Zaloguj się do konta

Opis przynęt dla początkujacych

Witam wpadłem na pomysł żeby opisać rodzaje przynent dla początkujących wędkarzy mam głęboką nadzieje że komuś się to przyda.

Białe robaki.

Jest to obecnie najczęściej stosowana przynęta. Kupowane w plastikowych pudełeczkach, często kolorowane larwy muchy są łatwe w użyciu i bardzo skuteczne. Na białe robaki można złowić każdą rybę. Biorą na nie małe płotki, a także ogromne leszcze i karpie. Często białe robaki są stosowane jako elementy kanapek w połączeniu z kukurydzą lub czerwonym robakiem. Jest to także wyśmienity dodatek do zanęt wędkarskich. Po dłuższym czasie robaki zamieniają się w czerwone larwy, które także są dobrą przynętą. Robaki należy przechowywać w chłodnym, mało wilgotnym miejscu, najlepiej w trocinach lub otrębach.

Czerwone robaki.

Podobnie jak białe robaki, dżdżownice można nabyć w sklepach wędkarskich. Bardziej wytrwali wędkarze mogą poszukać ich w ogrodzie. Po deszczu na powierzchnię wychodzą więksi kuzyni czerwonych robaków tzw. rosówki - łatwiej je spotkać nocą. Pozyskane w ten sposób robaki są świeże i żywotne, a ich pozyskanie jest najtańsze, bo bezpłatne. Łowiąc na czerwone robaki możemy spodziewać się brań okonia, leszcza, płoci oraz wielu innych gatunków ryb. Rosówki to bardzo dobre przynęty na suma, węgorza oraz miętusa.

Ochotka.

Ta bardzo delikatna przynęta doskonale sprawdza się we wszystkich porach roku, a zwłaszcza zimą i wczesną wiosną. Drobne larwy ochotki można pozyskiwać z mułu starych stawów lub sadzawek. Chociaż oczywiście najprościej jest kupić ją w sklepie. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary na ochotkę najczęściej łowi się mniejsze ryby takie jak płoć, okoń lub wzdręga. Jednak można na nią także złowić dużego leszcza lub karpia. Ochotka jest bardzo uciążliwa jeśli chodzi o zakładanie jej na haczyk i dlatego należy przy tym bardzo uważać.

Kukurydza

Używa się jej najczęściej do połowu ryb karpiowatych, zwłaszcza karpi, amurów, leszczy oraz linów. W zależności od pory roku i rodzaju łowiska, kukurydzę stosuje się w formie surowej lub konserwowanej. Surową kukurydzę należy wymoczyć przez kilkanaście godzin, a następnie gotować na wolnym ogniu przez około 20 minut. Kukurydzę konserwową można zakładać na haczyk zaraz po wyjęciu z puszki.

Kulki proteinowe

Przynęta stosowana głównie do połowu karpi. Kupione w sklepie lub zrobione we własnym zakresie kulki proteinowe przywiązuje się do haczyka na bardzo cienkiej żyłce. Jest to tzw. metoda włosowa. Kulki proteinowe występują w różnych rozmiarach i kolorach

Ciasto

Ciasto to przynęta uniwersalna, stosowana do połowu większości ryb karpiowatych. Ze względu na szybkie i łatwe wykonanie jest bardzo chętnie używana przez wielu wędkarzy. Zazwyczaj do zrobienia ciasta używa się kaszy manny, mąki lub chleba. W celu zwiększenia skuteczności można dodać do ciasta atraktory zapachowe oraz barwniki. Łowiąc na ciasto możemy liczyć na branie leszcza, płoci, karasia oraz karpia.

Obrotówka

Błystki obrotowe należą do grupy przynęt spinningowych przeznaczonych do połowu drapieżników. Bardzo często to właśnie one prowokują do brania ospałego szczupaka lub niezdecydowanego okonia. Obrotówki różnią się od siebie kształtem, wielkością i kolorystyką. Rodzaj pracy obrotówki zależy od kształtu paletki. Wielkość oraz kolorystykę dobieramy odpowiednio do rodzaju łowionych ryb i warunków panujących na łowisku. Małe obrotówki to bardzo dobre przynęty na okonie oraz klenie. Duże błystki obrotowe są głównie używane do połowu szczupaków i sandaczy.

Wahadłówka

Wahadłówki to przynęty wykonane z kawałka mniej lub bardziej profilowanej blachy. W klasycznych wersjach występują w barwach naturalnego metalu, czyli niklu, srebra, złota lub mosiądzu. Coraz częściej jednak wahadłówki produkowane są w różnych wzorach oraz kolorach. Wahadłówki różnią się od siebie wielkością oraz kształtem. Duże i głęboko profilowane używane są do połowu dużych szczupaków oraz sumów. Wąskie i płytko tłoczone to wspaniałe przynęty na bolenia oraz sandacza

Wobler

Wobler to wykonana z drewna lub tworzywa sztucznego, barwnie malowana imitacja ryby, uzbrojona najczęściej w dwie kotwice. Rozróżniamy woblery pływające oraz tonące. Woblery pływające to takie, które po wrzuceniu unoszą się na wodzie, a podczas ściągania zanurzają się pod jej powierzchnię. Woblery tonące po zarzuceniu opadają na dno, a podczas ściągania unoszą się ku powierzchni. Woblery dostępne są w różnych kształtach, kolorach oraz wielkościach. Ich długość dochodzi nawet do 40 cm. Kształt oraz kolor dobieramy do warunków panujących na łowisku oraz rodzaju łowionych ryb. Woblery są bardzo skuteczne przy połowie wszystkich ryb drapieżnych.

Przynęty silikonowe

przynęty gumowe zdominowały polski rynek i stały się jednymi z najczęściej używanych przynęt spinningowych. Do najbardziej znanych przynęt silikonowych należą twistery, rippery oraz kopyta.

Twister jest wykonany z miękkiej gumy i ma postać walca z płaskim ogonkiem w kształcie litery C. Umieszczony jest na specjalnym haczyku z ołowianą główką, która pełni rolę obciążenia. Różnorodność kolorów, wielkości oraz kształtów sprawia, że jest to bardzo popularna przynęta wśród wędkarzy. Na twistery łowi się głównie sandacze, okonie oraz szczupaki.

Ripper i kopyto to silikonowe przynęty przypominające rybki. Ich duży wahający się na boki ogon wspaniale prowokuje do brania wszystkie drapieżniki. Podobnie jak twistery, gumowe rybki można nabyć w różnych rozmiarach oraz kolorach. Ich niska cena oraz duża skuteczność sprawiają, że są chętnie używane przez wędkarzy.

Mormyszka

Mormyszka to jedna z przynęt podlodowych. Specjalnie ukształtowana kropla metalu z wtopionym haczykiem oraz oczkiem do wiązania żyłki ma przypominać skorupiaki - chętnie jadane przez ryby. Łowiąc na mormyszkę niezbędny jest delikatny sprzęt oraz odpowiednia technika połowu. Podrywanie i opuszczanie przynęty powinno przypominać zachowanie się naturalnego pokarmu ryb. Mormyszki są dostępne w różnych kolorach, ciężarach oraz kształtach. W celu uatrakcyjnienia przynęty wędkarze bardzo często zakładają na haczyk ochotkę lub białe robaki.

Dziekuje i Pozdrawiam

Opinie (11)

użytkownik

no proszę niby takie banalne ale dla młodych adeptów przydatne. Fajnie że ktoś o tym pomyślał no to piąteczka pozdrawiam ;> [2009-03-31 16:18]

hubi

Ja też się dołańczam-odemnie5 [2009-03-31 19:15]

sm74

no kolego niby oczywiste a ja przydatne dla poczatkowych amatorów zabawy z kijempozdrawiam [2009-04-01 10:26]

jarcyk18

5 kolego,wiesz ile czasu mi zajelo sie dowiedziec o co kaman.pozdro [2009-04-02 17:25]

ja13

U mnie masz 5. Dla początkujących dodał bym jeszcze żywca. Artykulik jest ok [2009-04-02 21:09]

spioch1980

Może jeszce zamieść pinkę , pęczak , groch , chruścika :) Pozdrawiam [2009-04-03 12:59]

robin3

ja równiez pozdrawiam i piateczka, niby tak niewiele a tak wiele .Pomysł trafiony super [2009-04-04 22:34]

greenn

Pomocny artykuł, jak dla mnie na 5! pozdrawiam [2009-04-14 09:04]

romano

Piątka za artykuł, dla każdego coś miłego :) każdy początkujący znajdzie tu coś dla siebie.Miło ,że ktoś o tym pomyślał.Pozdrawiam serdecznie !!! [2009-04-15 12:27]

Tomasz75

No super artykuł napewno dla każdego jest pomocny super masz 5 [2009-06-09 21:06]

Murel

Super opis przynęt. Zostawiam 5 x * [2013-05-29 16:07]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej

Jak pech, to pech

Po niestety pechowym, a raczej bardzo pechowym starcie Kubicy w wyścigach…