Zaloguj się do konta

Okoń na żywca - Technika łowienia okonia w jeziorze

Dziś chciałbym wam przybliżyć technikę łowienia okonia na żywca w jeziorze.

Toń
Okoń najczęściej poluje w toni,robi to stadnie i schematycznie,jednak chcąc je łowić należy przygotować się do częstego przerzucania żywczyka oraz spławiania go wykorzystując dryf: naturalny ruch wody,kierunek i siłę wiatru popychającego spławik i w rezultacie przynętę.
Okonie szybko się przemieszczają,robią to jednak wokół zgrupowania drobnicy.Używa się już opisanej wędki na okonia,ale trzeba dokonać modyfikacji: haczyk powinien mieć szerokie kolanko,spławik nieco wyporniejszy,niż sugeruje to masa żywca,wędzisko natomiast powinno umożliwiać dalsze i precyzyjne rzuty,kołowrotek powinien mieć przełożenie 1:6.Na głebokości do 1m łowi się mniejsze i średniej wielkości okonie,a na głębokości 2-4m łowi się największe.

Górka
Jest oblegana przez okonie bez względu na stopień zarośnięcia.Małe okonie w ciągu dnia polują nad szczytem górki i zapędzają się na płyciznę położoną na łagodnym stoku,natomiast duże okonie trzymają się górki od strony głebiny i stąd atakują ryby na górce.Cecha charakterystyczną okoni jest regularności pory polowania co sprzyja wędkarzowi.Najlepszym sposobem na obławianie górki jest stanowisko na łodzi.Należy często przerzucać przynętę a nawet zmieniać położenie łodzi,gdyż jak wiemy okonie są bardzo ruchliwe.Do łowienia na szczycie i łagodnym stoku stosuje się wędkę spławikową opisaną wyżej, a do łowienia grubych okoni od strony głebin-gruntówkę denną, gdzie przynętę unosi się nad dnem na wysokości 10-20cm.

Strefa litoralu
W jeziorowej strefie litoralu także polują nawiększe okonie przypływające tutaj z głębokiej wody.Najczęściej pływają na głębokości 2-5m,tylko wieczorem w okresie wyjątkowo intensywnego polowania zapuszczają się na płycizny o głębokości 1m.Chcąc łowić okonie bez względu na ich wielkość,żywczyka zarzuca się na głębokość 1,5-3m,przy trzcinach pomiędzy łodygami podwodnych roślina także na stoku i pod długim pomostem przy palach.Nastawiając się na łowienie dużych okoni po wyżej 0,5kg,zarzuca się przynętę na głębokość 2-6m,często zmieniając głębokość prezentowania żywczyka:1m pod powierzchnią w połowie głębokości i 15-20 cm nad dnem.

Mam nadzieje że mój opis tej techniki łowienia okoni na żywca w jeziorze komuś z was się przyda :-)))

Pozdrawiam Krzysiek

Opinie (6)

kamil11269

***** [2012-11-06 14:40]

amur2

Dzięki za artykuł. Opisałeś prawidłowo metody połowu i poszukiwania okoni. Masz u mnie 5 [2012-11-06 16:42]

Rumek47

Piąteczka . . . Bardzo przydatny artykuł . . . Pzdr [2012-11-06 16:57]

maverick314

Dziękuje wam serdecznie za wasze komentarze oraz ciesze się że komuś pomógł mój wpis :-). Pozdrawiam [2012-11-06 22:54]

diadek52

dobry wpis , pokrywa się z moimi doświadczeniami [2012-11-11 09:33]

slawek500405

*****Jestem początkujący i własnie takich prostych i zrozumiałych porad potrzebuję od bardziej doświadczonych kolegów. Czekam na następne. Pozdrawiam [2013-01-27 05:09]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej

Co dalej z PZW?

Zmiany związane z zarządzaniem wodami postępują w coraz szybszym tempie…

Jak łowię bolenie

Tym razem chciałem napisać coś o łowieniu wspaniałego drapieżnika,jak…