Multiplikator Okuma Citrix 273LX

/ 2 komentarzy / 5 zdjęć


Okuma Citrix 273LX - W połowie lipca 2010 roku w Ameryce Północnej w Las Vegas odbyły się targi ICAST. Wiele znanych i cenionych firm na światowym rynku w branży wędkarskiej długo przygotowywało się na prezentację swoich nowości. Między innymi Okuma przedstawiła swoje nowości w dziale castingowym. Spośród szerokiego wachlarza wędzisk i kołowrotków castingowych główną uwagę zwróciłem na pięć modeli niskoprofilowców, które wizualnie odbiegają od poprzednich topowych modeli takich jak „VS Baitcaster V-200LX” czy „Aveon Baitcaster AE-200LX”. Cztery modele pod nową nazwą różniące się od siebie wieloma istotnymi szczegółami z przeznaczeniem do łowienia m.in. basów, dość mocno wyróżniały się swoim agresywnym wyglądem spośród tak wielkiej ilości sprzętu. Chodzi o modele: Tormenta , Calera , Alumina , topowy Serrano na prawą rękę który cieszy się wielkim powodzeniem. Ostatnią nowością z niskoprofilowców jest Okuma CITRIX o której chciałbym napisać kilka słów.

Budowa oraz części:
W pudełku znajdziemy: multiplikator CITRIX, schemat złożeniowy, gwarancję na 5 lat , kilka podstawowych informacji o pojemności szpuli i przełożeniu. Pierwsze wrażenie odniosłem bardzo pozytywne już wyciągając młynek z pudełka. Stonowany odcień w kolorze granatu z bardzo małą ilością palonego srebra i jak na moje oko świetnie rozmieszczonymi akcentami w kolorze pomarańczowym na rantach szpuli, docisku, gwieździe oraz korbie. Nisko osadzona stopka montażowa do uchwytu wędziska, wygodne łapki oraz profil dobrze leżący w dłoni. Jednym słowem z zewnątrz wygląda dobrze i nawet cieszy oko. Zaczynając od prawego panelu na którym znajdziemy wygodne pokrętło od hamulca rzutowego, zauważam małe zmiany. Przede wszystkim znajdziemy tylko trzystopniową regulację hamulca. Otwieramy prawą osłonę dość szybkim ruchem w dół i mamy swobodne dojście do szpuli. Po wyciągnięciu szpuli okazuje się że Okuma wprowadziła nowe rozwiązanie w Citrixie dla hamulca odśrodkowego lecz czy jest ono praktyczne to się okaże w dalszej części artykułu. We wcześniejszych modelach takich jak VS-200 hamulec odśrodkowy bezwładnościowy składał się z bloczków zaciskowych jednak w Citrixie pierwszy raz spotykam się z takim rozwiązaniem. Ciężko nazwać mechanizm hamulca odśrodkowego jednak ciśnie mi się na usta słowo rozetka, która jest zespolona razem ze szpulą. Dodam również że szpula została osadzona na trzpieniu i w rezultacie możemy szybko stwierdzić że waga szpuli nie jest mała i z automatu eliminuje multiplikator do łowienia lekkimi wabikami. Już na tą chwilę mogę napisać że jest to kolejny model na naszym rynku który został stworzony właśnie do średnich przynęt. Po pewnych przemyśleniach odnośnie zastosowania multiplikatora zauważam jeden duży plus którym jest przełożenie (7,3:1). Ma to sens i zapewne znajdzie uznanie np. wśród łowców letnich boleni czy sandaczy.

Kilka słów chciałbym również napisać o mechanizmie multiplikatora, ponieważ uważam że warto o tym wspomnieć. Panele, lewy oraz prawy wykonane zostały z grafitu a szkielet czyli konstrukcja kołowrotka z aluminium. Koło zębate główne zasługuje na wyróżnienie, ponieważ jest wykonane z mocnego stopu który można spotkać we flagowych modelach firm takich jak Daiwa czy Shimano. Małe koła zębate zostały wykonane z twardego tworzywa jednak w niczym to nie przeszkadza ponieważ siły przeciążenia na takich małych powierzchniach są znikome. Szpula jest ażurowana, wykonana z duralu osadzona na trzpieniu oraz zespolona z rozetą od hamulca bezwładnościowego. Jej waga to 24 g. Wodzik wykonany jest z lekkiego, mocnego materiału w którym osadzono pierścień tytanowy. Kołowrotek został wyposażony w 7 łożysk ( BB ) oraz łożysko oporowe.

Zastosowanie oraz rzuty :
Okuma Citrix jest stworzona do szybkiego łowienia średnimi przynętami o masie 8 - 35 g. Jednak konstrukcja oraz jakość podzespołów pozwoli nam również obsłużyć cięższe przynęty - nawet do 80g. W testach rzutowych większą uwagę poświęciłem przynętom typowo boleniowym o masie od 6 gramów wzwyż. Do testów postanowiłem dobrać wędzisko bardzo szybkie z dość sporym zapasem mocy. Wybrałem kij z serii Guide Select o długości 2,13 i c.w. 7 - 28 g. Typowy zestaw na większe rzeki. Multiplikator rewelacyjnie radzi sobie z przynętami od 8 g. jednak dość sporo czasu poświęciłem hamulcowi bezwładnościowemu, który moim zdanie jest zbyt ubogi. Trzystopniowa regulacja jest dosyć czuła i widać różnicę podczas ustawień w odległościach , jednak jak dla mnie Okuma mogła się bardziej postarać. Kolejną rzeczą która mnie lekko raziła na początku to waga multiplikatora , lecz po dłuższym czasie testów zapomniałem o wadze ponieważ zestaw był dobrze wyważony. Odległości uzyskiwane podczas rzutów były naprawdę zadowalające i mogłem dotrzeć przynętą powyżej 10g. na odległość około 50 m. Odnośnie zastosowania multiplikatora do łowienia sandaczy czy szczupaków, uważam że maszyna będzie spełniać Wasze oczekiwania. Według opisu producenta wytrzymałość hamulca walki oszacowano do 5 kg co w rezultacie jak w większości opisów wielu producentów jest niedoszacowane i zaniżone. Płynność mechanizmu oraz praca multiplikatora jak na kilka godzin testów - bez zarzutów.

Podsumowanie:
Okuma Citrix 273LX to ciekawa propozycja w rewelacyjnej cenie o szerokim spektrum zastosowania. Imponujący design, płynność pracy, jakość przekładni i aż 5 lat gwarancji to parametry, które pozwalają stwierdzić, że to dobry wybór oraz rewelacyjna propozycja dla osób rozpoczynających przygodę z castingiem jak również łowiących średnimi czy nieco cięższymi przynętami.

Do zobaczenia nad wodą : @spigot 2012r.

 


1.7
Oceń
(22 głosów)

 

Ocena sprzętu (ocen: 1)

Ocena użytkowników:

Jakość:
(5)
Cena:
(3)
Użytkowanie:
(4)

Średnia ocena:

4Multiplikator Okuma Citrix 273LX - opinie i komentarze

maciek2544maciek2544
+1
Wcześniej patrzyłem na ten multiplikator , ale nic nie wiedziałem o nim , a teraz już mogę podjąć decyzję. (2012-04-19 17:59)
SithSith
+1
Ocena sprzętu:
Jakość:Cena:Użytkowanie:
Bardzo dobry, szczegółowy i rzetelny opis. Nie rozumiem skąd tak niskie oceny, no i oczywiście bez żadnego uzasadnienia "skrtomalkontentów". Ode mnie *****, teraz przynajmniej wiem czy go kupować, czy nie. Dziękuję Rafale. (2017-12-03 06:13)

skomentuj ten artykuł