Plecionki Hegemon 12 X i Kizuna 8 X

/ 6 komentarzy / 3 zdjęć


Dwie plecionki

Jeszcze wczoraj trwałem przy pomyśle, aby wybrane 2 plecionki spinningowe, HEGEMON 12 splotów (Jaxon) i KIZUNA 8 splotów (Owner), często używać i niejako testować walory użytkowe do końca listopada celem wyrobienia sobie opinii o tych produktach. Dzisiaj w mojej okolicy zagościł przymrozek, co uzmysłowiło mi szybko upływający czas. Zaniepokoiłem się, że informację o tych plecionkach mogę pisać dla Was w grudniu przy akompaniamencie sypiącego lub skrzypiącego pod butami śniegu. Dla wielu Czytelników wówczas dostarczona opinia będzie opóźniona, wręcz nieużyteczna.
Z tych powodów postanowiłem sprawę przyspieszyć. I oto dzisiaj piszę w wersji skróconej opinię o dwóch wymienionych plecionkach.
Jest to „wersja skrócona” opinii, ponieważ 12X nie łowiłem podczas 4-stopniowego i mocniejszego mrozu, nie holowałem grubych ryb, nie łowiłem w wodzie mętnej od zawiesiny mineralnej oraz nie łowiłem w Odrze - bywa, że ta woda ma negatywny wpływ na niektóre plecionki. Wprawdzie planuję wędkowanie we wrocławskiej Odrze już za 5 lub 8 dni, a w szczecińskiej - za 15 dni, ale to są plany.
Odniosę się do podstawowych cech, których jednak przy sklepowej półce nie sprawdzimy.
Obie plecionki są niemal równolegle i w porównywalnej ilości godzin i warunkach eksploatowane. A oto akweny, w których plecionki były używane: kilkukrotnie Wisła w ok. Torunia i Bydgoszczy oraz Tczewa, Brda, Jez. Żarnowieckie, czyste chemicznie jezioro w ok. Olsztyna, 2 czyste chemicznie jeziora w ok. Bydgoszczy.

Obie plecionki zostały wykonane z włókien PE opracowanych przez Japończyków. Dodam celem wyjaśnienia, że OWNER to japońska firma od lat słynąca ze znakomitych haczyków, kotwic i główek jigowych (dżigowych). W ofercie także posiada żyłki i plecionki. JAXON dystrybuuje te produkty.
Informacja katalogowa w artykule dotyczy stanu na 2020 r.

W katalogu podaje się wytrzymałość plecionek wg reguły Fish Up To-Max Ryba (Jaxon) lub EFTTA (Owner).

Kolor.
Plecionka HEGEMON 12X ciemnooliwkowy kolor trzyma bardzo dobrze. Nie dość, że jest to interesujący i praktyczny kolor, to jak się okazuje - dosyć skutecznie zaimplementowany włóknom.
Plecionka KIZUNA 8X (Owner) wyposażona w ciemnozielony kolor zdecydowanie szybko traci go na odcinku roboczym, jaśniejąc, a punktowo - nieco bielejąc. Wciąż zachowuje odcień zieleni, a nawet swoistą pstrokaciznę, co w wodzie nie wygląda źle.

Gładkość, śliskość powierzchni.
Tutaj opieram się na bardzo subiektywnej ocenie, ponieważ suchą plecionkę badałem w opuszkach suchych palców, w temperaturze pokojowej.
HEGEMON 12X - odcinek roboczy zachował aksamitną w dotyku gładkość, natomiast wyczuwam delikatny opór powierzchni podczas przeciągania pomiędzy opuszkami; tego efektu z pewnością nie ma na przelotkach, gdyż te mają inną strukturę od opuszków. Ponadto nie wyczuwam splotu ani mechanicznych uszkodzeń tegoż. Plecionka nie jest skręcona.
KIZUNA 8X - odcinek roboczy ku mojemu zaskoczeniu wciąż jest bardzo śliski i gładki, nie wyczuwam szorstkości wynikającej z uszkodzenia mechanicznego, nie wyczuwam splotu i skręcenia linki. Po tej plecionce palce przesuwają się bez wspomnianego oporu HEGEMON.

Wytrzymałość liniowa i na węzłach.
Kilka razy szarpałem się (zbyt nerwowo) z nieustępliwymi zaczepami, dwukrotnie lot przynęty (masa w zakresie od 30 g do 70 g) został gwałtownie zatrzymany przedwczesnym zamknięciem zwolnienia szpuli, raz złapałem obrzydliwą brodę na KIZUNA (multiplikator Forward). Plecionki ani razu nie zerwały się pod wpływem szarpnięcia.
Odnosząc się do węzłów, zazwyczaj stosuję grupę 3 węzłów: mój bez nazwy (stosuję go od blisko 25 lat), Palomar, Trilene. Niekiedy stosuję niezaciskającą się pętlę Rapali. Obie plecionki doskonale trzymały na tych węzłach, w sposób wystarczający do mojego łowienia. Nie jestem w stanie określić pro-centowego zachowania wytrzymałości plecionek (względem wartości deklarowanych przez producentów) na tych węzłach - nie robię takich pomiarów.

Przekrój zbliżony do okrągłego.
Jeśli chodzi o HEGEMON 12X, jestem pod miłym wrażeniem trzymaniem i tego parametru. Owszem, zdaję sobie sprawę z krótkiego czasu użytkowania tej plecionki, ale mimo wszystko - plecionka wciąż wygląda jak nowa i okrąglutka. Aż miło popatrzyć i dotknąć.
Z definicji, 8-splotowa KIZUNA ma prawo być mniej „okrągła”, ale i tutaj nie ma mowy o spłaszczaniu. Bardzo dobrze prezentuje się wizualnie i w dotyku. Życzyłbym sobie podtrzymać ten wniosek po kilkumiesięcznym wędkowaniu.

Ceny plecionek i oferta katalogowa.
Ceny w Internecie bez opłat za przesyłkę i uśrednione.
HEGEMON 12X i 8X dostępne są w bogatej ofercie i jest z czego wybrać coś dla siebie. Średnica już od 0,06 mm, na szpulkach znajdziemy 125 m, 150 m, 200 m i 1000 m. Sprawdziłem w kilku miejscach ceny w Internecie, co wygląda następująco: zakres od 60 zł do 103 zł odcinki 125, 150 i 200 m; odcinek 1000 m ok. 360 zł średnica 0,20 mm.
KIZUNA dostępna jest w dwóch kolorach, w odcinkach 135 m, najmniejsza średnica to 0,10 mm. Cena zbliżona do 70 zł.

W ramach podsumowania już teraz mogę się pokusić o zaliczenia tych plecionek do udanych, oferowanych w atrakcyjnej cenie.

Katalog 2020
HEGEMON - https://jaxon.pl/jaxon_katalog_2020/#66
KIZUNA - https://jaxon.pl/jaxon_katalog_2020/#78

Waldemar Ptak

 


4.7
Oceń
(7 głosów)

 

Ocena sprzętu (ocen: 1)

Ocena użytkowników:

Jakość:
(5)
Cena:
(5)
Użytkowanie:
(5)

Średnia ocena:

5Plecionki Hegemon 12 X i Kizuna 8 X - opinie i komentarze

ryukon1975ryukon1975
+1
Nie znam tych plecionek z praktyki. Jednak ceny przystępne, różnorodna kolorystyka więc kto wie, może kiedyś przy potrzbie wypróbuję. 5 ***** (2020-11-23 12:46)
w-ptakw-ptak
0
Cześć Krzychu, za 2-3 miesiące na łowiskach dowiem się znacznie więcej o tych plećkach. Zapowiadają się bardzo ciekawie. Pozdrawiam ciebie :) (2020-11-23 15:43)
PiterSzPiterSz
+1
Gdyby ta plećka Jaxona była chociaż w rozmiarze 0,10mm (0,12mm może już ciut za gruba?) to już bym gonił do sklepu. Ceny w necie bardzo fajne. (2020-11-23 17:11)
PiterSzPiterSz
+1
Kurde myślałem o innej plećce, która występuje dopiero od 0,12mm (oglądałem wcześniej), a tu Jaxon ma rozmiarówkę od 0,06mm :D No to sobie namieszałem w głowie ;) Edytowałbym pierwszego posta, ale nie ma opcji :/ (2020-11-23 17:16)
cierpliwy1cierpliwy1
+2
A ja wam powiem tak to napewno chińska produkcja i będzie słabiutko z tą plecionką .Kilka razy w życiu podjąłem próbę łowienia na tanie plecionki ,ale nigdy nie  byłem zadowolony z tego pomysłu .Najczęściej po wypłynięci na wodę i kilkunastu rzutach odkładałem plecionę na bok Nie warto tracić pięniedzy na słabe plecinki .Osobiście  od lat łowię na Daiwa Tournament i jestem bardzo zadowolony i właśnie jutro kupuje 300 mb takiej linki.Pozdrawiam (2020-11-23 22:13)
kabankaban
+1
No to czekam Waldku na opinię po użytkowaniu. Pozdrowionka. (2020-12-15 18:39)

skomentuj ten artykuł