Platforma wędkarska - wykonanie podestu

/ 8 komentarzy / 6 zdjęć


Ilu z nas pragnie mieć sprzęt z najwyższej polki, niestety wysokie ceny przekreślają nasze szanse na posiadanie wymarzonego cacka, dziś przedstawie jak tanim kosztem sprawić sobie wyczynowy podest/platformę wędkarską .
Ceny takiego sprzętu wahają się od 400- 900 zl, jest to cena dość wysoka, jak za tak prosty sprzęt, cena wynika z zastosowania do budowy podestu profilu aluminiowego który jest bardzo drogi, ale nie oszukujmy się większość z tej ceny to logo markowego producenta na produkcie. Zaleta i to nie wątpliwa aluminiowej platformy jest jej waga, podest o wymiarach 90x70 wazy około 8 kg, razem z nogami, ale czy warto dać aż taka kwotę za sama wagę ??? Minusem jest wytrzymałość aluminium, dla użytkowników o większej masie sprzęt ten może być, mówiąc delikatnie za slaby, sam przed skonstruowaniem swojego podestu , rozglądałem się za czymś używanym ale fabrycznym, i po przejrzeniu kilku ofert stwierdzielem ze większość wytrzymuje max 100 kg, co niekiedy okazuje się zbyt mala wytrzymałością. Krok po kroku wyjaśnię jak wykonać podest, o znośnej wadze, wysokiej wytrzymalosci, praktycznie niezniszczalny , wymiar 90x60 cm :)

Skąd wziąć materiał ?

Platforma wędkarska podest wykonany jest z lekkiej stali, którą można odzyskać z starych ławek szkolnych, krzeseł, wykonanych z stalowych profili 2,5x2,5 cm , oraz krzeseł szkolnych o profilu 2x2 cm które przeznaczone są na nogi podestu :) Jeśli nie uda nam się załatwić czegoś podobnego zakupujemy w sklepie "metalowym" profile o podobnych wymiarach , nie jest to drogi materiał.


Co będzie potrzebne ?

2 profile metalowe 2,5 x 2,5 cm, o długości 90 cm
5 profili metalowych 2,5 x 2,5 cm o długości 55 cm
4 profile Metalowe 2,5x 2,5 cm o długości 12,5 cm
4 profile 2x2 cm , o długości 2x 30 cm , 2 x 50 cm (nogi)
Blacha o grubości 5 mm, wymiar 10cm x 10 cm, szt. 4 (podstawki nóg)
Blacha Ryflowana, lub do obróbek dekarskich o wymiarach 90 x 60 cm , grubość 2 lub 3 mm
Elektrody 2,5 , sztuk 20
Tarcza do szlifowania
Nity 4"" , szt 60
Śruby 8.8 , rozmiar 8 , szt. 8
"motylki" rozmiar 8 , szt. 8
Farba

spawarka, nitownica, szlifierka kątowa, Wiertarka. wiertło 4, wiertło 8 (do metalu)

Instrukcja Krok po kroku :)

Rysunek 1. przedstawia rzut górny stelażu platformy, najpierw przyspawujemy Do poprzeczek 90 cm , pierwsza i ostatnia poprzeczkę 55 cm, ułatwi to nam wspawanie następnych gdyż całość nie będzie się nam rozjeżdżać, kolejne poprzeczki, wspawujemy w równych odstępach należny pamiętać ze wszystkie poprzeczki powinny być wspawane możliwie jak najrówniej z zachowaniem kata 90"" , gdy mamy już gotowy szkielet zasadniczy przystępujemy do wspawania mocowania nóżek są to odcinki profili o wymiarach 12,5 cm ( rys 3. ) które wspawujemy pionowo, zostawiając "od góry i od dołu po 5 cm, wolne miejsce (5 cm ) bd przeznaczone na otwory na śruby mocujące nogi. Szkielet naszego podestu jest już gotowy, teraz należy
go zabezpieczyć farba, i poczekać aż wyschnie.

Gdy farba wyschnie przystępujemy do mocowania blachy na gore podestu. Blacha o wymiarach 90 x 60 powinna idealnie pasować na gore szkieletu , przykładamy ja na wierzch, po czym w każdym rogu wiercimy dziurę w blasze jak i zarówno w profilu, wkładamy nity i mocujemy nitownica , w ten sposób blacha nie bd się nam przesuwać kiedy bd wiercili kolejne otwory na nity, kolejne nity mocujemy co 5 cm , do kompletnego zamocowania blachy powinno ich wyjść ok 60-70 szt.

Teraz przystępujemy do konstrukcji nóg naszego podestu, ja wybrałem 2 długości nóg gdyż brzegi moich łowisk są praktycznie zawsze nie równe, dlatego tez 2 nogi są dłuższe aby był większy zakres regulacji. Nogi naszego podestu, Składają się z profili o wymiarach 2x2 cm (rys.4) i podstawek o wymiarach 10x10 cm z blachy o grubości 5mm . Odmierzamy środek Podstawki przykładamy profil i obspawujemy z każdej strony, musi to być wykonane dokładnie aby nogi były jak najstabilniejsze, następne nogi wykonujemy analogicznie. gotowe nogi malujemy i odstawiamy do wyschnięcia.

Przystępujemy do wiercenia otworów na śruby, wkładamy nogi w mocowania podestu, składamy nogę "do końca" tak aż podstawka oprze się o mocowanie nogi, wiercimy wiertlem nr. 8 otwór, w dolnym odcinku mocowania (wspomniane 5 cm, u dołu profilu mocowania nóg) zostawiając od dołu profilu 2,5 cm , analogicznie robimy na gorze mocowania, takim sposobem miedzy naszymi otworami powinien pozostać odstęp 5 cm, kolejne otwory wiercimy w takich samych odstępach, w ten sposób uzyskujemy zakres regulacji naszych nóg, co 5 cm. CZYNNOŚĆ POWTARZAMY ANALOGICZNIE Z KAŻDA NOGA . Po zamocowaniu nóg, i prawidłowym wywierceniu otworów, , podest postawiony na równej powierzchni nie powinien się bujać na boki.

Nasz podest wędkarski jest gotowy, Szybki rozkładanie podestu zapewniają nam śruby mocujące z motylkami.

Mam nadzieje ze w ten prosty sposób, każdy będzie mógł sprawić sobie, taką platformę wędkarską , która zapewnia niebywałą wygodę nad woda, i dobra organizacje naszego stanowiska.

Parametry Platformy.

Wymiary 90 x 60 cm
Waga ok 9,5 kg
Wytrzymałość 150 kg

 


5
Oceń
(13 głosów)

 

Platforma wędkarska - wykonanie podestu - opinie i komentarze

ZielanZielan
0
Powiedz ile kosztował Cię cały materiał? Oczywiste jest, że satysfakcja z samodzielnej pracy sprawia nam radość. Jednak ja jestem akurat sceptykiem tegoż projektu, biorąc pod uwagę moje potrzeby. Trzeba było by dołożyć do tego siedzisko oraz osprzęt typu kasety czy uchwyty co generuje dodatkowe koszty i zwiększa czas pracy. (2014-02-26 11:53)
abra1990abra1990
0
A wiec tak material zalatwilem sobie za darmo, byly to stare szkolne lawki, podest przystosowany jest pod krzeslo wedkarskie, i jest alternatywa dla drogich platform takich jak np. Traper Competition. Ogolnie mi nie potrzebne sa kasety itd, relacje z uzytkowania podestu zdam w swoim blogu, gdy tylko bd mial mozliwosc rozstawienia wszystkiego nad woda, wtedy pokaze jak wszystko jest zorganizowane i pod reka, bez koniecznosci wydawania kilku tysiecy zlotych :) pozdrawiam (2014-02-26 20:24)
abra1990abra1990
0
Jeśli chodzi o osprzęt typu uchwyty na bat/tyczkę, fajkę do siatki, mocowanie parasola, i karuzele, to nie są to jakieś olbrzymie koszty, wszytko to możemy zakupić on line nie przekraczając 40 zl za dany element. Wrzuciłem ta instrukcje z myślą o osobach startujących w zawodach niższej rangi, których nie stać na zakup drogiego sprzętu wyczynowego a także o tych którzy cenią sobie wygodę nad woda chcąc mieć równy teren pod nogami, lub gdzie dostęp do wody bez konieczności zamoczenia się jest niemożliwy.Koszty realne , profil z lekkiej stali 6 zl/mb , 20 elektrod nr 2 0,35-0,50 zl/szt, paczka nitow 100 szt. 4 zl, 2 tarcze do ciecia metalu 3 zl/szt. arkusz blachy dekarskiej 45 zl-60 zl, farba ok 10 zl :) (2014-02-26 20:40)
ZielanZielan
0
Pomyśl o systemie jezdnym bo bez tego ani rusz. Kosz - podest Jaxona z niezbędnym osprzętem i z systemem jezdnym można dostać za około 1100 zł. (2014-02-26 21:10)
RandalRandal
0
Napracowałeś się, i za to należy się *****. Na pewno będzie Ci służyć. Pozdrawiam i wieżę że następna platforma jaką wykonasz będzie lepsza. (2014-02-27 19:28)
u?ytkownik104372u?ytkownik104372
0
Za pracę i pomysłowość 5* się należy :) (2014-02-28 19:41)
miecz-gazmiecz-gaz
0
Panie Kamilu dobra robota 5 z + (2014-03-06 19:19)
ogrekogrek
0
Ja czekam na kolejny :) (2014-03-07 19:49)

skomentuj ten artykuł