Okuma BLACK ROCK nowa seria wędzisk

/ 4 komentarzy / 9 zdjęć


Okuma Black Rock - Z rokiem 2012 wyłączny dystrybutor na Polskim rynku firma Dragon przedstawia nową odsłonę znanej firmy OKUMA wędzisk z serii BLACK ROCK. Seria wędzisk spinigowych oraz castigowych to nowa odsłona mocno ukierunkowana na Amerykański rynek. Testy w roku 2011 Polskich testerów Team Dragona przyczyniły się również do powstania grupy wędzisk o długości od 2,45 m do 3,05 m. oraz x-fastów do 35g. Modele z całej serii występują w zróżnicowanej akcji oraz w postaci jednoskładów , dwuskładów oraz taveli. Oczywiście nie zabrakło dwóch modeli cast , który jeden z nich dotarł do mnie w celu powstania tego artykułu. Ważnym jest aby zaznaczyć , że tekst w żaden sposób nie jest sponsorowanym , a opisane testy są tylko i wyłącznie moimi wrażeniami znad wody. Prototyp który otrzymałem to model o długości 7" ( 2,13 m. ) oraz c.w. 3/16 - 3/4 ( 5-25 g. ) dwuskład. Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne slim design , wykonanie , stylistyka oraz lekkość wędziska wyrażają opinię , że producent przyłożył się do założeń i osiągnął cel.

Jakość oraz wykonanie:

Model cast o c.w. 3/16 - 3/4 ( 5-25 g. ) waży 142g. dzięki konstrukcji wielomodułowej z wykorzystaniem dwóch rodzajów grafitu Japońskiej firmy Toray. Wędzisko wyposażone w 10 przelotek SIC jak podaje firma Dragon jako dystrybutor , dzielona rękojeść, pianka EVA ( Japan Style ) z odpowiednią długością dolnika. Komponenty takie jak pierścienie wykonano z lekkiego tworzywa w kolorze pomarańczowym co podkreśla design. Nici na przelotkach są estetycznie położone , wyprowadzone cienką warstwą lakieru co daje naprawdę pozytywny efekt. Uchwyt na multiplikator to ACS z nakręcanym fore gripem oraz tuleją która zabezpiecza blank podczas dokręcania stopki multiplikatora. Na szczególną uwagę zasługuje długość spigota 70 mm co daje mocne , trwałe spasowanie dwóch elementów szczytu z dolnikiem. Podczas wygięcia blanku, łączenie nie jest przesztywnione i łagodnie schodzi w parabolę. Blank posiada zapas mocy ( lecz nie za wielki ) a szczyt jest dość spolegliwy , dzięki czemu wabiki o masie już od 5 g. możemy komfortowo ładować podczas rzutów. Akcję wędziska nie zaliczę jednak do szybkiej ( FAST ) , być może ze względów uzbrojenia i wielkości przelotek. Pomimo że sześć przelotek od szczytu zamontowano w wielkości nr 5 , to nie potrzebnie według mnie uzbrojono wędzisko aż w cztery przelotki dwustopkowe. Pierwsza największa to nr 14 , kolejna nr 12 , 10 oraz nr 8. Biorąc pod uwagę masę przelotek oraz akcję blanku powstał jak dla mnie dość ciekawy model do łowienia pstrągów oraz okoni metodą drop shot. Patrząc na trend wiodących markowych firm ciekawą propozycją przy tym blanku byłyby zamontowanie przelotek Micro Guide. Na pewno ich waga przyspieszyłaby akcję szczytu.

Prosto z nad wody:

Przy okazji testów wędziska wypadałoby wspomnieć o testach żyłki Maxima , którą producent proponuje do metody Jig oraz połowu pstrągów. Nie ukrywam , że ciężko było mnie przekonać do dwóch rzeczy. Sam fakt iż wielokrotnie próbowałem się przekonać do żyłek różnych producentów łowiąc multiplikatorem , zawsze jedną najważniejszą przeszkodą była pamięć oraz twardość co powodowało puchnięcie na szpuli. Jak do tej pory wychodziłem z założenia , że jest mi wygodniej nawinąć na multiplikator plecionkę zakończoną fluorocarbonem zwłaszcza przy łowieniu pstrągów. Czy była to słuszna decyzja ? być może nie do końca z jasnych przyczyn- brak amortyzacji podczas holi. Dziś po kilku dniach testów jestem w stanie stwierdzić , że Maxima to rewelacyjna propozycja dla castingowców i nie tylko. Żyłka posiada dużą odporność na ścieranie , trzyma parametry opisane przez producenta oraz posiada zmniejszoną rozciągliwość. Choć posiada pamięć , to w bardzo szybkim czasie podczas łowienia ją traci ( co widać na poniższym zdjęciu ). Odnośnie koloru do którego miałem duże obiekcje zwłaszcza przy łowieniu pstrągów , okazuje się że faktycznie kolor w większym stopniu zanika pod wodą. Natomiast na powierzchni jest intensywny i pozwala na profesjonalne prowadzenie przynęty pomiędzy zwaliskami czy przeszkodami. Maxima Jig & Trout od nie dawna w moich oczach jest produktem godnym polecenia, zwłaszcza dla castingowych pstrągarzy i nie tylko.

Podsumowanie:

Seria wędzisk Okuma BLACK ROCK to kolejna odsłona w której znajdziemy dwa modele castingowe na rok 2012 w ofercie Dragona. Jakość oraz cena na pewno przekona nie jednego początkującego wędkarza jak również zaawansowanego czy wymagającego. Walory użytkowe oraz ocena wzrokowa wyróżniają modele spośród utartych standardów na Polskim rynku. Oczywiście opisany model powyżej można również zaproponować do łowienia lekkimi przynętami szczupaków oraz sandaczy , jednak zastosowanie pozostawię Waszym indywidualnym poglądom oraz wymaganiom. Do testów dodatkowo wykorzystano woblery Minnow , Hornet firmy Salmo oraz akcesoria firmy Dragon.

Polecam i do zobaczenia nad wodą: Rafał @spigot Malinowski 2012

 


3.7
Oceń
(15 głosów)

 

Ocena sprzętu (ocen: 2)

Ocena użytkowników:

Jakość:
(5)
Cena:
(5)
Użytkowanie:
(5)

Średnia ocena:

5Okuma BLACK ROCK nowa seria wędzisk - opinie i komentarze

DajmenDajmen
0
nabyłem ostatnio ten kijek  . a dokladnie  okuma black rock 275 cm i  cw 10-35 g.Bylem dzis na rybach jednak nie udalo  sie dorawac zadnego  drapieznika lec zmoge dodac,ze wedka znakomicie sie sprawdza   elegancko  wszystko czuc prznętę wszelkeigo  rodzaju te4stowalem z kopytami, twisterami,woblerami  i  kogutami. Dla mnie bomba , nie zaluje tego wyboru  i  polecam, naprawde gorąco poelcam . z Wędkarskim pozdrowieniem ;) (2012-05-06 19:40)
robert75robert75
0
ja z kolei mam 2,75, cw. 5-25, moim zdaniem max. co możemy założyć przy tym cw. to gumy 7cm, ewentualnie 9 cm na lekkich główkach.
Ogólnie bardzo przyzwoita wędka. Podczas pierwszego wypadu złowiłem sandaczyka, wędka bardzo ładnie pracuje.
Zastanawiam się teraz nad drugim kijem z tej serii, ale z większym cw, do większych gum i woblerów. Może właśnie 10-35g.
Generalnie polecam.
(2012-06-22 18:28)
wobler 1995wobler 1995
0
Co ta zazdrość robi z ludzi... Piszesz świetne recenzje sprzętu oraz udzielasz cennych rad, a średnia ocen oscyluje w okolicy 1-3. oczywiście ***** Pozdro:) (2012-09-02 22:40)
spigotspigot
0
@wobler, ocena to nie wszystko - to internet. osobiście dobrze się bawię. (2013-02-17 22:43)

skomentuj ten artykuł