Prosto z gruntu NR 2 - Rurka antysplątaniowa!


Prosto z gruntu NR 2 - Rurka antysplątaniowa! - Kopia tekstu!

Metoda drgającej szczytówki zasłużenie zdobywa sobie coraz większą popularność. Aby jednak skutecznie wędkować feederem czy pickerem, warto opanować kilka prostych trików, poznać kilka sposobów na zwiększenie wygody i skuteczności łowienia.

Rurka antysplątaniowa!

Jest to kawałek plastikowej rurki, który usztywnia zestaw w miejscu najbardziej podatnym na splątania, a przez to zapobiega ich powstawaniu. Przewleczenie przez nią wiotkiej linki, np. plecionki lub cienkiej żyłki, jest utrudnione, zwłaszcza jeśli rurka ma kilkanaście centymetrów długości i jest załamana w miejscu mocowania ciężarka lub koszyczka zanętowego. Jednym ze sposobów na pokonanie tej trudności jest użycie w roli „igły” odcinka grubszego żyłki (np. 0,28 mm), do której dowiązujemy właściwą linkę. Sztywna żyłka przechodzi przez załamanie rurki antysplątaniowej bez kłopotu, ciągnąc ze sobą bardziej wiotką linkę główną. Po przewleczeniu plecionki przez rurkę odcinamy żyłkę, a na plecionce montujemy śrucinę lub stoper gumowy i dowiązujemy krętlik. Do krętlika dowiążemy później przypon. Ponadto krętlik zapobiega zsunięciu się obciążonej ołowiem lub koszyczkiem rurki na przypon. Śrucina odgrywa w tym układzie rolę zderzaka, nie dopuszczając do zakleszczenia się krętlika w rurce.

Kopia tekstu!


Ciężarek z oczkiem!

Najprostszy jest zestaw z ciężarkiem na krętliku, założonym przelotowo na żyłkę. Nad obciążeniami zakładanymi przelotowo (oraz na rurce antysplątaniowej) ma przewagę czułości, zwłaszcza w łowiskach z dnem piaszczystym. Piasek, dostając się do ich długich na ogół kanalików, może spowodować zaklinowanie się w nich żyłki, a przez to brak lub osłabienie sygnalizacji brania na szczytówce czy tradycyjnym sygnalizatorze, jak również spłoszenie biorącej ryby dużym oporem.
Opory w czasie brania, gdy żyłka przechodzi tylko przez oczko krętlika, są zredukowane do minimum. Natomiast nie ma sensu stosowanie ciężarka nieprzelotowego, zakładanego „sztywno” na żyłkę. Stawia on rybie duży opór. Jeśli nasza zdobycz się nie spłoszy na wstępie, to próbując odpłynąć z przynętą, prawdopodobnie sama się zatnie ze względu na opór jaki stawia jej ciężarek (koszyczek zanętowy), co odbiera sporą część emocji z wędkowania.

 


2.1
Oceń
(24 głosów)

 

Prosto z gruntu NR 2 - Rurka antysplątaniowa! - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł