Prawo czy bezprawie?

/ 12 komentarzy / 4 zdjęć


Zainspirowany zorganizowanymi w dniu 14/15.lipca 2012 roku nocnymi gruntowymi zawodami wędkarskimi jak również przekazanymi informacjami oraz zdjęciami od wędkarzy którzy w dniu 14 lipca br.wędkowali na zalewie Boryszewskim postanowiłem bliżej zainteresować się tym tematem. Od razu na wstępie uprzedzę wszystkich , że nie jestem przeciwnikiem wędkowania z użyciem sprzętu pływającego , ale jednocześnie szanuję i stosuje się do wszelkich przepisów ustanawianych na wodach PZW uchwalanych zgodnie z prawem i przepisami obowiązującymi w Naszym Stowarzyszeniu.

Tak więc wróćmy do owych zawodów. Organizator podał w swojej informacji cyt.,, Zawody odbędą się w dwóch grupach,- z brzegu, z łódek lub pontonu.” I tak też się odbyło. Osobiście uważam ,że jest to bardzo dobra forma zawodów . Inicjatywa podjęta przez organizatora zasługiwałaby na pochwałę gdyby nie jeden drobny szkopuł. Mianowicie na jakiś czas przed mającymi się odbyć zawodami w tajemniczy sposób ze strony internetowej Naszego Koła zostaje usunięta Uchwała ZO w Skierniewicach Nr.14/04/11 dotycząca cyt.,, W myśl Statutu PZW uchwalonego na Nadzwyczajnym K.Z.D PZW w dniach 19 października 2007 wpisanego do KRS nr 0000108423 decyzją Sądu Rej. W Warszawie z dnia 24 stycznia 2008r Zarząd Okręgu PZW w Skierniewicach w dniu 16 maja b.r podjął Uchwałę zatwierdzającą Uchwały podjęte przez Prezydium Zarządu Okręgu w 1-wszym kw. b.r między innymi Uchwałę nr 14/04/11 odnośnie zakazu używania do uprawiania sportów wędkarskich ,środków pływających na rzekach i akwenach wodnych administrowanych przez ZO PZW w Skierniewicach o treści j.n:
„ Wprowadza się zakaz używania do uprawiania sportów wędkarskich wszelkich środków pływających na wodach bieżących i stojących administrowanych przez ZO PZW w Skierniewicach.
Zakaz dotyczy również środków pływających do wywozu zanęt i zestawów wędkarskich".
Uchwała ma rygor natychmiastowej wykonalności .

W tej sytuacji działając w imieniu Zarządu Okręgu w Skierniewicach w myśl Statutu j.w par.19 pkt 2 i 3 anuluję wszystkie Uchwały podjęte w Kołach odnośnie użytkowania środków pływających sprzecznych z Uchwałą Zarządu Okręgu.

Polecam natychmiastowe zlikwidowanie wszelkich ogłoszeń sprzecznych z Uchwałą j.w."
Zostają również zablokowane wpisy dotyczące rozważań na temat używania sprzętu pływającego https://forum.wedkuje.pl/f,zakaz-uzywania-lodek-zdalnie-sterowanych,414811,0.html
Owa uchwała zakazująca jest wynikiem min.usilnego (w latach poprzednich )starania się niektórych obecnych członków Naszego Zarządu Koła którzy są członkami ZO W Skierniewicach oraz zwolenników całkowitego zakazu używania min.łódek zdalnie sterowanych służących do wywozu zanęt.

Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt ,że te same osoby które chciały takiego zakazu teraz ten zakaz lekceważą . Z informacji jakie uzyskałem na kilka chwil przed mającymi się odbyć zawodami została wywieszona informacja , że zakaz ten zostaje na czas zawodów uchylony przez podjętą uchwałę Zarządu Koła z uwagi na wyeliminowanie suma z zalewu. Z tego co mi wiadome to ostatnio oficjalnie podanym do publicznej wiadomości był sum złowiony 19 lipca 2011 . Od tamtego czasu do chwili obecnej jakoś nikt suma złowić nie mógł. Motywowanie uchylenia uchwały ZO Skierniewice wykluczeniem suma z zalewu, jest w tym przypadku nieporozumieniem.

Po pierwsze jest to niezgodne ze Statutem PZW gdyż narusza to § 56 pkt.2 cyt.,, Do zakresu działania i kompetencji zarządu koła należy pkt.2 realizowanie uchwał władz Związku” oraz §19 pkt.2 cyt.,, Uchwały władz wyższego szczebla są obowiązujące dla władz niższych szczebli organizacyjnych” Po drugie może zacząć napiętnować tych wędkarzy którzy zgodnie z obowiązującymi przepisami wędkują na zalewie i zgodnie z limitem dziennym zabierają złowione karpie tyle tylko ,że robią to po kilka razy w ciągu doby. A tacy niestety z tego co się słyszy nad wodą też są. No ale trochę odbiegam od tematu. Wracając do owej nieszczęsnej uchwały ZO Skierniewice nasuwa się prosty wniosek. Zarząd Koła powinien najpierw odpowiednio wcześniej uzyskać zezwolenie ( na piśmie)na zorganizowanie zawodów z użyciem sprzętu pływającego poprzez uchwałę Z O Skierniewice uchylającą na czas określony poprzednią uchwałę zakazującą ,następnie powinno to być natychmiast podane odpowiednio wcześniej do publicznej wiadomości na stronach internetowych koła i wywieszone na tablicach ogłoszeń , a następnie zorganizować zgodnie z obowiązującymi przepisami zawody.

Do tego wszystkiego sprzęt dopuszczony do zawodów wędkarskich jak i nie tylko ,ale służący do wędkowania powinien być odpowiednio oznakowany i zarejestrowany , czego na odbytych zawodach o każdym dopuszczonym sprzęcie nie można tego było powiedzieć. I w tym przypadku również zostało naruszone prawo.

Do chwili obecnej informacji pisemnej ( kopia uchwały ZO w Skierniewicach) uchylającej Uchwałę Nr.14/04/11. ZO w Skierniewicach nigdzie nie opublikowano i nie zaprezentowano.
Tak więc pytanie zawarte w tytule pozostawiam bez odpowiedzi i niech każdy sam tę sytuację oceni, a organizator ma okazję wyciągnąć z tego wnioski by w przyszłości wszystko było zgodnie z prawem.

Pozdrawiam. Mariusz Bajurski

 


4.3
Oceń
(19 głosów)

 

Prawo czy bezprawie? - opinie i komentarze

robo21robo21
0
Uprzejmie donoszę kolego, że zarząd koła posiada stosowną pisemną zgodę Prezesa okręgu PZW w Skierniewicach na zorganizowanie zawodów z użyciem sprzętów pływających. Zgoda ta jest dostępna w siedzibie koła do wglądu i będzie również na twoją tylko i wyłącznie prośbę umieszczona na stronie koła (do tej pory jakoś nikt się o to nie dopytywał). Uprzedzając kolejne pytanie zgodnie z paragrafem 47 punkt 3 Statutu PZW pomiędzy posiedzeniami zarządu okręgu decyzje podejmuje Prezes lub osoba przez niego wyznaczona. Zarzucasz kolego zarządowi koła postępowanie niezgodne z prawem a sam bez zgody i wiedzy właścicieli posługujesz się dokumentami i zdjęciami. Po pierwsze w artykule "Zawody nocne z użyciem sprzętu pływającego " z dnia 13.07.2012 posłużyłeś się dokumentem który wpłyną do zarządu koła a nie do Mariusza Bajurskiego na co nie miałeś zgody a po drugie w artykule "Prawo i bezprawie" umieściłeś zdjęcie zrobione przeze mnie na co też nie wyraziłem zgody. (2012-07-26 09:37)
mariusz1236543mariusz1236543
0
Widzę ,że kolega i tu też pozwolę sobie użyć nazwiska Komendarek Robert chce ze mną polemizować.Decyzje prezes ZO Skierniewice może podejmować , bo takie ma uprawnienia , ale zachodzi pytanie czy może zawieszać lub anulować Uchwałę ZO w Skierniewicach i tu mam poważne wątpliwości czy nie jest to nadużyciem wg.mnie nie może tego robić.Co do zdjęcia którym się posłużyłem, a które kolega opublikował przyznaję ci rację zostało ono już raz opublikowane i abym mógł go użyć do w/w teksu powinienem uzyskać zgodę jego autora czego przyznaję nie miałem.Zostało ono użyte w dobrej wierze .Jeżeli kogoś tym obraziłem(co nie było moim zamiarem)przepraszam.Co do dokumentu który wpłynął do zarządu Koła.Kolega chyba już nie pamięta dokument ten był upubliczniony na stronie internetowej koła i każdy mógł z niego korzystać.Natomiast nadal pozostaje jedno z pytań . Który z panów administratorów Koła usunął je ze strony? A administratorami jest kolega i Adam.B.Jaki był cel jego usunięcia? I Jeszcze jedno .Jeżeli był oficjalny zakaz używania sprzętu pływającego na wodach administrowanych przez PZW Okręg Skierniewicki to i jego uchylenie powinno być umieszczone odpowiednio wcześniej.A tak odbieram to osobiście jako świadome wprowadzanie w błąd wędkarzy korzystających min.ze zbiornika w Boryszewie i traktowanie Koła jak i zalewu jako prywatnego , a nie jako ogólnospołecznego stowarzyszenia. A tak na koniec tej dyskusji dziękuje kolego ,że zwracasz mi uwagę na popełnione błędy ( choć w wielu przypadkach nie masz racji ),gdyż w brew pozorom znaczy to ,że mimo wszystko jest jakieś minimalne zainteresowanie tym co jest publikowane. (2012-07-26 10:20)
FarelFarel
0
Szczerze mówiąc, w pierwszej chwili kiedy dowiedziałem się, że nad zalewem odbędą się zawody z użyciem środków pływających ogarnęła mnie lekka frustracja - bo czemu ja?! - wędkarz łowiący ryby amatorsko nie mogę robić tego co uczestnicy zawodów... No ale OK, jest wyższy cel, którym jest sprawiający problemy natury gospodarki wodnej SUM - i zgoda! Ale czemu nie znieść zakazu całkowicie lub na określony czas dla wszystkich? Może walka ze "szkodnikiem" byłaby skuteczniejsza? Jak myślicie? P. S. Z nikim nie trzymam - chcę tylko wędkować... (2012-07-26 20:41)
troctroc
0
Zacznę od cytatu ,,Od razu na wstępie uprzedzę wszystkich , że nie jestem przeciwnikiem wędkowania z użyciem sprzętu wędkarskiego,,- szczerze przyznam, iż nie rozumiem intencji Kolegi- Kolega to albo, przepraszam, kłusownik czy może rybak? (2012-07-26 21:13)
troctroc
0
A może chodziło o wędkowanie ze sprzętu pływającego?
(2012-07-26 21:15)
mariusz1236543mariusz1236543
0
Tak tak przepraszam pisałem w miarę szybko i zamiast sprzętu pływającego napisałem sprzętu wędkarskiego .Jeszcze raz przepraszam za pomyłkę i cieszę się ,że są wśród Nas tacy co czytają uważnie napisany tekst. Pozdrawiam. (2012-07-26 21:23)
marek-debickimarek-debicki
0
WG mojej opinii nie powinien żaden zarząd zmieniać uchwały Walnego Zgromadzenia, które jest najwyższą władzą w kole. Bardziej sportowo by było, gdyby taką decyzję podjęto właśnie na Walnym Zgromadzeniu. Przecież nie jest to aż tak życiowy problem, który wymaga natychmiastowej interwencji. Może jest to tylko mydlenie oczu i nic więcej. Ot tak sobie po prostu gdybam. (2012-07-27 08:38)
TymoTymo
0
Czyli jak zwykle są równi i równiejsi!! Walne zgromadzenie podejmuje uchwałę, która powinna obowiązywać a jakiś działacz ją łamie i nic mu za to nie grozi. (2012-07-29 09:19)
Zibi60Zibi60
0
Z przedstawionego materiału "pachnie prywatą", chyba, że nie znamy wszystkich szczegółów. Uchwały Walnego są "święte" i do wykonania przez zarząd, a na następnym Walnym do ocenienia przez członków - jako najwyższa władza (brak absolutorium eliminuje z kandydowania w następnych wyborach). Tłumaczenie się chęcią zmniejszenia populacji suma jest co najmniej śmieszne. (2012-07-30 08:52)
FRED80FRED80
0
i dlatego uważam że wszelkie koła wędkarskie i PZW to wielka ściema i lipa choć nie wszystkie bo wszystkich nie można mierzyć jedną miarą ale tak jest dzięki (2012-07-31 09:16)
mariusz1236543mariusz1236543
0
Serdecznie dziękuję Wszystkim za wyrażenie swojej opinii na temat artykułu. Wielka szkoda ,że są to przeważnie osoby spoza Koła którego sprawa dotyczy. Zwracam się do kolegi robo 21. Szanowny kolego z niecierpliwością ( nie tylko ja) czekamy na spełnienie deklaracji jaką oficjalnie złożyłeś 26.07.2012r dot.opublikowania zgody na użycie sprzętu pływającego. Od tego czasu były jeszcze jedne zawody gruntowe nocne z użyciem w/w sprzętu. A zezwolenia dotyczącego uchylenia zakazu jak na stronie Koła nie było tak nie ma. A szkoda może rozwiałoby to wiele wątpliwości wszystkich zainteresowanych tą sprawą. Pozdrawiam. Mariusz Bajurski (2012-08-01 10:44)
Konrad1125Konrad1125
0
Witam Zastanawiam się nad tym wszystkim co jest powyżej napisane i czegoś nie rozumiem. Może ktoś mi to wyjaśni. Odbyły się zawody "SUM ZALEWU" specjalnie na te zawody została zniesiona uchwała dotycząca zakazu korzystania z łódek i innych środków pływających czy jak to tam nazwane jest tylko po to aby wyłapac tego suma. Ile sumów padło? ZERO Zastanawiam się dlaczego i wydaje mi się, że dlatego iż większość biorących udział w zawodach nie nastawia się na suma tylko inną rybę. Bo każda inna ryba też jest punktowana. A może warto by zrobić zawody "SUM ZALEWU" i nie punktować innych ryb. Może się myle jestem amatorem w tym sporcie. Pozdrawiam (2012-08-01 22:27)

skomentuj ten artykuł