Park Krajobrazowy Lonjsko Polje - tajemnica wędkarskiego eldorada

/ 9 komentarzy / 30 zdjęć


Znajomi którzy mieli przyjemność odwiedzić Fishing Camp Croatia pytali się nas czemu bazę wędkarską otworzyliśmy właśnie w tym miejscu. To nie przypadek. Nasza przystań jest położona w niewielkiej odległości od Parku Krajobrazowego Lonjsko Polje, będącym największym w Europie naturalnym tarliskiem białorybu, w tym karpi oraz drapieżników, które przypływają tu aż z Dunaju. Niedawno odwiedzili nas znajomi w portalu wedkuje.pl. Zanim podzielą się swoimi spostrzeżeniami, przedstawię w kilku słowach Park Przyrodniczy Lonjsko Polje, obok którego znajduje się nasze kwatery i przystań.Park Przyrodniczy Lonjsko Polje jest położony w centralnej części Republiki Chorwackiej, graniczący ze stokami Mount Moslavina oraz autostrady Zagrzeb - Slavonski Brod na północy i rzeki Sawy na południu. Park ten obejmuje zarówno zakres Lonjsko i Mokro, jak również ornitologiczny krapje dol. Lonjsko Polje obejmuje obszar o powierzchni 50650 hektarów. czas nadal stoi w miejscu w Lonjsko Polje. obrazy i sceny, które można tutaj zobaczyć są takie same, jak te 1000 lat temu – mieszkańcy żyją tu w harmonii z naturą, flora i fauną, będącą unikatowym skarbem, który wyróżnia się jako rzadki region na całym świecie. Lonjsko Polje stał się parkiem przyrodniczym w 1990 roku, jest domem ponad 250 gatunków ptaków i roślin wymarłych w pozostałej części Europy - Four Leaf Cover (Marsylia Czterolistna), sarny, bobry, białe czaple, cesarskie orły i bieliki, żelaziste kaczki, rybitwy- czarne bociany, a przede wszystkim białe bociany, z jednym z największych siedlisk aż od miejscowości Gusce do wsi Lonja- wszystkie można je tutaj znaleźć. W parku przyrodniczym Lonjsko Polje znajduje się 17 miejscowości z dobrze zachowaną macierzystą, drewnianą architekturą. Rzeka Sawa z jej dopływami- Lonja, Strug, Pakra, Ilova, Trebez, Cesma i wieloma innymi mniejszymi dopływami, sprawia, że ten naturalny krajobraz jest jednym z najważniejszych terenów podmokłych w Europie. Rozmaite gatunki ryb obfitują we wszystkich rzekach, więc tradycyjne wędkarstwo było powszechnie praktykowane we wszystkich wsiach. Powodzie mają duże znaczenie dla parku, ponieważ zapewniają ciągłe przetrwanie i rozwój unikalnej roślinności i w ten sposób zachowują bogactwo fauny, zwłaszcza ptaków. O ile dotyczy to roślinności, największym skarbem Lonjsko Polje są jej lasy pokrywające 60% całego obszaru. Wielki obszar pokryty lasami zapewnia niezbędną różnorodność siedlisk, które umożliwiają rozwój różnych gatunków zwierząt i organizmów. Tradycyjny sposób życia lokalnych mieszkańców ma ogromne znaczenie, ponieważ w ten sposób jest włączony biologiczny i ekologiczny rozwój, który jest zgodny z naturalnymi potrzebami flory i fauny.

Ciesz się niekończącymi się pastwiskami, bagnami, krowami i końmi, które żyły w harmonii z naturą i ludźmi od niepamiętnych czasów. Przyjdź i poczuj magię i pradawną moc poprzez zapach wierzb, świeżo skoszonej trawy i zakurzonych dróg- przyjdź i bądź znów szczęśliwy, a co najważniejsze daj sobie szansę odkryć niesamowity potencjał tutejszych łowisk!!!

 


4.9
Oceń
(16 głosów)

 

Park Krajobrazowy Lonjsko Polje - tajemnica wędkarskiego eldorada - opinie i komentarze

barrakuda81barrakuda81
0
Sądząc po pięknych zdjęciach jest to rzeczywiście miejsce wyjątkowe. Nie wiem jednak czy wszyscy zdają sobie sprawę że w Polsce też są rejony nie ustępujące walorami przyrodniczymi, wyjątkowo urokliwe choć może mniej rybne... Nie zawsze trzeba ich też daleko szukać. Klimat takich miejsc jest niepowtarzalny. Wystarczy tylko namierzyć takie "sanktuaria" dzikiej przyrody a uwierzcie ,że czarny bocian czy bielik albo biała czapla będą tam naturalnym obrazem na niebie. Mam to szczęście, że mieszkam w okolicy gdzie obecność tych gatunków sensacji nie wbudza ale zawsze wywołuje zachwyt (bynajmniej mój) - choćbym widział je już setki razy. Z rybami już gorzej i po wędkarskie emocje zapewne warto jechać do Chorwacji bo to niezwykły kraj. Trzeba mieć jednak świadomość że często "cudze chwalicie - swego nie znacie". Jeszcze parę dni, może tygodni i zapewne odwiedzę te swoje nieodległe, polskie wędkarskie miejsca i zapewniam, że wrażeń estetycznych na pewno nie poskąpią:-) Już nie moge się doczekać... (2015-04-03 14:59)
marciin 2424marciin 2424
+1
"zapach wierzb, świeżo skoszonej trawy..." Wspomnienia z dzieciństwa się odezwały :) Coś pięknego ,ale Chorwację to na razie sobie odpuszczę ,gdyż trudno znaleźć czas na własne łowiska ,a co dopiero taki wyjazd . Wszystkim ,którzy skorzystają zazdroszczę i połamania :) (2015-04-03 16:11)
sicinasicina
+1
Bylem tam w marcu 20 dni korzystajac z gosciny wlascicieli bazy i jestem zauroczony przyroda i lowiskiem.Polecam goraco przezyjecie wspaniala przygode i moc doznan wedkarskich. (2015-04-03 17:48)
marek-debickimarek-debicki
0
"....Ciesz się niekończącymi się pastwiskami, bagnami, krowami i końmi, które żyły w harmonii z naturą i ludźmi od niepamiętnych czasów. Przyjdź i poczuj magię i pradawną moc poprzez zapach wierzb, świeżo skoszonej trawy i zakurzonych dróg-.." To wszystko, zawarte w tym jednym i jakże przeuroczym zdaniu, przemawia do mnie bardzo mocno. Dziękuję za piękną relację. (2015-04-03 19:28)
barrakuda81barrakuda81
0
"...Ciesz się niekończącymi się pastwiskami, bagnami, krowami i końmi, które żyły w harmonii z naturą i ludźmi od niepamiętnych czasów. Przyjdź i poczuj magię i pradawną moc poprzez zapach wierzb, świeżo skoszonej trawy i zakurzonych dróg- przyjdź i bądź znów szczęśliwy..." Przyjemnie napisane. Też mam takie miejsce gdzie krowy i konie od lat chadzają swobodnie po wiślanych łachach ,burtach ,przepływają nawet na wyspy i pasą się w dużych stadach na nabrzeżnych łąkach. Kurzu i porannej rosy także nie brakuje - kurde, to ja szczęśliwy jestem!:-) I nie muszę daleko wyjeżdżać:-) Nie żebym się czepiał bo to bardzo sprawnie i mile dla odbiorcy napisany tekst reklamujący łowisko ale ..."Rozmaite gatunki ryb obfitują we wszystkich rzekach, więc tradycyjne wędkarstwo było powszechnie praktykowane we wszystkich wsiach..." - oby nie tak gorliwie jak u nas bo ryby szybko się skończą:-) A ja na Wisłę narzekam... Doprawdy nie mam wstydu! (2015-04-03 21:13)
marek-debickimarek-debicki
0
"....Ciesz się niekończącymi się pastwiskami, bagnami, krowami i końmi, które żyły w harmonii z naturą i ludźmi od niepamiętnych czasów. Przyjdź i poczuj magię i pradawną moc poprzez zapach wierzb, świeżo skoszonej trawy i zakurzonych dróg-.." Osobiście w tym cytacie brakuje mi tylko jednego przecinka po słowie "moc". Natomiast samo zdanie nadal mnie niesamowicie urzeka. (2015-04-03 23:00)
LeoAmatorLeoAmator
0
Tekst fajny tylko szkoda ,że tak pięknie opisujecie przyrodę innego kraju,ja jestem szczęśliwy mieszkając w miejscu gdzie jeszcze takowej fragmenty się trafiają.Szkoda tylko ,że ryba przetrzebiona. (2015-04-03 23:04)
troctroc
0
Piękna kraina- ma jeszcze jedną, najważniejszą zaletę- nie jest pod zarządem PZW... (2015-04-03 23:05)
użytkownik146431użytkownik146431
0
Ostatnio kilka odcinków "Z wędką nad wodę" tam nagrali. (2015-04-04 08:56)

skomentuj ten artykuł