Plecionka Carpex PST X4
Jakub W (Jakub Woś)
2016-12-03
Coraz więcej moich zestawów połączonych jest plecionka a nie żyłką. Żyłkę stosuję już praktycznie tylko do lekkiego spinningu czy spławika dodatkowo podczas spinningu w przymrozki. Do cięższego spinningu i gruntu używam już tylko plecionek.
Dlaczego plecionki?
Plecionki moim zdaniem mają wiele zalet. Pierwsza to wytrzymałość. Przy tej samej średnicy co żyłki mają o wiele większą wytrzymałość. Drugą zaletą jest odporność na przetarcia i uszkodzenia. Kolejną zaletą jest jej mała rozciągliwość co znacznie poprawia sygnalizację brań zwłaszcza na większych odległościach co jest szczególnie istotne podczas połowu gruntowego. Plecionka jest też bardziej miękka od żyłki co w niektórych sytuacjach może mieć duży wpływ na naturalny wygląd przynęty. Jedną z nielicznych wad plecionki jest jej cena. Ceny za 150m potrafią przekraczać 100zł. Dlatego też ciągle poszukuję kompromisu między ceną a jakością.
W tym roku w moje ręce trafiła plecionka Carpex PST X4 o średnicy 0,15mm
Nazwa mogłaby sugerować iż plecionka przeznaczona jest do połowu karpi a więc głównie metody gruntowej. Ja jednak lubię eksperymentować i prócz rzecznego feedera służyła mi jeszcze przy cięższym spinningu.
Jak możemy przeczytać na stronie producenta „Najnowszy sposób krycia i impregnacji włókien metodą DMC (Double Molecular Coating) gwarantują ochronę przed promieniowaniem UV oraz brak nasiąkliwości nawet po długim użytkowaniu”. Jak to wygląda w praktyce. Zawsze nawijając plecionkę na kołowrotek przytrzymuje ją w palcach, które chroni rękawica. Dzięki temu już na samym początku wiem ile tego impregnatu szybko schodzi z plecionki. W tym wypadku byłem naprawdę pozytywnie zaskoczony małą ilością brązowego koloru na rękawicy. Plecionka bardzo powoli traci kolor i równie wolno chłonie wodę co bardzo ułatwia łowienie w temperaturach bliskich 0 stopni.
Co więcej można powiedzieć o plecionce łowiąc na nią cały sezon? Bardzo ładnie układa się na kołowrotku co może świadczyć o tym, że przekrój jak podaje producent jest okrągły. Plecionka jest mocna i odporna na przetarcia. Moje łowisko szczupakowe jest bardzo zarośnięte. Aby uniknąć strat wielu przynęt nie stosuje plecionki cieńszej niż 0,15mm. Taka plecionka rozgina haki, dzięki czemu niewiele moich przynęt zdobi podwodne przeszkody. Łowienie na kamienistych odcinkach Wisły także nie było jej straszne i nie musiałem każdorazowo po łowieniu odcinać kawałka plecionki, który miał największą styczność z podłożem.
Za około 140zł możemy mieć szpulę 300 metrów plecionki z włókien Spectra wyprodukowanych w USA. Moim zdaniem jedna z lepszych plecionek w tej cenie.
Tabela średnic, długości i wytrzymałości.
Numer katalogowy Średnica Ilość metrów na szpuli Wytrzymałość**
56-PC-115 0,15 mm 130 m 20 lbs
56-PC-118 0,18 mm 130 m 25 lbs
56-PC-120 0,20 mm 130 m 30 lbs
56-PC-315 0,15 mm 300 m 20 lbs
56-PC-318 0,18 mm 300 m 25 lbs
56-PC-320 0,20 mm 300 m 30 lbs
** maksymalna waga holowanej ryby, zależy od umiejętności wędkarza