Ołów, co w zamian- idą zmiany! Żegnaj boczny troku !!

/ 7 komentarzy

ECHA - Europejska Agencja Chemikaliów złozyła wniosek o dalsze ograniczenia stosowania ołowiu w wędkarstwie (strzelectwie i myślistwie). Wszystko oczywiście dla dobra zwierząt , środowiska i nas samych.We wniosku tym czytamy: - zakaz sprzedaży i używania ołowianych ciężarków i przynęt (w zależności od wagi: z trzyletnim okresem przejściowym w przypadku ≤ 50g, a z pięcioletnim okresem przejściowym w przypadku elementów powyżej 50g).
ÂÂÂ- natychmiastowy zakaz używania ciężarków ołowianych, w przypadku kiedy jest on celowo opuszczany na dno zbiornika wodnego (stosowane w technice spinningowej). Przegłosowane było to już we wrzesniu 2020 roku ale kraje członkowskie miały trzy miesiace na wniesienie veta lub poprawek czy wyłączeń. W związku z minięciem terminu czas zacznie biegnąć. Co wy na to? Robić zapasy, zastąpić czymś ekologicznym , czy jak zwykle po Naszemu próbować omijać zakaz. Jednak należy się z tym zmierzyć dla naszego dobra.

 


4.3
Oceń
(8 głosów)

 

Ołów, co w zamian- idą zmiany! Żegnaj boczny troku !! - opinie i komentarze

arasshaterarasshater
+3
To może niech ECHA zabraniając wędkarzom stosowania ciężarków z ołowiu zaproponuje jakiś ekologiczny zamiennik i po sprawie. Nie rozumiem, dlaczego to my, wędkarze, mamy się o to martwić? My znajdujemy się na końcu łańcucha pokarmowego złożonego z ustawodawców, marketingowców itp. (2021-02-09 12:47)
Basia KierBasia Kier
+5
Teleamurek jak zwylke nabija punkty. Założ sobie kamyki do zestwu ze spławikiem 0,5 grama. BZDECISZ człowieku. (2021-02-09 13:44)
halski021halski021
0
Jeżeli takie przepisy wejdą w życie , w co wątpię , to trzeba będzie zmienić stare nawyki w niektórych metodach wędkowania ;) :) :) (2021-02-14 18:22)
JulianJulian
+3
Przepracowałem w energetyce 42 lata i właśnie widzę jak Szwedom marzną d....y bo poszli na całość w ,,ekoenergię "a wibitna znawczyni energetyki i źródeł odnawialnych Greta Tunberg za mało biogazów puszcza. W pracy obowiązywała jedna generalna zasada - Głupich poleceń się nie wykonuje . Bo zagraża to życiu i zdrowiu ludzi . Dlatego robię sobie grubą nieprzyzwoitość na Europejską Agencję Chemikaliów i UE . Tak jak byłem jej wielkim entuzjastą tak szybko sprowadziła mnie na ziemię - jestem wielkim eurosceptykiem . Jak będą działać tak szybko jak UE ze szczepionkami -zdrowia życzę . A kolega jak widzę po fachu niech się niezdrowo nie epatuje bo tak jak ja doczekałem kolega emerytury ( czego broń Bożę nie życzę ) nie doczeka. Pisząc kolokwialnie olej to człowieku i jakiś nawiedzonych głupków . Chore drzewo może wydać tylko chore owoce . Dużo zdrowia kolego Ci życzę . (2021-02-14 21:12)
JulianJulian
+3
Ps. Zapomniałem dodać wibitna bo Ona jest wibitna nie mylić z wybitną . Ale chyba aluzję pojeliście . (2021-02-14 21:22)
patagoniapatagonia
0
Kiedyś jeszcze w NRD widziałem, że zamiast ołowiu było jakieś porzeźroczyste ustrojstwo , ale nie wiem co to było.   (2021-02-15 20:32)
Remigiusz1940Remigiusz1940
0
Ołów jest metalem uniwersalnym na śruciny. Bardziej ekologiczne byłoby srebro - ma ciężar właściwy podobny do ołowiu ale jest mniej plastyczne. Jest natomiast wielokrotnie droższe. Myslę, że te bzdury o wędkarstwie bez ołowiu, czy strzelectwie bez ołowiu między bajki trzeba włożyć. Faktem jest, że drutu ołowianego, czy taśmy ołowianej trudno jest nabyć droga kupna. (2022-08-23 18:21)

skomentuj ten artykuł