Popularne ryby w Gabonie

/ 4 komentarzy / 11 zdjęć


Barakuda Wielka (sphyraena barracuda)

Drapieżna ryba z rodziny Sphyraenidae. Maksymalne rozmiary do 2 metrów i 50 kg. Młode osobniki zamieszkują zatoki, laguny, starsze wody otwarte. Żeruje zwłaszcza za dnia, choć można ją złapać także i nocą. Odżywia się głównie rybami, krewetkami i kalmarami, nierzadkie przypadki kanibalizmu. W porównaniu do innych tropikalnych ryb niezbyt waleczna, zatem i sprzęt umiarkowany oprócz mocnego, metalowego przyponu. Wędkujemy na przynęty powierzchniowe, woblery i na żywca. Najbardziej spektakularne wzięcia na przynęty powierzchniowe.

Srebrzyca Seby (psettias sebae)

Niewielka morska ryba z rodziny monodaktylowatych. Popularnie zwana dyskiem. W Polsce ryba akwariowa.

Lucjan Płowik i Lucjan Gwinejski (lutjanus agens, lutjanus dentatus)

Często występujące ryby z rodziny lucjanowatych. Ich waga sięga 60 kg. Jednak najczęściej łowione kilku-kilkunasto kilowe. Bardzo waleczne i żywotne. Odżywiają się rybami, krewetkami i krabami. Do połowu sprzęt bardzo mocny, zwłaszcza przy większych sztukach. Wędkujemy na przynęty sztuczne, żywca, filety rybne, zwłaszcza sardynka, i krewetki.

Karanks Żółtopłetwy (Caranx hippos)

Drapieżnik z rodziny ostrobokowatych. Maksymalna waga do około 30 kg. Waleczna ryba lubiąca żerować stadami w szybkim prądzie morskim. Dorosłe osobniki wchodzą w rzeki. Odżywia się głównie rybami ale też nie pogardzi skorupiakiem. Wędkujemy na sztuczne przynęty, najlepiej powierzchniowe, i na żywca, np. sardynka.

Makrela Zachodnioafrykańska (scomberomorus tritor)

Drapieżna ryba oceaniczna z rodziny makrelowatych. Dorasta do około metra długości i wagi około 6 kg. Zanim dorośnie zeruje w stadach przy brzegach polując głównie na ławice niewielkich ryb jak np. sardynka. Bardzo ostre zęby są przyczyną częstych zerwań przyponów, nawet metalowych. Wędkujemy przynętami sztucznymi i żywcem.

Otolit lub Korwin Kapitański (pseudotolithus senegalensis)

Wyjątkowo smaczna ryba dorastająca do 120 cm długości i 12 kg wagi. Jej pożywieniem są ryby i skorupiaki. Łapiemy na filet rybny, żywca lub krewetkę.

Korwin Szary (pseudotolithus elongatus)

Ryba z rodziny kulbinowatych (sciaenidae). Osiąga do 45 cm długości. Ceniona z powodu walorów smakowych. Chętnie zjada haczyk z krewetką lub z filetem rybnym.

Murena (muraena)

Ryba, można powiedzieć, odważna, nie ucieka przed człowiekiem, co, niestety dla ryby, sprawia, że łatwo ją złapać. Żyje w skalistym, pełnym kryjówek dnie. Żeruje w wodach przybrzeżnych. Wędkujemy na jakiekolwiek mięso.

Granik Szary (epinephelus aeneus)

W strefie przybrzeżnej żyje w okolicy rafy koralowej, gdzie dorasta do około 30 cm długości poczym wypływa na pełny ocean. Dorasta do 120 cm długości i 25 kg wagi.

Tarpon Atlantycki (megalops atlanticus)

Jedna z najbardziej cenionych ryb sportowych. Dorasta do 2,5 metra długości i 160kg wagi. Żeruje w wodach przybrzeżnych, lagunach, wchodzi w rzeki. Bardzo waleczna, wytrzymała. Podczas holu często wyskakuje z wody, dając pokaz siły i wytrwałości. Ponoć najlepiej bierze na żywą sardynkę.

Pokolec Afrykański (acanthurus monrovia)

Nieduża ryba koralowa. W Polsce hodowana w akwariach.

Arius Gambijski (arius latiscutatus)

Ryba z rodziny sumokształtnych. Dorasta do 70cm. Żeruje przy dnie żywiąc się rybami i skorupiakami. Metoda gruntowa, ten średni okaz złapany na zmodyfikowany zestaw Pater Noster, z krewetką na haczyku.

 


5
Oceń
(13 głosów)

 

Popularne ryby w Gabonie - opinie i komentarze

iggiiggi
0
Świetny artykuł, pozdrawiam. (2013-05-28 07:19)
jacekgabjacekgab
0
Zapomniałem dodać jeszcze: Arius Gambijski (arius latiscutatus) Ryba z rodziny sumokształtnych. Dorasta do 70cm. Żeruje przy dnie żywiąc się rybami i skorupiakami. Metoda gruntowa, lub na zmodyfikowany zestaw Pater Noster, z krewetką na haczyku. :) (2013-05-28 09:04)
u?ytkownik116538u?ytkownik116538
0
Taki ryby to ja znam tylko z filmów Rexa Hunta albo Johna Willsona :) Osobiście jednak wole te znane nam wszystkim rybki :) 5 ***** (2013-05-28 15:05)
expulsoexpulso
0
fajny artykuł no i rybki zostawiam 5***** :) (2013-05-31 09:29)

skomentuj ten artykuł