Płocie z głębokiej wody! – Wywiad! Cz.1
  • konto usunięte
Płoć

Płocie z głębokiej wody! – Wywiad! Cz.1 – Kopia tekstu!


* Wędka, żyłka, kołowrotek:

Nieodzowna jest miękka odległościówka, która pracuje zarówno podczas łagodnego zarzutu spławikiem przelotowym, jak i czasie holu ryby. Ma gęsto osadzone przelotki (daleko i celnie można zarzucać zestaw, żyłka nie klei się do blanku) i cienkie blanki, co jest szczególnie ważne podczas zarzucania i zacinania (stawiają mały opór). Do tej metody nie nadaje się siermiężne teleskopy. Łowię kołowrotkiem z przednim hamulcem o wielkości 4000. Uważam, że do tej metody nadaje się każdy kołowrotek wielkości 3000-4000, który płynnie pracuje, ma sprawny hamulec i równo nawija żyłkę. Na kołowrotek nawijam żyłkę 0,18 mm przeznaczoną do metody odległościowej. Osiemnastka to uniwersalna żyłka. Dobrze rozwija się podczas zarzucania, jest mało podatna na splątania i mocno (małe prawdopodobieństwo zerwania). Na płocie najczęściej stosuję przypony o średnicy od 0,10 mm. Gdy spodziewam się większych ryb, sięgam po grubszą żyłkę (0,12 mm). Haczyk dobieram do przynęty. Optymalna jest osiemnastka (dwie-trzy ochotki). Gdy ryby słabo biorą i trzeba łowić ja jedną ochotkę, zmniejszam haczyk do 20, a gdy dobrze żerują – łowię na 16 (pinka i dwie ochotki, cztery ochotki lub same pinki).


* Spławiki i stopery:

Spławiki z niewielkim wstępnym obciążeniem 3+12, co oznacza, że na żyłkę muszę założyć około 12g. Gdy głębokość łowiska jest większa niż 6 m, obciążenie na żyłce musi ważyć co najmniej 10g. Przynęta powinna łatwo dotrzeć do dna i stabilnie znajdować się tam, gdzie zamierzamy łowić. Nie powinna spływać. Nie obawiam się, że nie będę miał brań, „bo zestaw jest toporny”. Tak myślą niektórzy wędkarze. Wielkość obciążenia na żyłce nie ma znaczenia, istotne natomiast jest wyważenie spławika. Dlatego gdy wieje, zmieniam spławik na żyłkę nawet 15g. Im mniej spławika wystaje z wody, tym lepiej. Długość antenki, którą umieszczam nad powierzchnią, zależy od warunków atmosferycznych. Jeżeli jest flauta i dobrze widać spławik, wystarczy pozostawić zaledwie kilka milimetrów. Gdy jest fala, zmuszeni jesteśmy zdjąć śruciny z żyłki, aby wystawić większy odcinek antenki. Stosuję zasadę, że wystawiam jak najmniej antenki, ale na Tyle dużo, żeby widzieć spławik.

* Zestaw przelotowy na płocie:
Stoper spławika zawsze wiążę z żyłki o średnicy 0,16 lub 0,18 mm (nigdy z nici). Po zawiązaniu odcinam nadmiar żyłki, ale pozostawiam długie, kilkucentymetrowe wąsy. Dzięki temu stoper lepiej przechodzi przez przelotki i jeśli się poluzuje, można go docisnąć. Spławik mocuję na żyłce za pomocą kawałka rurki silikonowej z połówkę krętlika, który nawlekam na żyłkę główną. Żeby spławik zatrzymywał się na stoperze z żyłki, zwężam oczko krętlika szczypcami.
Oczko krętlika (spławika z ducianym oczkiem) zwężam szczypcami, żeby spławik zatrzymywał się na stoperze z żyłki.

Kopia tekstu!

 


1.9
Oceń
(14 głosów)

 

Płocie z głębokiej wody! – Wywiad! Cz.1 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł