Zaloguj się do konta

Pierwszy sum - spining

Pewnie wielu z was złowiło dużego karpia szczupaka bądź inną dużą rybe,lecz wiele z was chciało by złowić swojego pierwszego dużego suma.Sum jest wielką i silną rybą.Opisze wam jak złowić swojego pierwszego suma metodą spiningową.

Sprzęt
Wędzisko do połowu sumów musi być mocne i długie.Dla tych co lubią finezyjny spining i lubią czuć dużą rybe na wędce moge polecić wędziska spiningowe do 40 g wyrzutu.Natomiast dla tych co wolą mieć mocny kij do 100 gram.Młynek jaki zastosujemy musi być mocny i mieć duże przełożenie.Żyłka czy plecionka???To pytanie zadamy sobie w sklepie.Odrazu pisze że ja wole używać plecionki.Nawijam 150m plecionki 0.22mm pod nią podkład z żyłki 0,40 mm.Przypony jakich stosuje to dragonowskie Big Game do 23kg w odcinku 80 cm.Do tych przyponów przekonał mnie mój wójek łowiący sumy w Wiśle.

Przynęty
Mogą być to blachy,woblery lub gumy.Blachy jakich używam to wachadłówki.Pięknie lusterkują i są bardzo łowne.Mają one gramature 12-20g.Najczęściej są złote lub srebrne.W tym sezonie chce spróbować z miedzianymi.Woblery muszą być duże.Mogą być to woblery rapali lub salmo.Jednak ja sam strugam woblery 7 cm.Ważne by miały mocne uszka i kotwiczki.Gumy będą duże 15 cm.nie ma kolorów idealnych.Próbujcie kombinować z kolorami,a napewno traficie na tą odpowiednią.Główki to 20-25gramowe z mocnymi dużymi i ostrymi hakami.

Coś o sumach
Wiemy jaki sprzęt,jakie przynęty dowiedzmy się teraz troche o tej rybie.Sum ma specyficzną budowe ciała składa sie prawie tylko z głowy i ogona.Jego głowa jest zpłaszczona.Jest przystosowany do pływania w rwącym nurcie rzeki.Jego płaska budowa nie stawia oporu w nurcie a duży ogon działa jak napęd.Sumy najczęściej będziemy łapali w lato od lipca(do lipca jest okres ochronny!!!)do śierpnia,na jesieni sum nie jest taki aktywny ja latem.

Miejsca przebywania
Suma możemy spotkać w rzekach takich jak Wisła,Wisłok,Odra,Warta i w różnych odpływach i zbiornikach zaporowych typowym ziornikiem gdzie możemy spotkać suma jest elektrownia Rybnik.
W rzekach spotkamy go w głównym nurcie,opaskach,główkach i przelewach.

Żer
Sumy najlepiej żerują nocą,świtem i wieczorem.Za dnia też złapiemy ale to będzie trudne.W dzień sum najczęściej weźmie gdy przynęte podamy mu pod pysk.Żerowanie suma odjawia sie spławianiem które świetnie słychać.

Sprzęt dodatkowy
Wodery,torba z przynętami,szczypce,latarka czołowa,spray na komary,kurtka od deszczu,specjalne rękawice(do podbieranie sumów ręką).

Mam nadzieje że tym wpisem zachęciłem was do wyruszenia ze spiningiem w ręku na suma
(niedługo będzie coś o łowiniu sumów na grunt)
POŁAMANIA KIJA!!!!!

Opinie (10)

użytkownik

zapraszam do komentowania i oceniania [2011-01-16 13:47]

użytkownik

ode mnie piąteczka :) pozdrawiam. [2011-01-16 14:47]

pstrag222

dobry tekst zostawiam 5 [2011-01-16 19:46]

pilatto

ciekawie sie czyta, nie wiem skąd takie niskie noty, ode mnie 5 [2011-01-16 20:49]

jacenty75

Witam, nawiązując dosłownie do tematu to ja pamietam, że swojego pierwszego w życiu suma i w dodatku na spinning złapałem będąc na wagarach w IV klasie szkoły średniej. Sumek miał równy metr i ważył ok. 6kg. Radocha była ogromna a jeszcze większym przeżyciem przymusowe C&R.

[2011-01-17 14:32]

fresiak

bardzo ciekawy artykuł.   5  [2011-01-21 12:00]

rozap37

Oczywiście ***** , artykuł ciekawy i fajny . :) . Pozdrawiam  [2011-01-23 13:42]

Eryczek

dzięki przyda się ...  oczywiście   ***** [2011-02-19 12:45]

Artur z Ketrzyna

Artykuł przeczytałem z przyjemnością, choć jest ubogi w szczegóły takie jak technika prowadzenia i miejscówek żerowania. Mimo iż jest nie wyczerpujący, by wprowadzić nas w tajniki łowienia sumów, to i tak mi się podobał. Ocenę jaką wystawiłem to czwureczka.I zachęcam do napisania drugiej części części o sumie na spining; opisać byś mógł zwyczaje suma, jak rozpoznać dobrą miejscówkę, żerowisko. Jak prowadzić przynętę i jak ją podawać.Poprostu mógł byś opisać jeden ze swoich takich wypadów; przygotowania, wypad i sam czas połowu ((polowania) zachowania nad wodą i obserwacji (na co zwrócić uwagę), wypatrywania zdobyczy. Na pewno był by to ciekawy i godny uwagi artykuł. [2011-02-21 08:49]

użytkownik

lanuje wyprawe na sumy ale dopiero w lipcu więp poczekam to wstawie jakieś moje zdiecia z sumem [2011-02-21 19:49]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej

Karasiowy sezon

Jak ja się ucieszyłem jak podczas świątecznych porządków znalazłem &…