Zaloguj się do konta

Piękne Jezioro Łebsko

[strong]Jezioro Łebsko[/strong] to jezioro przybrzeżne położone na Wybrzeżu Słowińskim na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Łebsko jest największym jeziorem przybrzeżnym i trzecim jeziorem w Polsce pod względem powierzchni, bowiem łączna powierzchnia wynosi 7142 ha (długość 16,4 km, szerokość 7,6 km).

Zbiornik oddzielony jest od morza mierzeją czyli jest jeziorem przybrzeżnym. Cechą wyróżniającą jezioro jest słonawy charakter. [strong]Jezioro Łebsko[/strong] jest płytkie - maksymalna głębokość wynosi 6 m.

Od północy graniczy z Mierzeją Łebską z ruchomymi piaskami. Wydmy wsypują się bezpośrednio do jeziora, co stanowi przyczynę zmniejszania się powierzchni lustra wody, nawet do 1m w ciągu roku.
Od strony wschodniej, południowo i zachodniej rozciąga się Nizina Gardeńsko-Łebska z mokradłami i torfowiskami. W sąsiedztwie brzegów jeziora wystęuje wiele prawnie chronionych gatunków roślin.

Jezioro powstało w wyniku podniesienia poziomu morza i zalania łąk. Ma charakter umiarkowanie przepływowy. Przez [strong]Łebsko[/strong] przepływa rzeka Łeba. Akwen połączony jest także z jeziorami Gardno i Sarbsko.

Dno jeziora urozmaicone jest przez ciągnące się głębokie, równoleżnikowe rynny.
Brzeg południowy przeważnie jest podmokły a część przybrzeżna wód silnie zarośnięta szuwarami. Jezioro udostępnione jest tylko wzdłuż wytyczonego szlaku ze względu na ochronę miejsc lęgowych ptactwa wodnego.

Opinie (2)

sledziwidz

W latach 50 mieszkałem w Łebie jak ojciec miał wolne a pełnił funkcje komendanta posterunku MO jeździliśmy rowerami na ryby do miejscowości Rąbka względnie Żarnowskie ,złowić kilkanaście węgorzy nie było problemem większość terenu dla obywatela była niedostępna piecze sprawowało wojsko jakieś poniemieckie wyrzutnie V-1 i nikt nie wymagał zezwoleń dużo ryb i to jakich pozdrowienia. [2015-02-27 00:52]

Ghostsenior67

Do regulaminu wypadało by doadać ten punkt "j) stosowania jako przynęty żywych lub martwych ryb, części ryb w tym również fileta;" na drapieżnika tylko Spinning [2022-05-15 21:40]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej

Zbiornik Zielęcice

Zbiornik o prostej i równej linii brzegowej i głębokości od 1,00 do 1,2…

Jezioro Gardno

Gardno to jezioro przybrzeżne położone na Wybrzeżu Słowińskim w wojew…