Oświadczenie ZG PZW - warto to przeczytać

/ 16 komentarzy


Oświadczenie Zarządu Głównego PZW w sprawie kontroli osób wędkujących na wodach PZW
| 2011-03-28 | Publikujący: Zarząd Główny PZW
W związku z licznymi informacjami napływającymi z okręgów PZW, od społecznych strażników rybackich oraz wędkarzy o skutkach wprowadzenia w życie znowelizowanej Ustawy o rybactwie śródlądowym, szczególnie przepisów art. 27, 27a i 27b w Ustawie z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy o rybactwie śródlądowym, Zarząd Główny PZW oświadcza co następuje:

1. Polski Związek Wędkarski uznaje za swoje zadanie statutowe przestrzeganie przepisów prawa rybackiego oraz upowszechnienie zasad etyki wędkarskiej i dlatego dostrzega potrzebę zapoznania się przez wszystkich wędkujących na wodach PZW z zapisami znowelizowanej Ustawy o rybactwie śródlądowym, tak by nie spotkały ich konsekwencje prawne wynikające z naruszenia przepisów rybackich. Jest to tym bardziej niezbędne, iż, zdaniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ustawa z 24.09.2010 r., która weszła w życie z dniem 27. 11. 2010 r. w przypadku ukarania za wykroczenia wymienione w art. 27 ust. 1, 27a ust. 2 i 27b ust.1 wprowadziła obligatoryjnie orzekanie przez Sąd kar dodatkowych, m.in. podania orzeczenia o ukaraniu do publicznej wiadomości na koszt ukaranego (art.. 27 ust.2, art. 27a ust.3, 27b ust. 3) co, zgodnie z niektórymi interpretacjami prawnymi, wyklucza stosowanie postępowania mandatowego przez uprawnione podmioty, w tym Policję.
2. Zarząd Główny PZW przypomina, że członek Związku ma prawo uprawiać wędkarstwo w wodach PZW zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i obowiązującym w PZW Regulaminem amatorskiego połowu ryb, a wszelkie konsekwencje wynikające z naruszenia przepisów rybackich, w tym także narażenie się na wyrok sądowy za stwierdzone wykroczenia opisane w art. 27, 27a, 27b Ustawy o rybactwie śródlądowym, będą skutkować odpowiedzialnością statutową wynikająca z art. 16 Statutu PZW;
3. Zarząd Główny PZW zwraca się tym samym do kół i okręgów PZW o podjęcie powszechnej akcji upowszechnienia przepisów prawa rybackiego oraz wskazania na możliwe skutki lekceważenia zwartych w nim regulacji prawnych, w tym zwłaszcza obowiązku posiadania karty wędkarskiej, zezwolenia na amatorski połów ryb i związanego z nim obligatoryjnie rejestru połowów wędkarskich, a także przestrzegania przepisów RAPR oraz regulaminów łowisk.
4. Zarząd Główny PZW podejmie wszelkie możliwe kroki zmierzające do wyjaśnienia zaistniałej sytuacji, związanej z różną interpretacją zapisów Ustawy o rybactwie śródlądowym w części dotyczącej karania mandatami za wykroczenia i możliwie szybkiego uzyskania ich jednolitej wykładni lub nowelizacji.


Koledzy wędkarze

Przed rozpoczynającym się sezonem wędkarskim, który będzie przebiegać w nowych uwarunkowaniach prawnych określonych znowelizowaną Ustawą o rybactwie śródlądowym, warto zapoznać się z tymi przepisami i przestrzegać je, tak by nie narazić się na dotkliwe skutki prawne, z wyrokiem sądowym włącznie. Tylko przestrzeganie zasad etyki wędkarskiej, przepisów RAPR oraz prawa rybackiego daje pewność, że wędkowanie stanie się okazją do wypoczynku i bliskiego, relaksującego kontaktu z przyrodą.


Antoni Kustusz
rzecznik prasowy ZG PZW

 


2.9
Oceń
(31 głosów)

 

Oświadczenie ZG PZW - warto to przeczytać - opinie i komentarze

jogijogi
0
Wszystko ładnie pięknie tylko dlaczego nie jest ogólnie dostępna Ustawa o Rybactwie Śródlądowym z wprowadzonymi poprawkami. Chodzi o pełny tekst.Są również problemy z RAPR.nowej wersji. Brak również taryfikatorów mandatowych za wykroczenia wędkarskie.Podczas kontroli z Policją funkcjonariusze podchodzą do tego wszystkiego jak pies do jeża. Utrudnia to pracę SSR.i innym organom które z nami współpracują. Pozdrawiam. (2011-03-28 20:00)
Zbig28Zbig28
0
Jestem wędkarzem i strażnikiem SSR.  Do dzisiejszego dnia władze związkowe PZW nie zorganizowały dla nas szkolenia na temat postępowania po zmianie prawa ! Czy każdy obywatel ma nosić przy sobie opasłe tomy obowiązującego aktualnie prawa ???
RAPR także nie jest do niego dostosowany do znowelizowanych przepisów, a jest dołączany w momencie wnoszenia opłat. Zawiera on wiele już niezgodnych z prawem zapisów !!!
A rzecznik związku przestrzega przed łamaniem etyki wędkarskiej, przepisów RAPR oraz prawa rybackiego. Skandal, żarty, kpiny, nieudolność, niekompetencja..?
Upiję się tego dnia, w którym ci partacze pójdą na nie zasłużoną emeryturę.

 
(2011-03-28 22:03)
dany21dany21
0
Niech się wezmą za kłusowników a nie ciągle wędkarzy się ciągle czepiają.
(2011-03-29 11:01)
JKarpJKarp
0
Cześć
ZG PZW przypomina, nakazuje, uznaje i podejmie środki he, he...
Kiedy Panie Naczelny Wędkarzu? Tu liczy się czas i nasze pieniądze i nasze dobro osobiste i nasza niekaralność. Wy mówicie "ZG PZW podejmie...." - czytaj czwarty punkt. Do kiedy mamy czekać z tą wykładnią?
Tak na dobry ład bez jednolitej wykładni dotyczącej karania za wykroczenia nie powinno się przyjąć żadnego mandatu. Ale zaraz Maciek napisze, że skierują sprawę do sądu he he...
I tak źle a i tak niedobrze!
Janusz JKarp

(2011-03-29 13:05)
SamotnikSamotnik
0
     Zgadzam się z przedmówcami .   Pozdrawiam.  (2011-03-29 16:21)
kitoknokitokno
0
Nie tylko Zarząd Główy ale i zarządy okręgów tkwią w epoce  kamienia łupanego.W Bydgoszczy w wydawanych informatorach a jednocześnie rejestrach połowów aż roi się od błędów- nikt jednak nawet nie pofatygował się o nich uprzedzić.Ciekawe ,że te same dokumenty rozprowadzają sklepy wędkarskie a tam już w ogóle nie ma mowy jakiejkolwiek informacji na powyższy temat.I tak za sprawą naszych nieudaczników, produkuje się nieświadomych prawa wędkarzy.Rzecz następna to tzw. porozumienia międzyokręgowe.Otóż w Bydgoszczy służą nie wędkarzom a jedynie zarządowi do utrzymania  ilości opłacających składki.Prezes z rozbrajającą szczerością przyznaje,że celowo wybrano na partnerów najbardziej odległe okręgi,bo niektóre sąsiadujące z bydgoskim mają znacznie niższe opłaty za wędkowanie i istniała realna groźba iż znaczna część wędkarzy się do nich przeniesie. Tak więc mamy porozumienia z Katowicami(460 km),Jelenią Górą(360 km)Legnicą(320km), itd .A skąd się wzięły wysokie stawki? Ano z niemądrej polityki łapania na przetargach każdej wyrybionej kałuży.Zamiast przyciągnąć wędkarzy bogatymi w ryby wodami i zadbać o to co się ma od dawna-przejmuje się kupę hektarów wyrybionych i mało przydatnych wędkarsko jezior, za które niestety trzeba płacić i w przenośni i faktycznie jak za zboże. Ceny zbóż rosną , wędkarzy ubywa a więc nowy pomysł zmniejszyć ulgi emerytom i młodzieży oraz podnieść opłaty.Zadałem sobie trud obejrzenia nowo nabytych(niektórych) jezior -zarośnięte ,z mizernym dostępem do wody a jeśli wierzyć tubylcom, wyrybione doszczętnie przez poprzednich dzierżawców.Ostatniej wiadomości jakoś wcale się nie dziwię. (2011-03-29 17:18)
kostekmarkostekmar
0

O czym my rozmawiamy i dlaczego ZG PZW przypomina o przestrzeganiu przepisow skoro produkuje buble prawne w postaci nowego RAPR. Inaczej nie mozna tego nazwać skoro w "Zasadach wędkowania" pkt. 1 jest napisane - zmienić na równobrzmiący z rozporządzenia - i dalej jest stary zapis z poprzedniego RAPR-u, a pkt. 3.10 Podrywka wędkarska to ... - (zapis z rozporządzenia) i nikt nie wie co to jest podrywka. A rozporządzenie jeszcze nie wydane.

Taki dokument w żadnym wypadku nie może być dokumentem regulującym zasady, skoro jest niepełny. W tym wydaniu ten nowy RAPR nie jest nowym RAPR-em, a jedynie projektem nowego RAPR!!!!!!

Nikt nie ma prawa wymagać przestrzegania projektu!!!

(2011-03-29 19:52)
ZENKOZENKO
0
A W ZBIORNIKU DOBROMIERZ [WOJ DOLNOSLĄskie]OBECNIE ŁOWI SIĘ POMIMO ZAKAZU SZCZEGÓLNIE W SOBOTĘ I NIEDZIELĘ BO BRAK KONTROLI JAK TO MOŻE BYC W PANSTWIE PRAWA!!!!!??????? (2011-03-29 22:05)
kardynalkardynal
0
Proszę bardzo! To rzecznik ZG PZW jednak żyje!!! Pisałem do Jaśnie Pana na innym forum i jak kamień w wodę!!!
(2011-03-29 23:03)
zaharzahar
0
4. Zarząd Główny PZW podejmie wszelkie możliwe kroki - (czas przyszły niedokonany) i będzie tak podejmował dozgonnie, do zgonu własnego lub związku
(2011-03-29 23:49)
andykandyk
0

witam!

Idzie tylko o kasę!

Pod hasłami ochrony wód, przyrody, czystości i dobra ogólnego powstają niejasne przepisy, które za zadanie mają stworzyć warunki do nakładania mandatów. To jest pokaźne źródło ... można z niego czerpać praktycznie bez końca ... wystarczy dopisywać następne bzdurne buble i karać.

Pozdrawiam andyk.

 

(2011-03-30 17:24)
ZenonSzkodaZenonSzkoda
0
Zgadzam się z przedmówcami.Śmieszny widok wędkarza nad wodami z plecakiem pełnym zezwoleń i rejestrów.Dodajmy do tego pracę skarbnikow zajmujących się wypełnianiem kilkunastu zezwoleń dla jednego wędkarza.Może zdążą do końca sezonu obsłużyć wszystkich potrzebujących.
(2011-03-30 21:47)
jogijogi
0
 Tymi zmianami w Ustawach , Regulaminach i Zezwoleniach zrobili wielki b......l.  Dobrze o tym wiedzą tylko nikt nie chce brać tego na swoje barki. Teraz myślą jak z tego wybrnąć. Błędne decyzje na górze zrobiły bałagan na dole. Taki jest efekt żle przemyślanych zmian. (2011-03-31 08:52)
grubas53grubas53
0
Wszystko pięknie ,ale zawsze jest tak że nie wszystko co złoto jest złotem .Koła wędkarskie nic nie mogą zrobić co do wędkowania w innym okręgu.Okręgi jak Mazowsze nie mają porozumień z innymi okręgami za to porozumienia chcą po 150000 tysięcy zł. Niektórych okregów nie stać jest na zapłacenie takiej sumy.Pamiętam czasy w których płaciło się krajówkę i to było bardzo dobre.A teraz trzeba szukać innego rozwiązania.Niech ZG skączy z tą dziecinadą. (2011-03-31 18:05)
rygielrygiel
0
Koledzy,andyk,ZenonSzkoda,jogi i wielu wielu innych.Oczywiście macie rację,tylko że,jedynymi którzy to rozumieją jesteśmy my sami a nie władze"naszego" związku. (2011-04-04 18:49)
barrakuda81barrakuda81
0
Nic dodać nic ująć.Ręce opadają i szkoda gadać.Niedługo wędkarz ze strachu  na ryby nie pójdzie a kłusownik w twarz mu się śmieje...
(2011-04-15 11:29)

skomentuj ten artykuł