Pierogi z kapustą i grzybami.


Pierogi z kapustą i grzybami

Składniki ciasta:
-500g mąki (ok.3 szklanek)
-250ml wody lub mleka
-1 łyżka masła
-sól
-ew. jajko

składniki farszu:

-800g kiszonej kapusty
-50g suszonych grzybów
- główka cebuli
-100g masła
-3 łyżki oleju
-sól
-pieprz

Przygotowanie:

Grzyby moczymy w wodzie przez co najmniej 2 godziny, następnie gotujemy do miękkości. Składniki na ciasto pierogowe powinny mieć temperaturę pokojową. Mąkę przesiewamy na stolnicę,robimy w środku dołek ew.wbijamy do niego jajko i wlewamy łyżkę roztopionego masła. Powoli wlewamy też szklankę mleka lub wody (najlepiej ciepłej). Ilość danego płynu będzie zależała od wilgotności mąki. Oczywiście mąka będzie bardziej sucha wchłonie więcej wody.

Rozbieramy ciasto najpierw nożem , a potem rękami (ok.15-20 min.), aż powstanie jednolite, gładkie ciasto.
Dobrze wyrobione ciasto powinno być elastyczne, gładkie ,a po jego przekrojeniu zobaczymy wgłębienia i dziurki wypełnione powietrzem. Pozostawiamy je na pół godziny , przykrywając je szmatką ,żeby 'doszło'.

Przygotowanie farszu.
Ugotowane grzyby odcedzamy i drobniutko siekamy. Kapustę odciskamy , jeśli jest bardzo
kwaśna, to wcześniej przelewamy ją wodą i dusimy w wywarze z grzybów z dodatkiem masła.
Cebulę kroimy w drobną kosteczkę i smażymy na oleju, dodajemy wraz z grzybami do kapusty i dusimy razem, aż do odprowadzenia płynu. Na koniec doprawiamy solą i pieprzem.

Ciasto dzielimy na dwie, trzy porcje i wałkujemy na grubość 2mm, z ciasta wykrawamy foremką okrągłe placuszki,na środek nakładamy farsz i dokładnie zlepiamy brzegi. Wrzucamy pierogi do gotującej,posolonej wody, po wypłynięciu gotujemy jeszcze 3 minuty i wyjmujemy łyżką cedzakową.

Smacznego!!!

 


5
Oceń
(1 głosów)

 

Pierogi z kapustą i grzybami. - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł