Okoń - jak i gdzie szukać
Mirosław Kusyk (wedrowiec)
2009-02-18
Dobre przygotowanie sie do połowu okoni daje naprawde świetne wyniki. Dziś opisze Wam jaki sprzęt i jakie przynęty używam i gdzie szukam ryb w rzece i wodzie stojącej.
Kijek.
Dla mnie bardzo dobre a przede wszystkim tanie są dwa spinningi.Pierwszy to Robinson Xenon Perch długości 240 i ciężarze wyrzutu 2 do 10 gram.Uzywam go przede wszystkim na Warcie.Pozwala mi na szybkie przemieszczanie się i podanie przynęty w gęstych krzakach.Każde delikatne skubnięcie ryby jest wspaniale wyczówane.Używam go tylko na okonie i muszę stwierdzić,że jest nie zastąpiony.Drugi dłuszy kij to wędki Mikado Martix 777 ,dł 270 i ciężar wyrzutu 5 – 20 g.Bardzo uniwersalny na wszelkie ryby drapieżne no i na okonie gdy łowię na zbiornikach zaporowych lub jeziorach.Bardzo dobrze nadaje się do bocznego troka.
Kołowrotek
Polecam Simano Catane 2500 lub bardzo fajny dla początkujach Simano Alivio 2500 FA.naprawde nic więcej nie potrzeba.
Żyłka
Dla mnie bardzo dobre żyłki Mikado – Dino.Po pierwsze cena niska i naprawde gatunkowo są dobre.Używam na okonie 0.12 – 0.14.Podczas łowienie na trok w rzece jesteśmy narazeni na częste zaczepy a co za tym idzie zrywanie żyłki.Po kilku wyprawach na szpuli zaczyna brakować żyłki co powoduje też coraz krótsze rzuty.Dlatego zakup drogiej żyłki i tak nas nie uchroni przed zakupem następnej.
Przynęty
Tutaj mógłbym pisać do woli, ale ogranicze się do przynęt, które okazały się łowne wszędzie gdzie tylko miałem szanse wędkować. Ponieważ od kilku lat startuje w zawodach ogólnopolskich, dlatego naprawde miałem szanse sprawdzić je na wielu wodach naszego kraju. Jeżeli chodzi o twistery to mam swoje trzy kilery. Pierwszy lekko miodowy z czarnym pieprzem i złotym brokatem. Nazywany w naszym rejonie – ikra. Sprawdza się o każdej porze roku. Drugi to fiolet ze złotym brokatem. Oglądając tego twistera pod światło zauważymy że zmienia się w denaturat.Łowny na wszystkich akwenach i bardzo lubiany również przez szczupaki.Trzeci bardzo dobry to jasny seledyn ze srebrnym brokatem.
Jednak ten najbardziej łowny jest póżną jesienią i w porze zimowej,gdy kra nie przeszkadza spinningować. Bardzo dobra przynętą są również obrotówki w rozmiarach 1- 2 Srebrne i miedziane z czerwonym akcentem na skrzydełku.Kiedy okonie sa leniwe obrotówka bardzo często pobudza je do ataku. Co ciekawe na obrotówke trafiają się przede wszystkim większe sztuki. Bardzo często wspaniale sprawdzają się małe kleniowo-jaziowo woblery o dość agresywnej pracy. Najlepiej gdy przypominaja małego okonia. Kiedyś bardzo dobrze sprawdzały się małe kopytka Relaksa lub Manssa ale osobiście nie łowię już na nie od 2 lat. Twistery okazały sie lepsze pod każdym względem a przede wszystkim podczas wolnego prowadzenia troka.
Gdzie szukać okoni.
Rzeka – dla wielu trudne i niedostępne łowisko.Jednak częste spinningowanie nauczy nas poznawania miejscówek i zachowań ryb.Kiedyś facynowały mnie przede wszystkim wody stojące.Dziś rzeki są dla mnie najważniejsze i uważam je za najlepsze łowiska drapieżnika.Gdy tylko poświęcimy rzece więcej czasu nauczymy się jak ją czytać.Rzeka zawsze nas zaskoczy czymś nowym i nieoczekiwanym.Na wiosne szukam okoni (gdy woda jest wysoka) wśród zalanych przybrzeżnych traw.Prowadzę wtedy przynęte powoli w wzdłuż brzegu przytrzymują ją co kilka obrotów kołowrotka.W tym okresie woda ma dośc silny uciąg dlatego stosuję główki 5 – 4 gram lub ciężarek do troka od 6 nawet do 10 gram.Prawde mówiąc to wiosną można znależć okonie prawie wszędzie a przede wszystkim na wszelkich wylewach gdzie gromadzą się drobne rybki.Tak od połowy maja gdy woda opadnie i delkatnie przelewa sie przez główki,szukam okoni na napływie.Ustawiam sie około 20 metrów przed napływem (jeżeli jest taka możliwość) i posyłam przynęte uzbrojona w główne 3 gramy poza napływ.Sprowadzam ją na początek napływu i pozwalam na opadanie (oczywiści cały czas na naprężonej żyłce kij uniesiony lekko do góry).Bardzo często podczas opadu następuje branie okonia.Jezeli nie to gdy tylko przynęta dotknie dna delikatnie podrywam ja wykonująć dwa obroty korbka kołowrotka i znów pozwalam na opadanie.I tak do śćiągnięcia przynęty pod same nogi.Bardzo często atak ryby następuje również podczas przeciągania przynęty przez główke.Okonie uwielbiają ustawiać się za kamieniami lub patykami główki.Gdy woda utrzymuje wysoki poziom warto też obrzucać przybrzeżne trawy.Tam zawsze są okonie.Pózną jesienią okonie przenoszą się za napływ w bardziej spokojne miejsca.Wtedy ustawiam sie na szczycie główki i obławiam całą klatke na główke a przede wszystkim z troka.Jeżeli poziom jest niski wystarczy główka 3 lub 2.5 grama a na trok ciężarek 5 – 6 gram.Pózną jesienią trok prowadze bardzo wolnymi skokami pozwalając przynęcie na długie swobodne pracowanie w nurcie rzeki.
Wody stojące
Przede wszystkim powalone drzewa uskoki dna i wszelkiego rodzaju górki.Na obrzeżach rośliności i trzcinowisk.Są to najlepsze kryjówki okonia.Na zbiornikach zaporowych stada okoni bardzo często same pokazują swoje żerowiska uganiając się po powierzchni za drobnicą,chociaż widok ten jest już rzadkością.Zbiorniki zaporowe to przede wszystkim trok i obrotówka.Trok bardziej sprawdza się w sezonie letnim do jesieni.Pózną jesienią obrotówki lub kopyta Manssa 5 cm perłowe z niebieskim lub czarnym grzbietem i czerwonym ogonem pozwalają na łowienie grubych okoni.Bardzo często podczas szukania okoni trafiają się szczupaki i dlatego warto mieć cieniutki wolfram.Chociaz osobiście sam nie używam bo stwierdzam,że uzycie wolframu bardzo ogranicza brania okoni.
Tekst przygotowany na konkurs wedkuje. pl