Płocie na zaraniu wiosny

/ 11 komentarzy / 9 zdjęć


Płocie na zaraniu wiosny
W swoich artykułach od kilku lat staram się posługiwać fachowymi pojęciami dotyczącymi m.in. fenologicznych okresów roku. Pisanie bez zaczerpnięcia wiedzy z fachowej literatury w przedmiotowej sprawie, było by raczej niemożliwe, pomimo wielu osobistych obserwacji tym bardziej, że poszczególne pory roku, w różnych regionach Polski znacznie odbiegają w czasie od ogólnie przyjętych standardów.
Dlatego też okresy fenologiczne w poszczególnych regionach kraju lepiej dobierać na podstawie zachodzących w przyrodzie zjawisk.
„Daty początku zarania wiosny wyznaczone na podstawie zakwitania leszczyny pospolitej (Corylus avellana L.) i podbiału pospolitego (Tussilago farfara L.) Dane pozyskane ze strony http://agrometeo.pogodynka.pl/fenologia/zaranie_wiosny.


Zaranie wiosny w Wielkopolsce 2017
Pisząc o przykładzie wędkowania z 04 kwietnia 2017 roku, używam konkretnej definicji „Zaranie wiosny” rejon Wielkopolski.
Tej wiosny lód w naszym rejonie był słabiutki. Nie zaliczyliśmy ani podlodowego wędkowania, ani pięknych wędkowań z brzegu, połączonych
z odchodzącą metr po metrze taflą lodu. Wiosna przyszła zbyt gwałtownie, aby zastosować dotychczas używane spławikowe techniki.
Tu z pomocą przyszły nowe dla mnie  techniki wędkowania. „The method”, „metoda”, czyli łowienie feederem ze specjalnym koszyczkiem
i różnymi granulatami i sproszkowanymi zanętami oraz delikatnymi wędkarskimi zanętowymi i haczykowymi pelletami .
Posiadając na ten czas określoną wiedzę wędkowania „The method” do wędkowania podszedłem z pewnym minimalizmem w sprzęcie (wędziska i kołowrotki), wprowadzając jednocześnie nowinki końcówek zestawów metody!!!

Sprzęt
Na pierwsze wypady wykorzystałem do składania zestawów posiadane już feedery i kołowrotki. W pierwszym zestawie złożyłem wędzisko Mikado Da Vinci Feeder 390, z c.w. do 140g, które wyposażyłem w kołowrotek Dragon Express RD 530i.
W drugim zestawie złożyłem wędzisko Jaxon MONOLITH XT Feeder 390, 60-120g z wiekowym już kołowrotkiem Jaxon Votus FRM 200.
W jednym i drugim przypadku po odcięciu włosa, zastosowałem przypony Drennan Carp Method Hair Rigs size 10, na żyłce 0,22mm
z bezzadziorowymi haczykami. Do zestawu zamontowałem koszyczki Drennan o ciężarze 35g.
Przy tym zestawie oraz zastosowaniu najcieńszych szczytówek, moc feederów została zniwelowana i łowiło się całkiem przyjemnie, mając możliwość obserwacji delikatnych brań płoci.
Przynęta
Jeżeli chodzi o przynętę, to zdecydowanie poszedłem na łatwiznę i postawiłem wówczas na białe robaki. Trochę protein na wiosnę płociom przecież rybkom nie zaszkodzi, a zawsze ruch białego może stanowić większą pokusę dla ryb.
ZANĘTA
Trochę lepiej przyłożyłem się do zanęty. Otóż zrobiłem mieszankę w stosunku 1:1 z gotowych zanęt Trapera do metody (ochotka i truskawka), którą wzbogaciłem ciekawym, całorocznym, nisko olejowym i szybko pracującym  pelletem Solar Bait 365.
Kilogramowe opakowania zanęty Trapera nie przekraczają kwoty 10PLN i myślę, że jedno opakowanie spokojnie wystarczy na dwie zasiadki
z nawiązką. Atrakcyjny pellet 365 stosuję jednak ze względu na cenę, jako atrakcyjny dodatek do , a nie bazę.
Wybór łowiska i technika połowu
Wczesna wiosna pogodą nie rozpieszcza. Dlatego też i wygłodzona ryba, szykująca się do tarła, szuka bardziej nagrzanych rejonów jeziora, niejednokrotnie w pobliżu pasów trzcinowisk, zacisznych zatoczek z piaszczystymi blatami i łagodnymi spadami porośniętymi denną roślinnością, na skraju i pośród  której, może znaleźć naturalny pokarm i zarazem schronienie w okresie tarła.
Skraj niewielkiego, dzikiego kąpieliska, otoczonego z obu stron bogatym pasem trzcinowisk, długo naświetlany od przedpołudnia, aż do godzin wieczornych wydaje się miejscem atrakcyjnym jak na tę porę roku. Ponadto, komfort wędkowania zapewnia nam tam możliwość wędkowania z brzegu.
O tej porze roku woda jest nieobliczalna, dlatego wskazane jest poszukiwanie ryby nazywaną przeze mnie tzw. metodą liniową. Po obserwacji wody i określeniu stopnia odejścia lodu od brzegu, staram się po prostu, co kilkanaście minut  umieszczać systematycznie zestaw w jednej linii  w kilkumetrowych odległościach. Niewielka ilość zanęty podawana w koszyczku do metody, wcześniej  czy później pozwoli nam zlokalizować miejsce przebywania ryby na określonej gębokości łowiska.
Branie płoci https://youtu.be/07i6qBXwd2I
Charakterystyka brań płoci w tym okresie, to bardzo często mocne dwa-trzy skubnięcia, sygnalizowane przyduszeniem szczytówki
i następnie jej dynamiczne odpuszczenie. Pomimo dość agresywnego żerowania, prawidłowe zacięcie musi być poprzedzone trzymaniem dłoni na dolniku wędziska. Ważnym jest sposób zacięcia. Musimy pamiętać, że na końcu zestawu mamy koszyczek 35g, napiętą żyłkę
i miękką szczytówkę wędziska. Dlatego też nasze zacięcie nie może przypominać strzelania z bata. Wykonajmy płynny, ale zdecydowany ruch, a wędzisko i pyszczek delikatny płoci na pewno i ucierpią.
Jeżeli brania będą agresywne i płoć będzie połykała przynętę głęboko, warto zmienić przypon na większy haczyk np. nr 8, 3 - 4 białe robaczki założone na grot haczyka i tak skuszą płocie do brań.
Co ciekawe to fakt, że przy tym systemie umieszczania przynęty w zanętniku, dla płoci nie jest przeszkodą, jeżeli zastosujemy nawet przypon z plecionki.
Warto myślę pamiętać jeszcze o następujących aspektach wczesnowiosennego wędkowania. Jednym z nich jest odpowiedni ubiór, zabezpieczający nas sprzed wychłodzeniem. Nieodzownym staje się też termos gorącej herbaty i solidna kanapka, które podtrzymają nasze morale.
W kwestii etycznej. Nie ukrywam, że lubię świeże, osobiście złowione ryby, które staram się pozyskiwać z zachowaniem umiaru i zdrowego rozsądku. Niemniej  w tym okresie wypuszczam złowione płocie, zaraz po złowieniu z powrotem do wody, ze względu na to, że znajdują się bezpośrednio przed tarłem.
Porządna fotka na pamiątkę lub do wykorzystania w artykule, z powodzeniem wynagradza kontakt z rybą i przyrodą.

 


4.7
Oceń
(25 głosów)

 

Płocie na zaraniu wiosny - opinie i komentarze

barrakuda81barrakuda81
+1
Ładne płoteczki. Ta zanęta wygląda smakowicie:) *****. (2018-03-10 10:38)
erykomerykom
+1
Jeszcze trochę i hola na starorzecza Odry za płocią :)) (2018-03-10 10:50)
barrakuda81barrakuda81
+1
Oj taaak!:) Ciepło nareszcie, lód topnieje - mnie już bierze jak kota w marcu:) Gęsi przyleciały, żurawie widziałem i tylko patrzeć jak z tym ciepełkiem znad czarnego lądu nadlecą pierwsze bociany a wcześniej skowronki, czajki itp...Wiosna "Panie sierżancie,wiosna" !:))) (2018-03-10 11:07)
pstrag222pstrag222
+1
Skoro lowimy metada z zestawem mocowanym na stale . zaciecie jest zbedne wystarczy uniesc kij do gory. Zanety uzywalbym bardziej jalowej i ciutke lepszej. Pellet przyvplociach rowniez jest zbedny. Jak i kije do 40 gram spokojnie obslugiwaly by podajnik do metody . troche poprostu za mocnyvsprzet na plocie wiosna. (2018-03-10 15:50)
janglazik1947janglazik1947
+1
Na razie kompletuję sprzęt i czekam na pierwsze słoneczko, które obudzi rybki. (2018-03-11 10:42)
marek-debickimarek-debicki
0
Pstrąg 222 Zgodzę się, że na płocie, a także liny i nie tylko, na jeziorze można zdecydowanie delikatniej. Jednak wówczas łowiłem tym co miałem. "Na pierwsze wypady wykorzystałem do składania zestawów posiadane już feedery i kołowrotki....." Obecnie na jezioro używam; Jaxon Monolith XT Method Feeder 3,60m, 20-60g NOWOŚĆ 2016 Jaxon Genesis pro Method Feeder 3,00m, 15-40g NOWOŚC 2017 Można na to nawet łowić piękne karpie w określonych warunkach łowiska. (2018-03-11 16:39)
pstrag222pstrag222
+1
Zgadza sie wedkujemy tym co mamy ja tylko wyrazilem swoje zdanie na temat lowienia ploci wiosna. (2018-03-11 20:39)
marek-debickimarek-debicki
+1
Wszystko O.K. Kubo. (2018-03-12 12:21)
JędrulaJędrula
0
Płocie i MF? Nieeee, to nie ta bajka. (2018-03-12 20:50)
pstrag222pstrag222
0
A to ciekawe (2018-03-13 15:50)
groniargroniar
0
Super ja się wybieram na miętusa zima wróciła,Pozdrawiam (2018-03-21 21:56)

skomentuj ten artykuł