Podbierak dla spinningisty
Mateusz Porada (Mateo8)
2013-11-19
Podbierak dla spinningisty Holowaną rybę wędkarz może podebrać na wiele sposobów. Ślizgiem, osęką, chwytakiem (gripem) lub namoczoną wcześniej dłonią. Niektóre z powyższych form są niedoskonałe, jak na przykład próba podebrania dużej ryby (szczupaka czy bolenia) ślizgiem po wodzie, gdyż ryba podczas holu w karkołomnym wyskoku może zerwać żyłkę lub plecionkę. Mniej zaawansowanym wędkarzom nie polecam również podbierania ryby ręką, zwłaszcza dużych jazi ponieważ wiąże się to z ryzykiem niefortunnego wbicia kotwiczki w palec. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla poczatkujących adeptów spinningu jest zastosowanie podbieraka. W dzisiejszym artykule uważniej przyjrzymy się tej istotnej części naszego zestawu.
Podbieraki są praktyczne, nie utrudniają podczas łowienia z brzegu czy z wody. Można je przypiąć do większości kamizelek wędkarskich za pomocą plastikowego uchwytu. Cenione są zwłaszcza przez wędkarzy startujących w zawodach, gdzie każdy centymetr ryby jest nieraz na wagę złota. Wartość użytkową podbieraka na łowisku docenią również łowiący rekreacyjnie mający dużą rybę na kiju zapiętą na jednym grocie kotwiczki. Bywają też sytuacje, w których podebranie ryby ręką jest niemożliwe – stromy brzeg, urwista skarpa. Wówczas warto posiadać podbierak z wysuwaną sztycą. Podbierak okaże się również potrzebny do przechowywania ryby w wodzie zanim rozpakujemy aparat i przygotujemy stanowisko. Doświadczenie nauczyło mnie, aby mieć go przy sobie zawsze bez względu na wszystko.
Możemy je podzielić na kilka podstawowych kategorii:
Małe, średnie, duże
Małe o średnicy do 40cm - stosowane głównie przez muszkarzy i spinningistów łowiących w niewielkich rzekach pstrągi, klenie, jazie i okonie. Taki podbierak posiada lekką aluminiową lub plastikową obręcz, pomieści małe i średniej wielkości ryby.
Średnie – o średnicy do 60cm - określane mianem tych najbardziej uniwersalnych często stosowanych przez wędkarzy łowiących nad rzekami i wodami stojącymi. W podbieraku zmieści się średniej wielkości szczupak, boleń, sandacz, brzana czy duży kleń.
Duże – o średnicy do 80cm - przeznaczone do poodbierania większych ryb. Stosowane najczęściej przy połowach dużych drapieżników – szczupaków, sandaczy i boleni.
Dodatkowe informacje
Podbieraki są tanie. Ceny wahają się od 30 do 100 zł. Oczywiście są też i takie, których wartość sięga ponad 300 zł. Dokonując zakupu podbieraka w sklepie wędkarskim warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:
siatka (z reguły im głębsza tym lepsza) pozwalająca na bezpieczne „osadzenie” ryby w podbieraku. W niektórych podbierakach spinningowych istnieje możliwość rozsunięcia siatki, w celu jej wysuszenia lub wymiany na nową.
średnica oczek – nie może być zbyt mała. Zabezpieczy nas to przed zaczepieniem kotwiczek przynęt w siatkę podbieraka. Wyjmowanie z siatki poplątanych kotwiczek, zwłaszcza z zadziorami, za pomocą szczypiec polihronowych lub nożyczek bywa czasochłonne i denerwujące. Najczęściej kończy się uszkodzeniem siatki.
rączka – drewniana, czy gumowa? Walor estetyczny zależny od upodobań wędkarza.
Moje podbieraki
Jedną z wielu firm wędkarskich oferujących podbieraki spinningowe i muchowe jest firma "Salix Alba", której właścicielem jest Wojciech Łopatka. Wybierając podbierak tego producenta, zwróciłem uwagę na obręcz, która jest wykonana z czterech rodzajów drewna, przez co staje się lekka i odporna na skręcanie. Z wierzchu pokryta jest warstwą wodoodpornego, elastycznego lakieru, dzięki czemu drewno jest skutecznie zabezpieczone przed wilgocią, a powłoka jest trwała i nie odpryskuje. Siatka jest przystosowana do podbierania ryb nawet w bystrym prądzie – średnica jej oczek ma 1,5cm. Co jest też istotne, podbierak można bez problemu przenosić w trakcie wędkowania, gdyż posiada on podwójny, montowany w obręczy oraz w rączce, klips magnetyczny o takiej mocy, aby podbierak nie odpadł w trakcie marszu.
***
Mam nadzieję, że zdołałem Was przekonać o przydatności podbieraka nad wodą. Ten prosty i tani element nie tylko uchroni nas przed stratą dużej ryby, ale przede wszystkim zapewni komfort na łowisku. Ja, spośród bogatej oferty podbieraków dostępnych na naszym krajowym rynku wędkarskim wybrałem podbieraki "Salix Alba", ponieważ są nie tylko praktyczne, ale też wyróżniają się bardzo estetycznym i pięknym wykonaniem, co dla wielu wędkarzy również odgrywa duże znaczenie. Są uniwersalne – co prawda wyprodukowane są z myślą o muszkarzach, ale jestem pewien, że i spinningiści skorzystają z ich użyteczności.