Okoń na streamera

/ 2 komentarzy

Witam...

Chciałbym się z wami podzielić techniką łowienia okonia na streamera.

Jak wiemy Okoń bierze na muchę równie dobrze jak pstrąg,jednak nie jest łatwo wstrzelić się przynętą w upodobania okonia.
Okonie można łowić na muchę w rzece lub jeziorze,a nawet w stawie,żwirowni czy w gliniance.Zachęcamy do łowienia w jeziorze,co okaże się łatwiejsze z kilku powodów,a mianowicie,łatwiej uniknąć zaczepów,można łowić brodząc lub z łódki,co niezmiernie ułatwia posługiwanie się sznurem.Są to ułatwienia szczególnie ważne dla początkujących wędkarzy.

Łowisko...
Jezioro z dużą populacją okonia,o łagodnych spadkach,z piaszczystymi lub kamienistymi brzegami te czynniki współpracują z wędkarzem ułatwiając mu odnalezienie okoni i cierpliwe wypróbowanie wielu przynęt streamerów,by w końcu wstrzelić się którąś w upodobania okonia.
Zarośla na brzegu,trzcina w wodzie i na dnie,łąki podwodne utrudniają wędkowanie,przyczyniając się do utraty wielu streamerów.

Wędka....
Nie przewidując estremalnych czynników pogodowych ,jak silny wiatr,lub znacznej głębokości wynoszącej 5 i więcej metrów,radzę użyć muchówki #6 AFTM, raczej szybkiej,w komplecie ze sznurem tonącym lub sznurem z tonącą końcówką ( 2 lub 3 klasa tonięcia ). Przypon dowolnego typu stosuje się nie dłuższy niż 1,5m,w zależności od wielkości ryb może to być średnica 0.15 - 0,18 mm.

Przynęta....
Polecam użycie streamera używanego do łowienia pstrągów.Kolor i jaskrawość streamera będą różne na łowiskach,co wynika z odmiennych lokalnych upodobań okoni.W jednym łowisku sprawdzi się połączenie czerni z czerwienią,w innym brązu z żółcią a w jeszcze innym bieli z niebieskim.Nie znając łowiska należy zabrać nad wodę 4-7 różnych streamerów mając na względzie chimeryczność okoni.Trzeba cierpliwie wyszukać najskuteczniejszą przynętę.

Taktyka łowienia....
Okonie są ruchliwe,gromadnie przemieszczają się na dłuższe odległości,niż wynosi zasięg rzutu sznurem,więc wędkarz musi być przygotowany na wędrowanie za okoniami.Dotyczy to sytuacji podczas żerowania okoni,natomiast gdy odpoczywają trzymają się jednego miejsca i jednej głębokości.W pierwszej kolejności należy obłowić warstwę podpowierzchniową o zanurzeniu przynęty do 1 metra.W drugiej kolejności sprawdza się toń w połowie wody i dopiero na końcu sprawdza się streamer na głębokość dna do 3-4m.
Streamer prowadzi się ściągając go krótkimi ruchami,urozmaicając prezentację poprzez zmianę kierunku i szybkości prowadzenia.Branie okonia może być bardzo delikatne lub gwałtowne połączone z szarpnięciem.Aby wyczuć delikatne branie należy zawsze wędzisko ustawiać równolegle do sznura,natomiast zacięcie wykonać dłonią trzymającą sznur.Rzucając pod wiatr lepiej założyć sznur tonący gdyż dalej poleci.

Mam nadzieje że wpis pomoże komuś kto zaczyna przygodę z wędkarstwem muchowym i łowieniem na taki sprzęt okoni :-)))).

Pozdrawiam Krzysiek

 


4.7
Oceń
(12 głosów)

 

Okoń na streamera - opinie i komentarze

urban6urban6
0
Fajne, krótkie, rzeczowe i bardzo prawdziwe - potwierdzam to co napisłkolega, chociaż nie streamem okoń żyje na leniwe garbuski sprawdzają się montana nymph. Ja wolę kjek 7 lepiej obsługuje "wietrzne" warunki. Pozdrawiam. (2012-11-20 12:00)
BastoBasto
0
-Przypon czasami nawet 1m, ale maks. 1,5m, z 0,16 mm. Nawet jezeli mam pary bardzo mocno wykombinowane (Fibonacci itd.) to z krutkym najlepiej. -Z sznurem plywajacym mialem bardzo fajne rezultaty tez, zczegolnie jak sie brodzi. Numer #5. Ale sporbuje z tonącym niebawem. -Streamery, bialy i czarne z marabout'a, lub seedgiowe z marabouta z troche "flash'a" bardzo lubia... Ale udalo mi sie zlapac tez na zolty, i zielone... (2012-11-20 21:21)

skomentuj ten artykuł