Okres ochronny dla okonia

/ 62 komentarzy

Witam,

Pisząc ten artykuł chciałbym poruszyć ważną sprawę jaką jest brak okresu ochronnego okonia w PZW.

Okoni w naszym kraju z roku na rok ubywa, a najlepsze jest to że sami się do tego przyczyniamy. Uważam że dobrze było by aby nareszcie ktoś wprowadził okres ochronny w którym ta piękna ryba odbywa tarło. Pasiaki są rybami sportowymi które przy zastosowaniu finezyjnej techniki mogą przynieś wiele radości wędkarzom. Głównie mam tu na myśli boczny trok oraz ultra lekki spin. Niestety wielu z nas nie potrafi podchodzić do tych metod ze zdrowym rozsądkiem i traktuje je jako sposób na zdobywanie mięsa. Połowa biedy jeśli ktoś stosuje się do limitów połowów oraz wymiaru ochronnego czyli na Mazowszu 18cm. Jednak niestety wielokrotnie spotkałem się z sytuacjami w których wędkarze zrzeszeni z PZW mieli po prostu wywalona na wszelkie zasady, i wszystko co udało im się zahaczyć pakowali do toreb. Najbardziej jednak przeraża mnie to że ludzie nie myślą o tym co będzie kiedyś. Dla większości liczy się teraźniejszość co za kilkadziesiąt lat może mieć tragiczne skutki. Rozumiem że teraz jest wiosna i jest to czas bierny dla spinningistów ponieważ jest zakaz łowienia większości drapieżników. Dlatego też większość kolegów po kiju ubiega się za okoniem który w Marcu i Kwietniu ma tarło. Przyznam że bywają takie dni kiedy ja sam odczuwając spinningową depresje pakuje dwie wyklejanki i lecę nad wodę. Jednak zawsze wszystkie złowione okonie przed tarłem i w trakcie tarła wypuszczam. Ponieważ uważam że te ryby trzeba chronić i dać im się spokojnie rozmnożyć. Zachęcam was do podobnego postępowania z powodu jednej prostej rzeczy a mianowicie uświadomcie sobie że jak tak dalej pójdzie to wasi potomkowie dzięki ,,nam"" wędkarzom będą mieli możliwość łapania tylko ukleji i to też nie wiem czy na każdym łowisku. Zdaje sobie sprawę że wprowadzając taki okres, niestety wielu sportowych wędkarzy będzie ograniczonych ale przynajmniej w jakimś małym stopni zahamuje to niektórych nieuświadomionych wędkarzy. Jeśli chodzi o mnie ja pomimo wszystko w 100% jestem na TAK, a wy co na ten temat sądzicie? 


 


4.9
Oceń
(50 głosów)

 

Okres ochronny dla okonia - opinie i komentarze

użytkownik32263użytkownik32263
0
Zależy w jakim okręgu bo moim toruńskim okoń ma okres ochronny. Z czego jestem nawet zadowolony. Z drugiej strony jedynie całkowity zakaz spinnigowania i łowienia na żywca do maja może jakoś poratować żywot naszych najważniejszych drapieżników (okonia i szczupaka) Też mam takie przepisy na wodach stojących, na rzekach z różnych względów już ich nie ma. (2015-04-12 21:17)
HusqvarnaHusqvarna
0
Dla mnie osobiście powinien taki okres obowiązywać, ale z drugiej strony drobnego okonia jest bardzo dużo. Rozmnaża się całkiem dobrze pomimo braku takiej ochrony, powód małej ilości większych osobników jest inny - okoń bardzo powoli rośnie. Temat znany i nie ma co go przytaczać kolejny raz. Na tą cechę gatunkową niestety żadne regulacje, za wyjątkiem ew. kolejnego podnoszenia wymiaru, nie pomogą. A przestrzegania tego się nie wymusi na wszystkich łowiących, nie ma jednak co tracić nadziei - mentalność i podejście się zmieniają. :) (2015-04-12 21:22)
robertos00711robertos00711
0
Popieram, też jestem na TAK (2015-04-12 21:25)
użytkownik102837użytkownik102837
0
No niestety dużego okonia jest coraz mniej i dlatego dobrą opcją mogło by być wprowadzenie górnego wymiaru ochronnego. W taki sposób na naszych łowiskach było by o wiele więcej okazów. Tylko nasuwa się pytanie: ile osób do takich zasad by się stosowało? Niestety patrząc po tym co wyrabia się nad wodą, zaczynam wątpić w skuteczność zasad PZW. (2015-04-12 21:28)
pawelddpaweldd
0
Ja tak samo jak koledzy jestem na Tak. Wiem że w niektórych okręgach wprowadzono taki okres. Dla mnie okoń jest atrakcyjną rybą ale tylko duży którego tak jak wspomnieliście jest coraz mniej :{ (2015-04-12 21:42)
Jakub WośJakub Woś
0
Pewnie, że powinien mieć okres ochronny podczas tarła. Każdy rodzimy gatunek powinien mieć okres ochronny w tym czasie. Co ciekawe węgorz który się nie wyciera w naszych wodach ma okres ochronny a okoń nie ma. (2015-04-12 22:26)
użytkownik167078użytkownik167078
0
Jestem zdania że okon powinien mieć okres ochronny do tego zwiekszył bym wymiar do 25 cm w polskich łowiskach. Nie we wszystkich jest go dużo ale np. w kanale żerańskim jest go mało i jak juz sie trafi to maleństwo. Dlatego łowiąc tam dość często i jak by to zależeło od mojej skromnej osoby to zwiększył bym wymiar i wprowadził okres ochronny. Może by się skończyło "co na haku to w plecaku" (2015-04-12 22:55)
LeoAmatorLeoAmator
0
Tak popieram okres ochronny w 100% bo sam zakaz spinningowania nic nie zmieni,a tak może trochę się coś ograniczy.Mam świadomość tego,że ci którzy zabierają i tak nic nie będą sobie robić z zakazu bo tak jest teraz z rybami które są objęte ochroną.Jak się dziadkowi uczepi niechcący szczupak na robaka (zdarza się ) to stwierdza,że po..bany nie jest i wypuszczał nie będzie.DBAJMY O TO CO POŻYCZAMY OD PRZYSZŁYCH POKOLEŃ WĘDKARZY,bo zostawimy im pustynie. (2015-04-12 22:57)
rysiek38rysiek38
0
na początek 5* za temat ale zdanie mam delikatnie odmienne bo to czy wezmiemy rybę przed tarłem czy niby w czasie (wtedy raczej nie bierze bo ma ciekawsze zajecie) czy zaraz po a wtedy to naprawdę nadrabia straty i łatwym łupem jest, to idąc dalej tym tropem to jak zlowimy niby w okresie po tarle i po szale żarłocznościi to za rok się i tak nie wytrze i bardziej skupiłbym się na naszej świadomosci czyli masz ochotę na rybę to weż ale jedną i to raz na tydzień np.lub kilka mniejszych i wystarczy bo nawet według regulaminowych limitów i okresów mozna wykosić łowisko zapełniając legalnie lodówkę TYLKO PO CO !!! (2015-04-12 23:42)
Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
wiecie co ja zgodzę się jedynie z Tomkiem81. Bo co daje wymiar i okres? Ostatnio modna wymówka ja łowie i wypuszczam... Inni ja łowie inna rybę a to tylko przyłów. Inni zaś maja to wszytko w d... i pakują do reklamówki co na haku, a siatce mają wymiarówkę. Dlatego zakaz stosowania metody w danym okresie, spowoduje to że nie ważne co niby łowisz (niby płotkę/wzdręgę na spina). Strażnik nie będzie się musiał z tobą spierać spin czy żywcówka wina i kra bedzie bezsporna. (2015-04-13 08:11)
Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
A okonia nie masz za wiele, bo był traktowany jako chwast, pozbawiając go wymiaru. Teraz trzeba odczekać by populacja w miarę się odrodziła. Byle by przestrzegać wymiar ochronny i trochę etyki wędkarskiej. (2015-04-13 08:13)
tstaroststaros
0
Oczywiście że jestem na TAK. Dotyczy to z resztą wszystkich ryb, które okresu nie mają. Sytuacja w naszych wodach jest tak dramatyczna, że należy chronić wszystkie gatunki zarówno wymiarem, jak i okresem ochronnym. (2015-04-13 09:21)
89krzysztof89krzysztof
0
Dziwne, że autor pisze o wprowadzeniu okresu ochronnego, a sam od początku roku kłuje małe okonie bocznym trokiem. Zalatuje hipokryzją na kilometr... (2015-04-13 10:23)
użytkownik102837użytkownik102837
0
Owszem łowie ale wypuszczam (2015-04-13 10:35)
jasiek310jasiek310
0
a ja jestes na NIE, wystarczy popatrzec przez ile miesięcy można łowić drapieżniki w naszych wodach i wyjdzie na to ze średnio drapieżniki można łowic przez 4 miesiace w roku uwzględniając wszystkei drapieżniki, po drugie u mnie np jest od groma małego okonia którego i tak nikt nie zabiera bo nie ma wymiaru a trzeba też pamiętać ze okoń jest szkodnikiem który odżywia sie ikrą innych ryb :) (2015-04-13 10:37)
valdijazzvaldijazz
0
jestem na tak za okresem ochronnym oraz zwiększeniem wymiaru od 25cm. (2015-04-13 10:40)
maverick314maverick314
0
Witam kolegów po kiju ja również jestem za tym by był okres ochronny na Okonia,gdyż jest to wspaniała ryba sportowa,która dla mnie osobiście daje bardzo dużo radości z jej łowienia. Ja jestem ogromnym zwolennikiem C&R i fajnie by było gdyby większość a najlepiej wszyscy to stosowali,ale jak wiemy są ludzie dla których ważniejsze jest aby złowić i zjeść ( co nie jest złe o ile robią to z rozsądkiem i z głową ),ponieważ nie da się do końca tego zniwelować choć jest coraz coraz to lepiej i miejmy nadzieje że będzie to postępowało jak najszybciej,bo C&R jest fajową sprawą dla przyszłych pokoleń (2015-04-13 11:11)
zielony401zielony401
0
A ja uważam że aby chronić okonia (za czym jestem) należy przede wszystkim wprowadzić GÓRNY wymiar ochronny. (2015-04-13 11:27)
użytkownik146431użytkownik146431
0
Wszyscy piszą o spiningu.A przecież okoń to też grunt i spławik na rosówkę,dendrobene. (2015-04-13 11:57)
kabankaban
0
Jak dla mnie wymiar minimum 18 cm co do ochrony jest wystarczający, a co do okresu ochronnego jak najbardziej biorąc głównie pod uwagę zbiorniki zamknięte co i niektórym rzekom też by nie zaszkodziło. Pisałem wielokrotnie, że moje spostrzeżenia to głównie rzeki podgórskie i czasami okoliczne zbiorniki w których okonie "czują" się chyba zdecydowanie lepiej niż w rzekach. Łowienie jakichkolwiek ryb w tarle to pomijając gatunek skrzywienie z "natury" danej osoby o ile jest wędkarzem a nie tym "drugim". Ja tak mam z kleniami które okresu ochronnego też nie mają ale po pierwszych oznakach (głównie samczyki z wysypką na czole i lanie mleczem) odpuszczam na dwa , trzy tygodnie o ile pogoda nie spłata figla i tarło nie przeciągnie się w czasie. (2015-04-13 12:50)
marek-debickimarek-debicki
0
Gatunki rodzime, w tym leszcze, okonie, karasie pospolite itp. trzeba chronić. Jednak musimy mieć świadomość tego, że sam okres ochronny, bez górnych wymiarów ochronnych i zaostrzonych limitów połowu wszystkiego nie załatwi. (2015-04-13 14:09)
barrakuda81barrakuda81
0
Zdecydowanie i bezapelacyjnie popieram! Wypuszczam wszystkie złowione okonie - bez względu na to czy mają 20 czy 40 cm. To "sportowe" silne i niezwykle waleczne ryby. Rosną bardzo długo i są dzięki temu trudnym i doświadczonym przeciwnikiem. Jednak żeby tak było muszą mieć okazję dożyć sędziwego wieku... Poruszę jeszcze jedną kwestię: połów okonia spod lodu. Sam w ogóle z lodu nie łowię ale nieraz widziałem jakie spustoszenie mogą zrobić "psychole" przekonani że garbus to chwast (o zgrozo są jeszcze takie "tępe dinozaury" ). Wokół przerębla pozamarzane okonki wielkości palca... Wiem że nie wszyscy tak robią ale wędkarz na zimowisku może nakaleczyć tych okonków że hej. Powiem tak choć wielu się ze mną nie zgodzi: ja bym zakazał połowu okonia spod lodu na przynęty naturalne żeby ograniczyć rzeź młodych ryb.Limit max. 5 sztuk na dobę i wymiar "oczkowy".Może błądzę ale ichtiologiem nie jestem - mam tylko taki pomysł a to niestety niczego nie zmieni... Wiem że cała sprawa rozgrywa się w głowie wędkarza ale wszystkich "normalnych" o tym przekonywać nie trzeba. Nie wyobrażam sobie wędkowania bez okoni - dla mnie to byłby chyba koniec wszystkiego... Nigdy nie zapomnę okoniowych pościgów za drobnicą, ataków "wilczego stada" jesienią - nie ma nic bardziej urzekającego i naszym obowiązkiem jest by ten coraz rzadszy widok powrócił nad nasze jeziora - to NASZA ODPOWIEDZIALNOŚĆ! (2015-04-13 15:43)
barrakuda81barrakuda81
0
Szanujmy okonia. Zarybia się wody PZW karpiem i chociaż Karpiarze pewnie mnie tu zaraz zlinczują to nie wiem po jaką cholerę (nigdzie nie słyszałem aby jego obecność w wodzie miała pozytywny wpływ na ekosystem)?! Najważniejszy w wodzie jest drapieżnik bo to na niego jest największa presja. Dlaczego nigdy nie słyszałem o zarybianiu okoniem? Może warto wspierać gatunki rodzime a nie walić do wody karpia bo najłatwiej o narybek... Im mniej wędkarze zabiją tym mniej trzeba będzie wpuścić. Natura doskonale poradzi sobie sama - tylko jej nie przeszkadzajmy.Okres ochronny dla okonia - oczywiście, limit sztuk na dobę (a nie kilogramów!!!) i wymiar oczkowy. (2015-04-13 15:53)
godmodeoffgodmodeoff
0
Do kolegi jasiek310: jedynym szkodnikiem nad wodą jest człowiek, a ikrę zjada większość ryb, tak więc nazywanie okonia szkodnikiem jest według mnie błędne. Uważam również, że RAPR powinien przywrócić wymiar ochronny na wodach górskich i ogólnie go podnieść do 20 cm, aczkolwiek niestety muszę przyznać, iż największym problemem są mięsiarze, dla których nawet 15 cm to za dużo, biorą wszystko, nawet palczaki. A co okresu ochronnego to ja bym proponował od 01.04 do 31.05, co o tym koledzy sądzicie? (2015-04-13 16:10)
GrzesQGrzesQ
0
Proponuję walczyć o takie zapisy, mi się udało w Rybniku. Jest chroniony jednocześnie okoń i sandacz w gniazdach. Tylko trzeba się mocno w to angażować. Link do lektury: https://wedkuje.pl/wedkarstwo,cierpliwosc-poplaca,73230 (2015-04-13 16:19)
GrzesQGrzesQ
0
Proponuję walczyć o takie zapisy. Mi się udało to w Rybniku i oficjalnie obowiązuje od dwóch lat i widać już duże efekty. Okoń mam ochronę i jednocześnie sandacz na gniazdach. Do poczytania lektura : https://wedkuje.pl/wedkarstwo,cierpliwosc-poplaca,73230 (2015-04-13 16:22)
boblo1974boblo1974
0
Witam , w PZW Gdańsk od 2 lat jest wymiar ochronny 18 cm i okres ochronny od 1 marca do 30 kwietnia . (2015-04-13 16:35)
IcosielampiszIcosielampisz
0
Okonie są bardzo atrakcyjne często spotykam małe i już się nie dziwie dlaczego...Więc popieram ten pomysł w 100% i chciałbym żeby węgorz tez taki posiadał (2015-04-13 16:58)
z@melaz@mela
0
Okresy ochronne powinny obowiązywac w stosunku do wszystkich ryb płoci , kiełbia , uklei , karasia lina itp zeby wszystkie gatunki traktowac podobnie a nie jak obecnie./ (2015-04-13 17:08)
stefan51stefan51
0
Witam,jestem rowniez na TAK jesli chodzi o wymiar.Powinno sie przyjac za wymiar 25 cm,mniejsze wypuscic bo za chwile bedziemy jezdzic tylko odpoczac nad woda.! (2015-04-13 18:30)
Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
Ja jestem za wprowadzeniem okresu ochronnego da wszystkich ryb. Który by obowiązywał od 1 stycznia do 30 lipca, a dotyczył by "odłowów sieciowych/rybackich". I całkowity zakaz używania do tego celu prądu nawet w celach naukowych. (2015-04-13 18:39)
grzegorz notgrzegorz not
0
Dopóki ludzie nie zmądrzeją żadne zaostrzanie zasad nie pomoże...chcesz w przyszłości ryby łowić musisz większość z nich wypuszczać a już w ogóle w przypadku okonia, który wolno rośnie... (2015-04-13 18:54)
jojeslawjojeslaw
0
Trochę ci ludzie mądrzeją, choć nie wszyscy. Jestem za wprowadzeniem okresu i wymiaru ochronnego po to aby ewentualnie przy kontroli egzekwować kary. Mentalność jednak najważniejsza, trzeba mieć swój etyczny RAPR. Jak napisałem na początku jednak coś się zmienia, kto a może jaki procent wędkarzy jeszcze 20 lat temu uwalniało ryby? (2015-04-13 19:11)
strstr
0
Popieram Pana 89krzysztof ten wpis to czysta hipokryzja. Łowię, ale jak bym nie mógł, to nie będę. Takie to swojskie, nasze polskie. (2015-04-13 19:54)
121212dar121212dar
0
Popieram okres ochronny dla tej pięknej ryby . Moim zdaniem powinien być też podniesiony wymiar ochronny przynajmniej do 25 cm . (2015-04-13 20:31)
użytkownik102837użytkownik102837
0
Str owszem łowie ale wszystkie złowione ryby w tym okresie wypuszczam. Mało tego zawsze usuwam kombinerkami zadziory w hakach. Dlatego ryby wracają do wody w dobrym stanie. Pisząc ten artykuł głównie chodziło mi o problem związany z zabieraniem ryb w tym okresie. A wprowadzając okres ochronny można ten procedens zmniejszyć do praktycznie do zera. Zresztą w okresie około trzech tygodni w którym jest główna kulminacja tarła, na spina nie łowie w cale. Wiadomo że każda ryba ma tarło w innych dniach i jest to zależne od wielu czynników. Jednak jest okres kiedy większość egzęplaży je odbywa i wtedy właśnie nie łowie. Okres ten łatwo można wytypować ale zależy to od danego roku no i oczywiście pogody w poszczegulnych tygodni. Myśle że już wiesz co i jak (2015-04-13 21:21)
użytkownik102837użytkownik102837
0
Wprowadzając okres ochronny zablokujemy w ten sposób mięsiarzy. Któży chcąc nie chcąc muszą podpożądkować się do zasad pzw (2015-04-13 21:27)
szczupiszczupi
0
Nasze społeczeństwo musi się najpierw zmienić, bo inaczej żadne przepisy nie będą miały racji bytu skoro się je nagminnie łamie. (2015-04-13 21:40)
Dos equis xxDos equis xx
+1
89krzysztof i str dzieki Wam za otworzenie mi oczu. bocznytrok łowi okonie w okresie ich tarła a tu wypisuje takie podniosłe ideały. A i kłamiesz bocznytrok na zdjęciach Twoich zestawów są zadziory. (2015-04-13 21:40)
andrzejek60andrzejek60
0
Wymiar tak Okres ochronny NIE (2015-04-13 21:55)
stan-żstan-ż
0
"Wymiar tak Okres ochronny NIE [2015-04-13 21:55]" . Uważam , że Kolega przedstawił, bez bicia piany, jeden z lepszych argumentów, dotyczących ochrony okonia. Do troka bocznego piszę teraz. Proszę przyjrzyj się swoim wpisom, które niniejszym cytuję: Jednak jest okres kiedy większość egzęplaży je odbywa i wtedy właśnie nie łowie. Okres ten łatwo można wytypować ale zależy to od danego roku no i oczywiście pogody w poszczegulnych tygodni. Myśle że już wiesz co i jak [2015-04-13 21:21] Wprowadzając okres ochronny zablokujemy w ten sposób mięsiarzy. Któży chcąc nie chcąc muszą podpożądkować się do zasad pzw [2015-04-13 21:27] Jak można w kilku zdaniach walnąć tyle ortografii? MASAKRA! (2015-04-13 22:08)
polo66polo66
0
Okres ochronny tak wymiar nieistotny,przynajmniej nikt by nie tłumaczył się,że spininguje za okoniem a tu się trafił sandacz albo szczupak. (2015-04-13 22:40)
LeoAmatorLeoAmator
0
Ludzie mięsiarzy nic nie zablokuje,ponieważ proceder ten to styl życia wyuczony jeszcze w dzieciństwie.Co większe jak wesz to bierz :-) I bardzo trudne do wyplenienia. (2015-04-13 22:40)
rysiek38rysiek38
0
Bije wam na dekiel co po niektórym ,ryba nie trze sie według kalendarza a według warunków i raz moze to byc marzec a raz maj a wywód kol wyzej co do okresu z powodu tarła na wegorza to zwalił mnie z nóg ...ludzie łówmy i zabierajmy ryby z głowa i żadne przepisy nie beda potrzebne (2015-04-13 23:35)
Jakub WośJakub Woś
0
Jaka informacja o tym wegorzu Cie tak powaliła z nóg? (2015-04-14 08:01)
Iras1975Iras1975
0
Już dawno temu zauważyłem, że osoby które są za różnego typu dodatkowymi okresami i wymiarami ochronnymi, to głównie ludzie łowiący mało, lub bardzo mało ryb. Zauważcie, że wędkarze odnoszący sukcesy w połowach jakoś nie naciskają na dodatkowe obostrzenia. Ryby trzeba umieć łowić, a nie łudzić się, że dodatkowe zapisy w regulaminie poprawią rybostan i tym samym wasze wyniki. Tak się nie stanie, nie róbcie sobie nadziei. (2015-04-14 08:17)
jesion1985jesion1985
0
Pamiętam jak rok temu na wiosnę zrobiłem sobie wycieczkę autem po moich miejscach nad zegrzem. Trochę tak z ciekawości, chciałem zobaczyć porostu jak się zmieniły niektóre miejsca po zimie. Nie zapomnę widoku jaki zobaczyłem na tak zwanych,, klatkach" zaraz jak się zjeżdża z mostu w Zegrzu w stronę Serock w lewo. Jednym słowem rzeź okoni, wszędzie wisiały flaki oraz specyficzna z wyglądu dla okonia ikra.Mam gdzieś zdjęcia z tej masakry ale raczej ich nie wstawię. (2015-04-14 09:38)
Haryyy5Haryyy5
0
A ja miałem sen, wspaniały sen. I w tym śnie ustanawianie łowisk NO KILL było czymś powszechnym, nie czymś narzuconym z góry ale forsowanym przez samych wędkarzy świadomych że jest to jedyny skuteczny sposób ochrony wód, i swoich własnych interesów żeby z roku na rok było coraz lepiej a nie gorzej. I chyba dopiero taka społeczna świadomość może poprawić sytuację. Do tego donosicielstwo na szeroką skalę, żeby margines wyznający zasadę co na haku to moje nie czuł się bezpiecznie. (2015-04-14 09:42)
użytkownik146431użytkownik146431
0
Iras pozamiatał. (2015-04-14 11:18)
Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
////Wprowadzając okres ochronny zablokujemy w ten sposób mięsiarzy. Którzy chcąc nie chcąc muszą podpożądkować się do zasad pzw.//// A przy okazji wędkując zakłócamy im tarło, ryba spłoszona, przestraszona nie podejdzie tak szybko do tarła. Jedna ryba walcząca w tarlisku powoduje popłoch zakłóca innym odbycie spokojnego tarła. Waląc po przeszkodach strzepuje w muł ikrę itd. Zakaz to zakaz, i nie powinno się wcale łowić, a nie tylko udawać pro eko. (2015-04-14 11:36)
89krzysztof89krzysztof
0
Iras nie pozamiatał, tylko napisał jak jest. Jak dla mnie ten cały boczny trok powinien być metodą zabronioną, bo jest to sposób na łowienie głównie małych ryb. Kto chce łowić duże ryby, łowi selektywnie, a nie przerzuca setek maluchów licząc na jedną większą sztukę. (2015-04-14 12:20)
pawelddpaweldd
0
Faktycznie w rękach mięsiaży jest katastrofą ale w rękach wyczynowca skuteczną metodą sportową (2015-04-14 12:50)
jendreczekjendreczek
0
Jak najbardziej za i za zakazem łowienia na spining i żywca do maja. Sytuacja z ostatniej niedzieli stawy w okolicy nowego Sącza spiningiści rzucający rzekomo na okonia w tarliska szczupaka. Koleś wyciągną szczupłego i chciał dać mu w łeb na szczęście silny kop w miejsce gdzie plecy kończą swoją szlachetną nazwę skłonił go do szybkiej zmiany decyzji. (2015-04-14 14:09)
darek-k77darek-k77
0
w okręgu słupskim okoń ma okres ochronny do 01.03 do 30.04 (2015-04-14 14:45)
RufinRufin
0
I co z tego ,że wprowadzimy taki okres??????????Rybacy i tak nadal będą stawiać sieci i wyławiać tarlaki i to nie tylko okonia.Zakaz spiningu do 1 maja absurdalny-ponieważ jak ktoś będzie chciał połowić okonia to na spławik czy grunt z rosówką na haku wyniki na wiosnę będzie miał super. (2015-04-14 15:55)
florek13florek13
0
Okres ochronny nic nie da. Jak Koledzy słusznie zauważyli plagom są mięsiarze z reklamóweczkami w bagażniku, ładują każdą rybę jak leci - nawet płotki i kiełbie "dla kotka".... Każdy sposób na pozyskanie taniego mięska dobry - szczególnie po zarybianiu. U mnie małego okonia są tony - okręg Radomski i Kielecki, ale okazów coraz mniej. Złapać wymiar graniczy z cudem. Każde zarybianie kończy się masowym nalotem dziadków z reklamówami. Musi się zmienić podejście do łowisk i ryb, bez tego żaden wymiar nic nie da. a zdjęcia okoni napchanych ikrą w siatce na tym portalu tylko mnie utwierdzają w tym przekonaniu że niektórzy po prostu "nie kumają" czemu u nas ryb coraz mniej. (2015-04-14 18:54)
ania924ania924
0
Witam wszystkich pozytywnie zakręconych wędkarstwem. Wielu wędkarzy zabiera niewymiarowe okonki, 10-12cm, łowią je też w okresie tarłowym. Co nie trzeba wspominać iż czynią wielkie spustoszenie. Szlak mnie trafia, jak zwracam uwagę a oni mówią, że dla kota. Takiego tylko ubić i do Bakutilu i na karmę dla psa przerobić. Ale jak w Gdańsku przejść się po straganach z rybami na ul. Czerwony Rynek na targowisku miejskim, to już zakrawa na kpiny, leżą na ladzie sandacze, szczupaki poniżej wymiaru. Jak i samice szczupaka okonia i sandacza około 80cm, wypełnione aż okrągłe od ikry. Zapytałem skąd te ryby pochodzą i czy wiedzą sprzedawcy iż jest teraz okres ochronny tych ryb, to mnie wyśmiano i kazano się bujać. Więc o czym my tu mówimy, nikogo to nie obchodzi, a już w szczególności służb za ochronę odpowiedzialnych PSR, SSR i policji. To na targach powinni się pojawiać i egzekwować takie kary za handel rybami w okresie ochronnym, docierając też do tych co dostarczają ryby na targowiska i do sklepów. Może w ten sposób unikniemy tego, że nasze zbiorniki nie będą zamienione w studnie. To samo z rybakami ze spółdzielni Troć w Gdańsku łowiącymi na rzece Motława, w styczniu w siatch szczupaki dostają w łeb i do wora. To tyle w temacie, za jakiś czas w łowisku ryb nie macie!!!!!!!!!!!! (2015-04-15 16:37)
taymertaymer
0
Moim zdaniem od nowego roku czyli od dnia 01.01...... do 01.04 ..... nie powinniśmy w ogóle przeszkadzać naszym "rybkom " dla naszego dobra. I Mówię nie tylko o wędkarzach ale i o łowieniu siecią - są ludzie, którzy nie przestrzegają żadnych zasad i łowią wszystko co popadnie. Jestem czasem gościem nad wodą ( mimo że posiadam od dawna kartę i oczywiście systematycznie opłacam - bez docinek ) i widzę nad rzeką Rządzą, Bugo- Narwią, Zalewem Zegrzyńskim walących siecią wszystko co popadnie i nic nie ujdzie jeśli nie ucieknie – nie ma czegoś takiego jak limity czy okres ochronny ( godzina 23 wypływają i o 3 wracają - wielokrotnie to zgłaszałem i nic nie skutkuje, są to osoby które prosto mówiąc kłusują. Jak coś się pojawi albo ktoś nieznajomy to telefony się grzeją – tak wygląda nasza rzeczywistość ). W takich przypadkach lepiej mieć zakaz całkowitego łowienia w tych okresach i mieć profity, a każdego kogo dorwią na łodzi w tym okresie mieś wówczas na widelcu ... 1) dla ryb - nie przeszkadzamy w tarle i niech szaleją 2) mamy wówczas więcej przyjemności w pięknym okresie do końca roku 3) powstrzymujemy tych którzy nie przestrzegają jakichkolwiek zasad Sam jestem osobą, która by przebywała non-stop nad wodą i sama myśl mnie uspokaja. Mimo zimy czytam wiele o naszych „potworach wodnych”, przeglądam wszystkie sklepy wędkarskie - owszem przy okazji kupuję tyle że wystarcza mi wszystkiego na cały rok ( i przy okazji wielu innym którzy zemną jeżdżą ). Podsumowując – czy nie kochamy „ich” na tyle by przez trzy miesiące dać „im” spokój  a pozostały regulamin przestrzegać !!! Pozdrawiam (2015-04-15 21:47)
w6i6e6w6i6e6
0
Zacznijmy od tego, że tekst ten to nie jest żaden artykuł jak szumnie został nazwany w pierwszym zdaniu. To ledwie wpis na forum, który nawet nie porusza problemu, o którym mowa głębiej nie prezentuje też wiele więcej niż ledwie zarys poglądu na tą kwestię. Wpis, który nie mówi nic - to tyle w kwestii oceny. Moje zdanie jest takie, że okoń powinien mieć okres ochornny 1-30.04 oraz górny wymiar ochornny powyżej, które obowiązywał by absolutny zakaz zabierania ryb tego gatunku ustalony na 30cm w ten sposób po kilka latach ochronny najbenniejszych dla ekosystemu osobinków mielibyśmy znaczną poprawę pogłowia okoni w naszych wodach :-) Proste? Jak drut! Tyle, że dopóki wodami w naszym kraju w większości zawiaduje beton o nazwie PZW nic na szerszą skalę się nie zmieni. (2015-04-16 14:08)
pawelddpaweldd
0
W6l6e6 ma racje. Dobrze gada polać mu !!! (2015-04-16 18:57)
EstanestedoEstanestedo
-1
Niestety prawda jest taka, że dla upartego mięsiarza wymiar i okres nie mają żadnego znaczenia. Za kilkadziesiąt lat nasi potomkowie będą musieli wyjeżdżać za granicę np. do skandynawii żeby normalnie połowić. Słyszałem że Okoń jeszcze kilkanaście lat temu był w Polsce "chwastem".Teraz to się zmieniło i tę piękne waleczne ryby zasługują na życie. U mnie sprawa jest jeszcze prostsza bo ja i tak nie lubię ryb więc nawet jeśli złowię jakiegoś garbusa to wypuszczam bez wahania. Być może trzeba zaostrzyć kary dla mięsiarzy przyłapanych na gorącym uczynku? (2015-08-10 01:01)
MrRiverdanceMrRiverdance
0
Wymiar ochronny,zgoda,okres ochronny,no tu już bym się zastanawiał.Na populację okonia ma wpływ nie tylko człowiek ale również obecność innych drapieżników w obrębie siedlisk tej znakomitej rybki,stanowi doskonały kąsek dla nich ale również dla siebie,są bowiem kanibalami.Często nastawiam się tylko na pasiaki dla przyjemności,a złowione bez względu na wielkość uwalniam z radością patrząc jak czmychają w toń.Takie zachowanie daje więcej radości niż zabieranie i często wyżucanie.Miło jest złowić i wypuścić okaz ponad 30 cm,polecam,wiem,trudno będzie takie zachowanie sobie przyswoić po latach rzezi ale warto,dzięki temu będziemy mogli się pochwalić rekordowym okazem w przyszłości,wszystko zależy od nastawienia i mentalności wędkarza,pozdrawiam wszystkich (2018-04-26 06:30)

skomentuj ten artykuł