Zaloguj się do konta

Początki w budowaniu wędek (V). Omotkowanie.

W tej części następny etap w budowie wędki, czyli omotkowanie. Prawidłowo wykonana omotka powinna trzymać pewnie przelotkę, ale nie na tyle mocno żeby nie można było jeszcze przelotki przesunąć. Nie należy wykonywać omotki na sile, może to grozić wgnieceniem stopki przelotki w blank, a tego na pewno nie chcemy :)



Niektóre przelotki przed omotkowaniem należy odpowiednio oszlifować, żeby nie miały żadnych zadziorów, które mogłyby uszkodzić blank lub omotke. Można tez trochę oszlifować koniec stopki przelotki żeby omotka ładnie się na nim ułożyła w czasie nawijania.



Z grubsza można napisać ze mamy kilka podstawowych rodzajów nici:

Nylonowa zwykła - trzeba utrwalić kolor przed lakierowaniem
NPC odporna na promieniowanie UV - obecnie podstawowa nic do omotkowania, nie trzeba zabezpieczać koloru przed lakierowaniem
Metaliczna - właściwie to nic ozdobna, ale można jej użyć do omotkowania wędek typu Ultra Light i Light.
Przy moim projekciku właśnie użyłem nici metalicznej czerwonej ATC ProWrap 9300 Red i czarnej ATC ProWrap 9800 Black.



Do wędek spinningowych właściwie używamy dwie drubosci nici:

A - do prawie wszystkich zastosowań
D - do ciężkich wędek sumowych i morskich



Najprościej omotkować używając "wrappera" z napinaczem nici, aby omotka nawijała się ciągle pod tym samym napięciem.



Można tez to robić na kolanach bez użycia wrappera, a jako urządzenie do napinania nici może nam posłużyć grubsza książka. Nawijałem tak dla testu i całkiem niezłe mi szlo :)



Przed omotkowaniem należy oczywiście odtłuścić blank, żeby później nie było problemów z lakierowaniem. W czasie omotkowania kolejne zwoje nici dociskamy do siebie żeby nie było przerw miedzy nimi. Najlepiej to robić burnishing tool.



Postępy w omotkowaniu:









Jak już wcześniej wspominałem należy omotkować z taka siła żeby jeszcze można było zrobić korektę ustawienia przelotek. Właśnie gdy skończymy omotkować należy poświecić trochę czasu i ustawić przelotki w idealnej linii. Gdy to zrobimy jesteśmy gotowi do lakierowania :)


Jeżeli planujemy dodać jakiś własny podpis na wędce należy zrobić to przed lakierowaniem. Robiłem to specjalnym flamastrem z biała farba olejna Mitsubishi Uni Paint Marker.






&&&&&&&




W następnej części o lakierowaniu.



Artykuł również zamieszczony na http://swietokrzyskiprzewodnikwedkarski.pl/


Opinie (9)

piotrcarp

Super pokazane co i jak sie robi z pewnoscia sie przyda ***** [2013-02-01 07:58]

Misiek8181

***** mega 5. Jeden z lepszych wywodów jakie miałem przyjemność przeczytać przy okazji oglądania zdjęć. Gratuluje zręcznego wstawienia obrazu w tekst. Artykuł bardzo przydatny zachowam w archiwum. Pozdrawiam. [2013-02-01 14:49]

paawel1

*&^%$ Będę się może powtarzał ale nie które wpisy nie potrzebują zbędnych komentarzy)) [2013-02-01 17:24]

użytkownik

Omotkowanie kijów wykonywałem kilkanaście razy, chociaż bardziej prymitywnymi metodami. Tym bardziej podziwiam przygotowanie odpowiedniego warsztatu i technikę. Klarownie ukazany cały proces .***** Pozdrawiam. [2013-02-01 18:52]

feroza

5!!!!! :) [2013-02-02 14:30]

camelot

No cóż ! - Wędziska w takim wykonaniu nie kupi się w żadnym sklepie ! ....Ja bym miał obawę używać nad wodą - że mi się pobrudzi ! ..... Pozdrawiam serdecznie ! [2013-02-03 11:19]

DelTor0

hehehe pianka odporna na zabrudzenia ;) [2013-03-05 11:06]

sebsid

piona ***** [2014-01-05 22:55]

slawekkiel17

****5-ka [2014-01-05 23:02]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej