpada w obżarstwo.Przy temperaturze wody 25 st trawi zawartość żołądka w ciągu doby.
Żywi się głównie drobnymi rybami,pożera także żaby,raki,małe ssaki a nawet ptactwo wodne.Nie pogardzi większymi rybami znajdującymi się w zasięgu,pijawkami,robakami czy nawet owadami spadłymi na wodę.Turkuć podjadek,jego zapach,wprawia suma w szał żerowania.Traci wtedy odruchy obronne.Przestaje być ostrożny.
Żywiołem suma jest noc,i to ciemna,bezksiężycowa.Polując jest bardzo ruchliwy.W poszukiwaniu drobnicy przemierza odległe nawet o 10 km tereny od swojej dziennej kryjówki.
W słoneczne,jasne dni nie rusza się ze swojej kryjówki.W dni pochmurne poluje w jej pobliżu .Czasem w dzień atakuje ławice uklei robiąc to bezgłośnie.Pozostaje tylko mocne zawirowanie na powierzchni.
Wzmożony apetyt sumy wykazują przed burzą,podczas gwałtownych spadków ciśnienia,przejść frontów atmosferycznych czy gwałtownych ulew.

CDN

 


3
Oceń
(2 głosów)

 

Ogólnie o sumie - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł